Zamknij X

INFORMACJA DOTYCZĄCA PLIKÓW COOKIES:

Ten serwis stosuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Aktualności 2019

 • 2019-03-13 Aktualności
  Aktualności

  Nowelizację kpc odczują w kieszeni małe i średnie firmy

  • Propozycja nowego uregulowania doręczeń, zawarta w projekcie ustawy Kodeks postępowania cywilnego, przyczyni się do wzrostu kosztów postępowań sądowych, co będzie szczególnie dotkliwe dla małych i średnich przedsiębiorstw. W niektórych przypadkach uniemożliwi dochodzenie praw przed sądem.
  • Wraz z podwyższeniem opłat od pozwu odczują to wszyscy konsumenci, osoby najsłabsze, np. dochodzące alimentów.
  • Nowe przepisy mogą doprowadzić do paraliżu postępowań sądowych i znacznego wydłużenia czasu ich trwania - ostrzega Konfederacja Lewiatan.

 • 2019-03-13 Aktualności
  Aktualności

  Bruksela: No-deal must be off the table now

  (Brussels, 13 March 2019)
  We are extremely concerned by the UK Parliament's decision to vote down the withdrawal agreement including the transition period that is essential for business to prepare for Brexit and the future EU-UK relation. With this decision, we are heading towards a disorderly Brexit.

 • 2019-03-12 Aktualności
  Aktualności

  Import nadal trochę wyższy od eksportu

  Ważne dla firm: Obserwujemy determinację do uporządkowania relacji handlowych Wielkiej Brytanii i UE, co z perspektywy Polski, naszych przedsiębiorstw, ma duże znaczenie zarówno krótkookresowo (potencjalna mobilizacja zakupów), jak i długookresowo (konkurencyjność polskich dóbr).

 • 2019-03-12 Aktualności
  Aktualności

  Liczba pracowników tymczasowych spadła o 14 proc.

  • Ubiegły rok był dla agencji zatrudnienia okresem pełnym wyzwań. Jeszcze nigdy spadek liczby pracowników tymczasowych nie był tak wysoki.
  • Agencje w dalszym ciągu odczuwają nie tylko konsekwencje utrzymującego się rynku pracownika, ale również zmian regulacji i zaostrzenia limitów czasowych korzystania z pracy tymczasowej przez pracodawców użytkowników - wynika z danych przedstawionych przez Polskie Forum HR, członka Konfederacji Lewiatan.

 • 2019-03-12 Aktualności
  Aktualności

  Henryka Bochniarz spotkała się z Rzecznikiem Praw Obywatelskich

  W piątek, 8 marca 2019 r. odbyło się, z inicjatywy Konfederacji, spotkanie Henryki Bochniarz z Adamem Bodnarem - Rzecznikiem Praw Obywatelskich, które dotyczyło fali zatrzymań przedsiębiorców, trybu tych zatrzymań, używanych środków przymusu, decyzji o aresztach tymczasowych i zabezpieczeń.

 • 2019-03-11 Aktualności
  Aktualności

  Women’s power in politics – dyskusja w Parlamencie Europejskim

  Prezydent Henryka Bochniarz wzięła udział w konferencji pt.: „Women's power in politics" zorganizowanej w Brukseli przez Parlament Europejski. Konferencję otworzył przewodniczący PE, Antonio Tajani, podkreślając potrzebę większej obecności kobiet w życiu publicznym. W dyskusji udział wzięli także: Prezydent Chorwacji Kolinda Grabar-Kitarović, komisarz Věra Jourová, posłanka Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, jak również przedstawiciele PE, parlamentów narodowych, NGOs, świata akademickiego i mediów.

 • 2019-03-11 Aktualności
  Aktualności

  Ustawa o e-doręczeniach ograniczy konkurencję

  • Konfederacja Lewiatan pozytywnie ocenia cel projektu ustawy o e-doręczeniach, ponieważ wprowadza cywilizacyjną zmianę w sposobie komunikowania się społeczeństwa, instytucji prywatnych i publicznych.
  • Niepokoi jednak sposób przejścia z komunikacji papierowej na cyfrową, ponieważ uprzywilejowuje Pocztę Polską i ograniczy konkurencję w dostarczaniu usług e-doręczeń.

 • 2019-03-11 Aktualności
  Aktualności

  Przedsiębiorcy proponują kolejne zmiany w ustawie o OZE

  • Rada OZE przy Konfederacji Lewiatan popiera propozycje Ministerstwa Energii, które znalazły się w projekcie ustawy o odnawialnych źródłach energii. Szczególnie te, które umożliwią przeprowadzenie aukcji na zakup energii elektrycznej z OZE w 2019 r. oraz doprecyzowują różne przepisy.
  • Przedsiębiorcy proponują też m.in. skrócenie procedury wyłaniania wykonawców oraz uproszczenie i przyspieszenie postępowania w sprawie wydania koncesji.
  • Uważają również, że zmiany dotyczące wysokości opłaty zastępczej powinny być rozważane w późniejszym terminie.

 • 2019-03-08 Aktualności
  Aktualności

  Ustawę frankową powinna ocenić Komisja Europejska

  Prezydencki projekt ustawy frankowej zawiera pomoc publiczną i konieczne jest, aby Polska notyfikowała go (przekazała) do oceny Komisji Europejskiej zgodnie z prawem UE - uważa Konfederacja Lewiatan.

 • 2019-03-08 Aktualności
  Aktualności

  13 emerytura nie rozwiąże problemu najniższych świadczeń

  Jednorazowy zasiłek dla wszystkich emerytów, rencistów i osób pobierających świadczenia przedemerytalne trafi do blisko 10 mln osób, przynosząc im korzyść netto blisko 900 zł. Obciąży podatników kwotą blisko 9 mld zł lub ograniczy wydatki tej wielkości na opiekę zdrowotną.