Zamknij X

INFORMACJA DOTYCZĄCA PLIKÓW COOKIES:

Ten serwis stosuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Aktualności 2019

 • 2019-03-06 Aktualności
  Aktualności

  Producenci cementu też chcą otrzymać rekompensaty

  • Trwają prace nad projektem ustawy o systemie rekompensat dla sektorów i podsektorów energochłonnych, w związku z przenoszeniem kosztów uprawnień do emisji gazów cieplarnianych, ponoszonych przez wytwórców energii elektrycznej, na ceny energii dla odbiorców.
  • Nie wiadomo z jakich powodów z możliwości ubiegania się o rekompensaty wykluczono branżę cementową, nie zaliczając jej do sektorów energochłonnych.
  • Projekt ustawy, tak ważny dla rynku CO2, energii, gazu, czy zasad funkcjonowania przemysłu, nie jest szeroko konsultowany - ostrzega Konfederacja Lewiatan.

 • 2019-03-05 Aktualności
  Aktualności

  Propozycje zmian w nowym prawie zamówień publicznych

  Część propozycji, zawartych w projekcie nowego prawa zamówień publicznych, wychodzi naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców i może służyć poprawie efektywności i jakości zamówień publicznych. Z drugiej jednak strony w dalszym ciągu pozostaje szereg zagadnień, które wymagają regulacji, a które nie zostały zaadresowane lub których propozycje zapisów są niewystarczające - uważa Konfederacja Lewiatan.

 • 2019-03-05 Aktualności
  Aktualności

  Związkowcy i pracodawcy apelują o niski VAT na napoje owocowe

  NSZZ „Solidarność", Forum Związków Zawodowych, BCC, Konfederacja Lewiatan, Pracodawcy RP, Związek Przedsiębiorców i Pracodawców oraz Związek Rzemiosła Polskiego, organizacje wchodzące w skład Rady Dialogu Społecznego, apelują o niepodnoszenie stawki podatku VAT na napoje owocowe, z co najmniej 20% zawartością soku owocowego, z 5% do 23%.

 • 2019-03-05 Aktualności
  Aktualności

  Relacja z zimowego spotkania Lewiatana 2019

  Jak będzie wyglądała Unia Europejska po wyborach do Parlamentu Europejskiego i jaka będzie w niej przyszłość Polski? Co jest niezbędne, by Unia zyskała bezpieczną pozycję w globalnym nieładzie i czy europejska gospodarka szykuje się na gorsze czasy? Jak rozmawiać z dziećmi o ekonomii i jakich narzędzi wymaga ich edukacja? W jaki sposób rozwój sztucznej inteligencji wpłynie na naszą pracę i życie prywatne? Czy jeśli ludzkość znalazła sposób na współdzielenie prywatnych domów i samochodów, to znajdzie też sposób na współdzielenie komputerów? To tylko niektóre z pytań, na które odpowiadaliśmy podczas tegorocznego zimowego spotkania Lewiatana w Krynicy-Zdroju.

 • 2019-03-04 Aktualności
  Aktualności

  Przedsiębiorcy chcą ułatwień w zatrudnianiu cudzoziemców

  • Konieczne są natychmiastowe działania, które zwiększą atrakcyjność naszego rynku pracy dla cudzoziemców.
  • Wydłużenie okresu, na który rejestrowane jest oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy z 6 do 18 miesięcy, wprowadzenie maksymalnego terminu 7 dni na umieszczenie w dokumencie podróży odcisku stempla - proponuje m.in. Konfederacja Lewiatan.

 • 2019-03-01 Aktualności
  Aktualności

  Henryka Bochniarz na konferencji w Krakowie

  - Po dwóch latach dynamicznego wzrostu, w 2019 roku gospodarka zwolni. Kilka przyczyn złoży się na spowolnienie, m.in pogarszająca się koniunktura w UE oraz rosnące tendencje protekcjonistyczne na świecie - powiedziała Henryka Bochniarz, prezydent Konfederacji Lewiatan, na konferencji zorganizowanej w Krakowie przez Małopolski Związek Pracodawców Lewiatan, Stowarzyszenie Komunikacji Marketingowej SAR oraz Konfederację Lewiatan.

 • 2019-03-01 Aktualności
  Aktualności

  Coraz większy pesymizm w przemyśle

  Ważne dla firm: W opinii menedżerów logistyki pojedyncze sygnały poprawy napływające z niemieckiej gospodarki nie znajdują odzwierciedlenia w popycie na polskie produkty.

   


 • 2019-02-28 Aktualności
  Aktualności

  PKB wzrósł o 4,9 proc. Teraz czeka nas spowolnienie

  Ważne dla firm: Popyt na polskie towary za granicą, mimo pogarszającej się kondycji naszych partnerów handlowych, wciąż jest stosunkowo duży.

 • 2019-02-28 Aktualności
  Aktualności

  Spotkanie Henryki Bochniarz z Ambasadorem Finlandii

  Prezydent Konfederacji Lewiatan Henryka Bochniarz spotkała się dziś z Ambasadorem Finlandii Juha Ottmanem i Pierwszym Sekretarzem Jukka Halkilahti, w towarzystwie Andrzeja Rudki - doradcy Zarządu Lewiatana.

 • 2019-02-27 Aktualności
  Aktualności

  Przedsiębiorcy za zniesieniem barier przy inwestycjach w OZE

  • Trwają prace nad nowelizacją ustawy o odnawialnych źródłach energii.
  • Dwie istotne bariery, z którymi borykają się firmy inwestujące w OZE to brak uregulowań prawnych umożliwiających sprawne przyłączanie instalacji do sieci oraz przewlekłość postępowań w sprawie wydawania koncesji na wytwarzanie energii.
  • Konfederacja Lewiatan proponuje m.in. skrócenie procedury wyłaniania wykonawców oraz uproszczenie i przyspieszenie postępowania w sprawie wydania koncesji.