Aktualności 2019

Oświadczenie Lewiatana o zatrzymaniach przedsiębiorców

Z niepokojem obserwujemy, przybierającą na sile - w ostatnich dniach - falę zatrzymań i aresztowań przedsiębiorców. Wyrażamy zaniepokojenie nagminnym stosowaniem przez organy ścigania najostrzejszego środka zapobiegawczego, jakim jest areszt tymczasowy. Nie może być on wykorzystywany jako forma nacisku na podejrzanego. Jego nadużywanie narusza prawa człowieka i obywatela oraz konstytucyjne prawo do wolności - napisała w oświadczeniu Konfederacja Lewiatan.

Firma mytaxi przystąpiła do Konfederacji Lewiatan

mytaxi dołączając do Konfederacji Lewiatan staje się częścią ponad czterotysięcznej rzeszy przedsiębiorców w Polsce, których interesy reprezentuje Lewiatan.

Aktualności

Henryka Bochniarz spotkała się z wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej Fransem Timmermansem

29 stycznia br. w Brukseli, Prezydent Konfederacji Lewiatan i wiceprezydent BusinessEurope Henryka Bochniarz wzięła udział w spotkaniach z pierwszym wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej Fransem Timmermansem, Komisarz ds. Rynku Wewnętrznego i Usług Elżbietą Bieńkowską, Przewodniczącym Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego (EKES) Lucą Jahierem i Przewodniczącym Komisji Pracodawców w EKES Jackiem Krawczykiem. Rozmowy dotyczyły takich kwestii jak jednolity rynek UE, sprawy społeczne oraz konkurencyjność europejskiej gospodarki.

Aktualności

Spowolnienie gospodarcze ma się dobrze

Ważne dla firm: Słabnąca koniunktura gospodarcza nie oznacza jeszcze, że grozi nam poważny kryzys.

Aktualności

Ministerstwo Finansów opublikowało objaśnienia podatkowe w zakresie raportowania schematów podatkowych

Ministerstwo Finansów w dniu 31 stycznia 2019 r. opublikowało objaśnienia podatkowe w zakresie raportowania schematów podatkowych. Stanowią one ogólne wyjaśnienie przepisów, które nakładają na przedsiębiorców i ich doradców obowiązek przekazywania Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej informacji o stosowanych optymalizacjach podatkowych.

Aktualności

Rozpoczęła się rejestracja na 5. edycję konferencji arbitrażowej „Dispute Resolution in M&A Transactions”

Można już rejestrować się na międzynarodową konferencję „Dispute Resolution in M&A Transactions", organizowaną przez ICC Polska oraz Kancelarię GESSEL przy współpracy Międzynarodowego Sądu Arbitrażowego ICC oraz Sądu Arbitrażowego Lewiatan. Konferencja odbędzie się w dniach 23-24 maja 2019 roku w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie.

• 2019-01-31 Aktualności

H. Bochniarz spotkała się z Nadwiślańskim Związkiem Pracodawców

- Pomimo dobrej koniunktury, czas przygotować się na spowolnienie gospodarcze - powiedziała Henryka Bochniarz, prezydent Konfederacji Lewiatan, w czasie spotkania z przedsiębiorcami, zrzeszonymi w Nadwiślańskim Związku Pracodawców Lewiatan w Bydgoszczy.

• 2019-01-31 Aktualności

Wzrost gospodarczy najwyższy od 11 lat

Ważne dla firm: Zaczynamy obserwować lekkie odbicie inwestycji, ale z bardzo niskich poziomów i generalnie mniejsze niż oczekiwano.

• 2019-01-29 Aktualności
    Aktualności

ZUS wyjaśnia: informacje o kontroli zwolnień są dobrowolne

• Absencja chorobowa w pracy od kilku lat utrzymuje się na wysokim poziomie. W 2018 roku wystawiono ponad 21,5 mln zwolnień lekarskich, o 0,1 mln więcej niż w 2017 roku.
    • Od początku roku ZUS kieruje do pracodawców pisma, w których prosi o przeprowadzanie przez nich kontroli zwolnień lekarskich i przekazywanie tych informacji. Wzbudza to sporo kontrowersji.
    • Konfederacja Lewiatan uzyskała jednak zapewnienie ZUS, że przekazywanie informacji o przeprowadzonych kontrolach ma charakter dobrowolny, a celem inicjatywy jest tylko ograniczenie absencji chorobowych.

• 2019-01-29 Aktualności
    Aktualności

Mniej wolności gospodarczej, mniejsze inwestycje

Polska zajęła 46 miejsce na świecie i 21 w Europie w rankingu wolności gospodarczej, przygotowanym przez The Heritage Foundation i The Wall Street Journal. Od trzech lat pogarsza się nasza pozycja w rankingu.