Aktualności 2019

• 2019-05-28 Aktualności

Rada ds. BPO/SSC w Lewiatanie

W maju br. przy Konfederacji Lewiatan została utworzona Rada ds. BPO/SSC (Business Process Outsourcing/Shared Service Center). Do prac w Radzie zgłosiło się ponad 10 firm, które posiadają na terytorium Polski centra usług wspólnych czy centra outsourcingu procesów biznesowych.

• 2019-05-27 Aktualności
    Aktualności

Bezrobocie w dół. Coraz łatwiej znaleźć pracę

Ważne dla firm. W statystykach bezrobotnych systematycznie zmniejsza się udział osób długotrwale bezrobotnych, spada również przeciętny czas poszukiwania pracy.

• 2019-05-27 Aktualności
    Aktualności

Propozycja wprowadzenia obowiązkowego mechanizmu podzielonej płatności w podatku VAT - konsultacje

Ministerstwo Finansów rozpoczęło konsultacje społeczne propozycji wprowadzenia obowiązkowego mechanizmu podzielonej płatności w podatku VAT (MPP). Mechanizm ten, jako systemowe narzędzie służące uszczelnieniu poboru podatku VAT, ma zastąpić takie rozwiązania jak odwrotne obciążenie i solidarna odpowiedzialność nabywcy za zobowiązania dostawcy. Obowiązkiem stosowania podzielonej płatności objęte będą towary i usługi wymienione w załącznikach 11,12 i 14 do ustawy o VAT. Dodatkowo także transakcje, których przedmiotem są części i akcesoria do pojazdów silnikowych, węgiel i produkty węglowe, maszyny i urządzenia elektryczne, ich części i akcesoria. Pełna lista zawarta jest w projektowanym załączniku nr 15 do ustawy (projekt z dnia 14 maja 2019 r. ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, UA45).

• 2019-05-24 Aktualności

Prezydent BusinessEurope z wizytą w Warszawie

• 2019-05-23 Aktualności

Pracodawcy chcą, aby płaca minimalna wyniosła 2387 zł

• Płaca minimalna powinna wzrosnąć w przyszłym roku do 2387 zł , czyli o 6,1 proc. - taka jest wspólna propozycja podwyżki uzgodniona przez BCC, Konfederację Lewiatan, Pracodawców RP, Związek Rzemiosła Polskiego i ZPP. W 2019 roku płaca minimalna wynosi 2250 zł.
    • Pracodawcy proponują także, aby waloryzacja emerytur i rent w 2020 roku nie była wyższa niż wskaźnik inflacji plus 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym.

• 2019-05-23 Aktualności

Inwestycje gwałtownie przyspieszyły

Ważne dla firm: W I kwartale br. wskaźniki charakteryzujące kondycję finansową firm pogorszyły się, ale bardzo dobrze radziły sobie inwestycje. Coraz więcej firm „wchodziło" w działalność eksportową.

• 2019-05-22 Aktualności
    Aktualności

Konieczne zmiany w ustawie o OZE

• Konfederacji Lewiatan proponuje zmianę w projekcie nowelizacji ustawy o OZE mającą na celu usunięcie głównych barier hamujących dalszy zrównoważony rozwój instalacji, w szczególności dużych wolnostojących fotowoltaicznych powyżej 1 MW instalowanej mocy.
    • Rozpoczęcie sprzedaży energii w ramach aukcyjnego systemu wsparcia powinno być poprzedzone uzyskaniem koncesji. Jednak przewlekłość postępowań w sprawie wydawania koncesji w zasadzie uniemożliwia teraz wywiązanie się przez zwycięzców aukcji z ustawowego obowiązku sprzedaży energii.

• 2019-05-22 Aktualności

Coraz mniej pracowników tymczasowych

Polskie Forum HR, członek Konfederacji Lewiatan, podsumowało sytuację na rynku agencji zatrudnienia w pierwszym kwartale 2019 roku. Odnotowane spadki, zarówno w liczbie pracowników tymczasowych, jak i obrotach, nie są zaskoczeniem. Rynek pracownika trwa w najlepsze.

• 2019-05-21 Aktualności

Wspólnie zdecydujmy o przyszłości Europy

Wybory do Parlamentu Europejskiego i zagadnienia dotyczące cyfryzacji zdominowały spotkanie z Europosłem Michałem Bonim.

• 2019-05-21 Aktualności

Płace będą rosły wolniej

Ważne dla firm. Spada tempo wzrostu wynagrodzeń w firmach. Rok wcześniej w okresie pierwszych czterech miesięcy roku płace wzrosły o 7,2%, w tym roku o 6,9%.