Aktualności 2019

Firma Ferrero została członkiem Konfederacji Lewiatan

Firma Ferrero, która zatrudnia w naszym kraju ponad 2000 pracowników i współpracuje z ponad 1200 dostawcami, została członkiem Konfederacji Lewiatan.

Aktualności

Nowe prawo geologiczne może zahamować inwestycje w górnictwie

• Zmiany zawarte w poselskim projekcie prawa geologicznego i górniczego są niekorzystne dla przedsiębiorców inwestujących w wydobycie węgla.
    • Odczują je inwestorzy, którzy wyłożyli znaczne środki finansowe w rozpoznanie złóż węgla, potem w ich udokumentowanie, uzyskanie praw do informacji geologicznej, użytkowania górniczego, nieruchomości gruntowych i decyzji oraz umów niezbędnych do starania się o koncesję na wydobywanie węgla - ostrzega Konfederacja Lewiatan.

Aktualności

Brexit – sprawdź, jak się przygotować

Zbliża się termin wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Prawdopodobieństwo wyjścia bez umowy z końcem października br. jest bardzo wysokie.
    Czy na pewno zrobiłeś wszystko, aby zminimalizować negatywne skutki dla swojej firmy? Wykorzystaj najbliższe tygodnie na przygotowanie się do bezumownego brexitu!
    Przetestuj stan swojego przygotowania do konsekwencji brexitu za pomocą tzw. checklisty.

• 2019-10-01 Aktualności
    Aktualności

Trudno o optymizm, co do przyszłości przemysłu

Ważne dla firm: Na słabsze wyniki przemysłu najsilniejszy wpływ miał spadek nowych zamówień. Trend spadkowy notowany jest już od 11 miesięcy. Perspektywy przemysłu też nie są najlepsze.

• 2019-10-01 Aktualności
    Aktualności

Inflacja przyhamowała, ale jeszcze przyspieszy

Ważne dla firm: Skokowo podniesiona płaca minimalna, perspektywa zniesienia tzw. 30-krotności, wzrosty cen energii i dość prawdopodobny podatek handlowy nałożony na dyskonty i hipermarkety, będą miały wpływ na inflację w najbliższych miesiącach.

• 2019-09-30 Aktualności

EFNI. Nie tylko jednolity rynek zwiększy konkurencyjność Europy

• Wspólny rynek już nie wystarczy do zwiększenia konkurencyjności europejskiej gospodarki. Słabością UE jest rozproszenie kapitału, zasobów ludzkich i wiedzy - przekonywała Elżbieta Bieńkowska, komisarz UE ds. rynku wewnętrznego, przemysłu, przedsiębiorczości i MŚP, w czasie gali zamykającej tegoroczne Europejskie Forum Nowych Idei.
    • O trudnym współistnieniu demokracji, globalizacji i suwerenności mówił zaś Helmut K. Anheier, profesor socjologii, Hertie School of Governance.

• 2019-09-30 Aktualności
    Aktualności

Niższy podatek ożywi inwestycje w górnictwie miedziowym

• Polska należy do krajów o największych rezerwach miedzi i potencjale wydobywczym. Mimo to wydobycie miedzi jest bardzo niskie w relacji do udokumentowanych złóż.
    • Uruchamianiu nowych inwestycji nie sprzyjają istniejące regulacje prawne.
    • Konfederacja Lewiatan przygotowała dwa projekty ustaw zmieniających ustawę o wydobyciu niektórych kopalin, które uwzględniają postulaty obniżenia wysokości podatku i korzystnych rozwiązań dla nowych inwestorów.

EFNI 2019: Coraz większe wyzwania związane ze starzejącymi się społeczeństwami

Starzenie się społeczeństw to coraz większy problem społeczny. Zadajemy coraz więcej pytań jak zarządzać zwiększającą się liczbą seniorów, dbać o ich zdrowie, zachęcać do aktywności. O tym problemie rozmawiali uczestnicy panelu „Jesteśmy coraz starsi - wyzwania związane ze starzejącymi się społeczeństwami".

Aktualności

EFNI 2019: Raport „Smart Industry Polska 2019”: Nie warto uciekać przed rewolucją 4.0

Czwarta rewolucja przemysłowa przynosi całkiem nowy typ pracowników - inżynierów z wiedzą techniczną oraz umiejętnościami dotyczących przypisanymi wyłącznie managerom. Małe i średnie przedsiębiorstwa będą się musiały do tego dostosować.

Aktualności

Populizm i antypopulizm a demokracja w Europie

Populizm to niebezpieczeństwo, które można skierować w dobrą stronę - taki, paradoksalny, wniosek płynie z debaty ekspertów, badaczy i polityków poświęconej właśnie populizmowi.