Aktualności 2019

• 2019-07-12 Aktualności

Apel o wydłużenie vacatio legis dla podzielonej płatności w VAT

• Przedsiębiorcy nie zdążą się przygotować do obowiązkowej podzielonej płatności w podatku VAT, która ma obowiązywać od 1 września br. - ostrzega Rada Podatkowa Konfederacji Lewiatan.
    • Pracodawcy apelują do premiera, ministrów: finansów i przedsiębiorczości o wydłużenie vacatio legis do końca roku, tak aby nowe przepisy weszły w życie od 1 stycznia 2020 roku.

• 2019-07-12 Aktualności

Eksport idzie w górę mimo spowolnienia

Ważne dla firm: Polska znajduje się w łańcuchach dostaw dóbr konsumpcyjnych, na które popyt jest mniej podatny na spowolnienie niż w przypadku dóbr inwestycyjnych.

• 2019-07-11 Aktualności

Rekompensaty nie pokryją strat spółek obrotu energią

• Największą słabością przepisów jest brak zastosowania indywidualnego sposobu rozliczania rekompensat na podstawie faktycznie utraconych przychodów przez każdą ze spółek obrotu energią elektryczną - uważa Konfederacja Lewiatan, oceniając projekt rozporządzenia ministra energii w sprawie rekompensat za zamrożenie cen energii.
    • Zdaniem pracodawców może to negatywnie wpłynąć na decyzję o kontynuacji działalności większości sprzedawców energii elektrycznej.

• 2019-07-11 Aktualności

Lewiatan proponuje zmiany w prawie upadłościowym

• W Sejmie trwają prace nad rządowym projektem prawa upadłościowego.
    • Przewiduje on rezygnację z dotychczasowych negatywnych przesłanek umożliwienia oddłużenia wobec osób fizycznych w postaci doprowadzenia do niewypłacalności lub istotnego zwiększenia jej stopnia umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa.
    • Konfederacja Lewiatan krytycznie ocenia takie rozwiązanie. Kategorie umyślności i rażącego niedbalstwa znacznie pełniej oddają bowiem istotę wyłączenia możliwości oddłużenia.

• 2019-07-10 Aktualności

Dostępność szansą dla biznesu

• W Sejmie trwają prace nad ustawą o zapewnianiu dostępności do przestrzeni publicznej, produktów, czy usług osobom ze szczególnymi potrzebami (starszym, niepełnosprawnym, rodzicom małych dzieci), która jest pierwszym etapem implementacji unijnej dyrektywy w sprawie dostępności produktów i usług.
    • Zdaniem Konfederacji Lewiatan przedsiębiorcy, dzięki nowym regulacjom, będą mogli poszerzyć swój rynek odbiorców o osoby ze specjalnymi potrzebami, dzięki dostosowaniu produktów i usług do ich oczekiwań.

• 2019-07-09 Aktualności

"Mediujemy spory" - nowa inicjatywa Centrum Mediacji Lewiatan

Centrum Mediacji Lewiatan (CML) wystąpiło do Polskiego Stowarzyszenia Prawników Przedsiębiorstw z inicjatywą „Mediujemy Spory". Zaproponowano, aby przedsiębiorstwa, które zaangażowane są w dużą liczbę sporów sądowych, ogłosiły, że przez określony czas (przez 6 miesięcy) we wszystkich sporach, lub w sporach dotyczących danej gałęzi prawa, będą stosować mediację, jako narzędzie polityki firmy. Po wyznaczonym okresie uczestniczące w akcji przedsiębiorstwa ocenią, czy mediacja była im pomocna i czy warto było ją stosować.

• 2019-07-08 Aktualności

Rząd powinien poczekać na wyrok w sprawie podatku od handlu

• Rząd nie zamierza czekać na prawomocne zakończenie sporu z Komisją Europejską i niezależenie od złożenia przez nią odwołania (co jest bardzo prawdopodobne), planuje odwiesić pobór podatku od handlu od 1 września br.
    • Przerzuca tym samym na przedsiębiorców ryzyko zakwestionowania przepisów ustawy, co jest niewłaściwe i sprzeczne z zasadą zaufania do władzy publicznej oraz deklaracjami tworzenia dobrych warunków do prowadzenia biznesu.
    • Konfederacja Lewiatan apeluje do premiera o rezygnację z tej propozycji.

• 2019-07-08 Aktualności

Aptekarze sprzedadzą leki domom opieki społecznej

• Domy pomocy społecznej, czy domy dziecka będą miały możliwość zakupu leków bez recepty na fakturę, a aptekarze nie poniosą konsekwencji za sprzedaż leków innemu przedsiębiorcy.
    • Resort zdrowia wysłuchał opinii Konfederacji Lewiatan oraz Związku Pracodawców Aptecznych PharmaNET i planuje nowelizację przepisów, które weszły w życie na początku czerwca br.

• 2019-07-05 Aktualności

Przemysław Pruszyński w Rzeczpospolitej o VAT na soki i napoje

W artykule „Sadownicy wygrywają batalię o matyrcę", który ukazał się w „Rzeczpospolitej, 5 lipca br., Przemysław Pruszyński, doradca podatkowy, sekretarz Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan komentuje reformę systemu stawek VAT, w tym zapowiedź utrzymania 5 proc. stawki na soki...

• 2019-07-05 Aktualności

Urzędy pracy powinny zająć się osobami biernymi zawodowo

Ważne dla firm. Bezrobotnych jest zdecydowanie mniej. Większego znaczenia nabierają więc działania w zakresie ogólnokrajowego, profesjonalnego pośrednictwa pracy, uwzględniającego potrzeby przedsiębiorstw.