Zamknij X

INFORMACJA DOTYCZĄCA PLIKÓW COOKIES:

Ten serwis stosuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Aktualności 2019

 • 2019-02-11 Aktualności
  Aktualności

  UE gotowa do pogłębienia współpracy gospodarczej z USA

  Po kilku miesiącach intensywnych prac Komisja Europejska i USA są coraz bliżej rozpoczęcia negocjacji mających na celu pogłębienie współpracy handlowej pomiędzy obu stronami. Powołana w tym celu wspólna grupa robocza (ang. The Executive Working Group) od września ub.r. dyskutowała nad obszarami przyszłej współpracy zarysowanymi we wspólnym oświadczeniu Przewodniczącego KE J.C. Junckera i Prezydenta USA D. Trumpa z 25 lipca ub.r.

 • 2019-02-11 Aktualności
  Aktualności

  Płace nie będą już rosły tak szybko, jak w 2018 roku

  Ważne dla firm: W tym roku możemy spodziewać się osłabienia pozytywnych trendów na rynku pracy, m.in. spowolnienia tempa wzrostu przeciętnego wynagrodzenia.

 • 2019-02-11 Aktualności
  Aktualności

  Poprawa w niemieckim eksporcie może pomóc handlowi

  Ważne dla firm: Z uwagi na układ cykli koniunkturalnych w Europie, import produktów do Polski na trwałe przeważa nad eksportem polskich dóbr.

 • 2019-02-08 Aktualności
  Aktualności

  Wielka szansa dla polskich producentów leków i pacjentów

  • Komisja Prawna Parlamentu Europejskiego i Rada UE wstępnie poparły wniosek Komisji Europejskiej, zgadzając się na zniesienie pięcioletniego dodatkowego certyfikatu ochronnego SPC (supplementary protection certificate) na produkcję leków generycznych i biopodobnych przeznaczonych na eksport poza Unię Europejską.
  • Oznacza to, że polskie firmy farmaceutyczne mogłyby konkurować na rynkach krajów trzecich na równi z firmami z USA, Chin czy Ameryki Południowej.
  • Obecnie jednak spór pomiędzy instytucjami w ramach tzw. procedury trilogu (uczestniczą w niej Komisja, Rada i Parlament) dotyczy daty wejścia w życie rozporządzenia oraz wprowadzenia możliwości produkcji na magazyn leków generycznych i biopodobnych, aby w momencie wygaśnięcia ochrony SPC firma mogła wejść z lekiem na rynek unijny. Konfederacja Lewiatan apeluje o szybki kompromis.

   


 • 2019-02-07 Aktualności
  Aktualności

  Kontrowersje wokół opodatkowania wody

  • Przygotowany przez resort finansów projekt nowej matrycy VAT w zakresie stawek za „wodę w postaci naturalnej" budzi wątpliwości interpretacyjne.
  • Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii alarmuje, że stawka VAT za wodę z kranu wzrośnie z 8 do 23 proc.
  • Zdaniem Konfederacji Lewiatan efektem tego będzie wzrost cen wody. Dlatego trzeba jak najszybciej doprecyzować przepisy.

 • 2019-02-07 Aktualności
  Aktualności

  E- zwolnienia wprowadzone z sukcesem

  6 lutego 2019 r. w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych w Warszawie odbyła się konferencja „Elektronizacja zwolnień lekarskich jako element strategii budowy e-państwa".

 • 2019-02-07 Aktualności
  Aktualności

  Promujmy i wzmacniajmy dialog społeczny na poziomie europejskim – przyjęcie European Social Dialogue Work Programme 2019-2021

  6 lutego odbyła się konferencja zorganizowana przez partnerów społecznych: ETUC, CEEP, SMEUnited oraz BusinessEurope na temat przyjętego przez partnerów społecznych programu prac na lata 2019-2021. W ceremonii podpisania programu udział wzięli dyrektorzy generalni tych organizacji, w obecności komisarzy M. Thyssen oraz v. Dombrovskisa.

 • 2019-02-07 Aktualności
  Aktualności

  Pacjenci mogą mieć problemy z zakupem leków

  • Business Centre Club, Konfederacja Lewiatan, Pracodawcy RP, Związek Pracodawców Aptecznych PharmaNET oraz Związek Przedsiębiorców i Pracodawców, apelują do Ministra Zdrowia oraz Głównego Inspektora Farmaceutycznego o podjęcie pilnych działań w celu uniknięcia potencjalnego kryzysu na rynku aptecznym.
  • Może do niego dojść po 9 lutego br. z uwagi na problemy związane z wdrożeniem w Polsce systemu weryfikującego autentyczność leków.
  • Jeśli władze państwowe nie uczynią nic w tym kierunku, polscy pacjenci mogą mieć poważne kłopoty z nabyciem leków w aptekach - ostrzegają organizacje pracodawców.

 • 2019-02-06 Aktualności
  Aktualności

  Henryka Bochniarz spotkała się przedsiębiorcami w Kielcach

  Szefowa Lewiatana spotkała się w Kielcach z przedsiębiorcami ze Świętokrzyskiego Związku Pracodawców Prywatnych Lewiatan.

 • 2019-02-06 Aktualności
  Aktualności

  P. Chase, były szef AmCham w Brukseli gościem Lewiatana

  Petere Chase, były szef AmCham w Brukseli, a obecnie senior fellow w German Marshal Fund spotkał się, 6 lutego br.,z Grzegorzem Baczewskim, dyrektorem generalnym Konfederacji Lewiatan i Pawłem Widłem, prezesem Związku Pracodawców Motoryzacji i Artykułów Przemysłowych, wiceprezydentem Konfederacji Lewiatan. Tematem rozmowy były m.in. relacje handlowe między Unią Europejską i Stanami Zjednoczonymi.