Ambasador Wielkiej Brytanii gościem Henryki Bochniarz

W piątek 1 lutego, gościem Konfederacji Lewiatan był JE Jonathan Knott, ambasador Wielkiej Brytanii w Warszawie. Tematem spotkania z prezydent Henryką Bochniarz były możliwe scenariusze dotyczące Brexitu.

 


Ambasador nakreślił działania rządu premier Theresy May, zmierzające do uzgodnienia z parlamentem brytyjskim porozumienia rozwodowego z UE. Działania gabinetu premier May skupiają się na tym, aby mechanizm awaryjny (tzw. backstop, zapobiegający powstaniu twardej granicy z Irlandią Płn. - przyp.) był akceptowalny zarówno dla Unii Europejskiej, jak i parlamentarzystów - powiedział ambasador Jonathan Knott. Podkreślił również, że rząd brytyjski nie rozważa scenariusza przedłużenia negocjacji po 29 marca (termin opuszczenia UE przez Wlk. Brytanię - przyp.) przy jednoczesnym przedłużeniu funkcjonowania Wielkiej Brytanii w strukturach Unii.

W 2019 r. Wielka Brytania wyjdzie z Unii Europejskiej i to jest pewne, jednak rozważamy, jak zachować czasowe funkcjonowanie wspólnego rynku, otwartej granicy i swobód przepływu. Nikomu nie będzie służył twardy Brexit - ani Wielkiej Brytanii, ani 27 krajom Unii - dodał ambasador.

Termin opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię to 29 marca. Wynegocjowana przez Komisję Europejską oraz rząd brytyjski umowa została w styczniu odrzucona przez parlament w Londynie.

Konfederacja Lewiatan