Zamknij X

INFORMACJA DOTYCZĄCA PLIKÓW COOKIES:

Ten serwis stosuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Aktualności 2019

 • 2019-01-16 Aktualności
  Aktualności

  Odrzucenie umowy brexitowej niepokoi przedsiębiorców

  • Odrzucenie przez Izbę Gmin umowy brexitowej zwiększa niepewność i ryzyko biznesowe w handlu państw UE z Wielką Brytanią.
  • Brak umowy, ani nawet jej nowej propozycji, oznacza że niewiadome są stawki celne, które mają obowiązywać w handlu.
  • Wprowadzenie stawek celnych w ramach handlu na zasadach WTO podniosłoby ceny towarów o 20-25 proc.

 • 2019-01-15 Aktualności
  Aktualności

  Obawy pracodawców dotyczące przyszłości regulacji dotyczących zatrudnienia

  Początek 2019 r. to okres wzmożonej aktywności legislacyjnej w sprawach dotyczących zatrudnienia. Co istotne, znajdujące się na finiszu unijnego procesu legislacyjnego tematy wywołują szereg obaw po stornie pracodawców. Obecnie przedmiotem trilogów jest: 1. projekt dyrektywy w sprawie...

 • 2019-01-15 Aktualności
  Aktualności

  Ceny rosną powoli, ale w styczniu mogą przyspieszyć

  Ważne dla firm: Wzrost wynagrodzeń w niektórych branżach usługowych został zaabsorbowany przez przedsiębiorców, a nie przeniesiony na ceny usług dla klientów.

 • 2019-01-15 Aktualności
  Aktualności

  Pracodawcy dają podwyżki i awansują pracowników

  Ważne dla firm: Rekrutacja pracowników jest nie tylko kosztowna i długa, ale też obarczona dużą niepewnością, czy uda się pozyskać pracownika o poszukiwanych kwalifikacjach.

 • 2019-01-14 Aktualności
  Aktualności

  Konferencja norweskiej federacji NHO o roli biznesu wobec globalnych wyzwań i trendów

  9 stycznia odbyła się w Oslo doroczna konferencja organizowana przez norweską federację pracodawców NHO. Tematem konferencji były globalne wyzwania dla biznesu oraz najważniejsze trendy, jak pogłębiające się nierówności społeczne i wzrost nastrojów protekcjonistycznych w Europie i na świecie. Konfederacja Lewiatan była reprezentowana przez Kingę Grafę, dyrektorkę biura w Brukseli.

 • 2019-01-14 Aktualności
  Aktualności

  W. Hartung szefem zespołu ds. zamówień publicznych RDS

  Nowym przewodniczącym doraźnego zespołu ds. zamówień publicznych Rady Dialogu Społecznego zostanie dr Wojciech Hartung.

 • 2019-01-14 Aktualności
  Aktualności

  Niespodziewana nadwyżka w handlu zagranicznym

  Ważne dla firm: W ostatnich miesiącach mamy do czynienia z dużą zmiennością deficytu handlowego.

 • 2019-01-11 Aktualności
  Aktualności

  Firmy transportowe zaniepokojone propozycjami europosłów


  ● Komisja Transportu i Turystyki Parlamentu Europejskiego odrzuciła dwa przepisy o traktowaniu kierowców jako pracowników delegowanych i o zaostrzonych zasadach odpoczynku, ale przyjęła nowe zasady dostępu do zawodu przewoźnika drogowego i do rynku przewozów rzeczy.
  ● Zdaniem związku pracodawców „Transport Logistyka Polska", członka Konfederacji Lewiatan, nowe propozycje dotyczące właśnie dostępu do zawodu i rynku, będą miały znacznie dalej idące konsekwencje dla branży transportowej niż odrzucone przepisy o delegowaniu i o odpoczynku.

 • 2019-01-11 Aktualności
  Aktualności

  Zgromadzenie wspólników w formie wideokonferencji

  • Wspólnik, w zgromadzeniu w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, będzie mógł wziąć udział przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej, np. przez wideokonferencję - przewiduje projekt zmian w Kodeksie spółek handlowych.
  • Konfederacja Lewiatan uważa, że to potrzebne rozwiązanie, które usprawni funkcjonowanie spółki z o.o.

 • 2019-01-10 Aktualności
  Aktualności

  Firmy mają coraz lepszy dostęp do finansowania

  Największymi problemami polskich przedsiębiorców z sektora MŚP jest w dalszym ciągu pozyskiwanie wykwalifikowanych pracowników oraz zdobywanie nowych klientów. Coraz mniejszy problem stanowi dla nich dostęp do finansowania. Polscy przedsiębiorący oceniają swoje szanse na zdobycie środków finansowych podobnie jak firmy działające we Francji, Belgii czy w Danii. Produktem, który wspiera finansowanie małych i średnich firm jest szczególnie leasing - podkreśla Związek Polskiego Leasingu, członek Konfederacji Lewiatan.