Aktualności 2019

• 2019-11-20 Aktualności

Treści terrorystyczne on-line – spotkanie w Brukseli

14 listopada w siedzibie Stałego Przedstawicielstwa RP przy Unii Europejskiej w Brukseli odbyło się spotkanie podsumowujące aktualny stan prac w UE nad rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie zapobiegania rozpowszechnianiu w internecie treści o charakterze terrorystycznym.

• 2019-11-20 Aktualności
    Aktualności

Za dużo zmian w podatkach. Przedsiębiorcy są przeciążeni

• Firmy nie są w stanie nadążyć za zmianami w podatkach, są przeciążone nowymi obowiązkami.
    • Potrzebują czasu na wdrożenie już uchwalonych przepisów.

Lewiatan w Brukseli - wydarzenia tygodnia

Cykl spotkań Macieja Wituckiego oraz Henryki Bochniarz w Brukseli, uroczyste otwarcie V Kongresu Kobiet w Brukseli, wizyta przedstawicieli Kancelarii DZP

Przedsiębiorcy odetchnęli z ulgą. 30-krotność zostaje

• Prawo i Sprawiedliwość wycofało z Sejmu projekt ustawy zakładający zniesienie limitu składek na ZUS.
    • Partia rządząca wysłuchała argumentów Konfederacji Lewiatan, a także wielu organizacji przedsiębiorców i pracodawców, związków zawodowych.

Expose premiera bez przełomu

• Premier Mateusz Morawiecki wygłosił expose w Sejmie, w którym unikał trudnych tematów związanych m.in. z finansowaniem obietnic wyborczych.
    • Za dużo było o przeszłości, za mało o dalekowzrocznej wizji rozwoju kraju, za mało konkretów, za dużo ogólnych deklaracji. Zabrakło odniesienia do takich ważnych dla firm problemów, jak niedobór pracowników, czy zatrudnianie cudzoziemców.
    • Cieszy zapowiedź kolejnych ulg dla mikro i małych firm, chociaż szkoda, że nie obejmą one większych przedsiębiorstw.
    • Pracodawcy dobrze oceniają deklarację premiera o uproszczeniu prawa podatkowego i przygotowaniu kolejnego pakietu deregulacyjnego.

Związkowcy i pracodawcy z RDS przeciwni zniesieniu limitu 30-krotności

• Związkowcy i pracodawcy, członkowie Rady Dialogu Społecznego, apelują do posłów o odrzucenie projektu ustawy dotyczącej zniesienia limitu składek na ZUS.
    • Ich zdaniem sposób procedowania ustawy, bez konsultacji społecznych i na niespełna 50 dni przed końcem roku, podważa zaufanie do państwa.

Lewico, głosuj za utrzymaniem limitu 30-krotności

• W najbliższy wtorek ma się rozpocząć pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zniesieniu limitu składek na ZUS.
    • Lewica, po dzisiejszym spotkaniu ze związkowcami z OPZZ, zdecyduje czy poprze projekt, czy będzie głosować przeciw.
    • Konfederacja Lewiatan w liście do Klubu Parlamentarnego Lewicy wskazuje, że zniesienie limitu 30-krotności, będzie szkodliwe dla ubezpieczeń społecznych, rynku pracy i samorządów.

Aktualności

Konfederacja Lewiatan przewodzi zespołowi ds. zarządzania wiekiem i warunków pracy

Kolejna odsłona działań Konfederacji Lewiatan na rzecz poprawy sytuacji na rynku pracy w Polsce i w krajach bałtyckich.

• 2019-11-15 Aktualności

Apel o odrzucenie projektu ustawy dotyczącej zniesienia limitu 30-krotności

• W liście do marszałek Sejmu Elżbiety Witek oraz posłów Konfederacja Lewiatan wyraża stanowczy sprzeciw wobec procedowania tak ważnej zmiany w trybie poselskim, z pominięciem konsultacji społecznych, przy braku rzetelnej oceny skutków regulacji.
    • Pracodawcy apelują o odrzucenie projektu ustawy, co umożliwi podjęcie rzeczowej dyskusji nad rozwiązaniami w systemie ubezpieczeń społecznych.

• 2019-11-15 Aktualności
    Aktualności

Polak liczącym się kandydatem na ważne stanowisko w UE

• Jacek P. Krawczyk, wiceprezydent Konfederacji Lewiatan, ma duże szanse zostać prezydentem Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego (EKES).
    • Krawczyk pełni obecnie funkcję przewodniczącego Grupy Pracodawców EKES, która w 2020 roku przejmuje rotacyjną prezydencję Komitetu. Głosowanie w tej sprawie 22 stycznia 2020 r.