Aktualności 2019

• 2019-01-29 Aktualności
    Aktualności

Nominacje dla przedstawicieli Małopolskiego Związu Pracodawców Lewiatan w plebiscycie Osobowość Roku 2018

Miło nam poinformować, że Marian Bryksy - Prezes i Marek Maj - Członek Zarządu Małopolskiego Związku Pracodawców Lewiatan otrzymali dwie z czterech nominacji redakcyjnych do tytułu Osobowość Roku 2018 w kategorii „Biznes" w plebiscycie „Dziennika Polskiego" i „Gazety Krakowskiej"! Zachęcamy do głosowania na naszych kandydatów >>

• 2019-01-28 Aktualności
    Aktualności

Ustawa o cenach energii już negatywnie wpływa na rynek

• Po pierwszych trzech tygodniach obowiązywania ustawy o cenach energii już widać, że jej negatywne skutki odczują odbiorcy i firmy sprzedające energię elektryczną.
    • Nowe przepisy ograniczą konkurencję na rynku sprzedaży energii elektrycznej. Istnieje też niebezpieczeństwo zakończenia działalności przez część niezależnych sprzedawców.
    • Według danych Agencji Rynku Energii niezależni sprzedawcy energii już po trzech kwartałach 2018 roku, ponieśli stratę na sprzedaży energii do klientów. Brak ofert dla odbiorców w tym roku może być pierwszym skutkiem działania nowej ustawy - ostrzega Związek Pracodawców Prywatnych Energetyki (ZPPE), członek Konfederacji Lewiatan.

• 2019-01-28 Aktualności
    Aktualności

Wyjaśnienia ZUS ws. pism dotyczących kontroli zwolnień lekarskich

Od początku bieżącego roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych kieruje do pracodawców pisma, w których wskazuje na obowiązek przeprowadzania przez nich kontroli zwolnień lekarskich. Razem z pismami przekazywane są formularze sprawozdawcze dot. kontroli w poszczególnych miesiącach.

• 2019-01-25 Aktualności

Wzrost ceł po Brexicie - Lewiatan dla Rzeczpospolitej

W dzisiejszej Rzeczpospolitej Maciej Drozd, ekspert Konfederacji Lewiatan w zakresie spraw międzynarodowych, mówi o kłopotach z cłami po Brexicie. Czytaj więcej: https://www.rp.pl/Unia-Europejska/301249907-Brexit-bedzie-plan-na-brak-umowy-w-sprawie-wyjscia-Wielkiej-Brytanii-ze-UE.html

• 2019-01-24 Aktualności
    Aktualności

„Uczyńmy dialog społeczny ponownie wielkim!”

Ta parafraza przewodniego hasła użyta przez Donalda Trumpa w kampanii wyborczej stała się głównym przesłaniem konferencji na temat europejskiego dialogu społecznego, którą Konfederacja Lewiatan współorganizowała z europosłem T. Mannem oraz federacjami pracodawców z Danii (DA) i Niemiec (BDA) w Parlamencie Europejskim. Jednym z panelistów był dr Andrzej Rudka, doradca Zarządu Konfederacji Lewiatan i członek Rady Zarządzającej Eurofound.

• 2019-01-24 Aktualności
    Aktualności

Dobra wiadomość dla polskiego przemysłu farmaceutycznego

Zgodnie z postulatami Lewiatana oraz Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego, europosłowie z Komisji Prawnej zdecydowali wczoraj o zniesieniu dodatkowego pięcioletniego okresu ochronnego na produkcję leków generycznych przeznaczonych na eksport poza Unię Europejską. Oznacza to, że polskie firmy farmaceutyczne, będą mogły na równi konkurować na rynkach krajów trzecich z firmami z USA, Chin czy Ameryki Płd.

• 2019-01-23 Aktualności
    Aktualności

Henryka Bochniarz o aktywności Lewiatana w Brukseli i planach rządu na dom biznesu przy UE

Obecność polskiego biznesu w Brukseli jest niewystarczająca, natomiast rząd chyba nie do końca dostrzega, co robią ci, którzy już tam są. Szkoda, bo nasza aktywność jest zauważana przez unijne instytucje i rządy innych państw. Lewiatan został w zasadzie powołany do tego, by reprezentować polskich przedsiębiorców w Brukseli - w wywiadzie dla Dziennika Gazety Prawnej mówi Henryka Bochniarz.

Spowolnienie gospodarcze będzie łagodne

Ważne dla firm: Polscy przedsiębiorcy piszą scenariusz łagodnego spowolnienia. Wszystko wskazuje na to, że ostre hamowanie w najbliższym czasie raczej nam nie grozi.

Aktualności

Waloryzacja umów w zamówieniach publicznych możliwa

Jedną z najważniejszych kwestii dla wykonawców zamówień publicznych, szczególnie w sektorze robót budowlanych, jest możliwość waloryzacji umów w związku ze zmianami kosztów ich realizacji. Zdaniem ekspertów taka waloryzacja jest możliwa na podstawie obecnie obowiązującego prawa polskiego i unijnego.

Aktualności

Przemysł krytykuje wyższą stawkę VAT na napoje

• Wyłączenie ze znacznego podwyższenia stawki VAT tylko nektarów (8% zamiast 23%), nie zmniejszy negatywnych skutków, zwiększenia z 5% do 23% stawki VAT na napoje owocowe niegazowane, w których udział soku owocowego, warzywnego lub owocowo-warzywnego wynosi nie mniej niż 20%.
    • Nektary stanowią bowiem najmniejszą cześć w strukturze produkcji (12%), a napoje z dodatkiem soku aż 50%.
    • Zdaniem Konfederacji Lewiatan wprowadzenie wyższej stawki VAT na napoje jest niekorzystne dla producentów oraz polskiego sadownictwa, które stanowi zaplecze przemysłu spożywczego.