Za dużo zmian w podatkach. Przedsiębiorcy są przeciążeni

• Firmy nie są w stanie nadążyć za zmianami w podatkach, są przeciążone nowymi obowiązkami.
• Potrzebują czasu na wdrożenie już uchwalonych przepisów.

Lista zmian w podatkach w ostatnich latach jest długa. Obowiązkowy split payment, biała lista podatników, zatory płatnicze, nowa matryca stawek VAT, nowe zasady płatności podatku u źródła, SENT, elektroniczne kasy fiskalne, nowy JPK_VAT.

- Dostrzegamy przeciążenie biznesu obowiązkami związanymi z płaceniem podatków. Na przedsiębiorców nakładane są nowe daniny, sankcje i inne obciążenia (podatek bankowy, podatek solidarnościowy, minimalny podatek od budynków, SENT, ograniczenia w zaliczaniu do KUP wydatków na używanie samochodów osobowych w firmach albo kosztów usług niematerialnych). Sytuacja, z którą mamy obecnie do czynienia, czyli wprowadzanie niezliczonej liczby przepisów, obowiązków, sankcji i kar, aby zmaksymalizować zyski budżetu państwa, stoi w sprzeczności z deklaracjami rządu poprawy warunków prowadzenia biznesu - mówi Przemysław Pruszyński, doradca podatkowy, sekretarz Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan.


Nie podlega dyskusji, że rosnące z roku na rok wpływy podatkowe są w dużym stopniu efektem wprowadzenia zmian w prawie podatkowym i działaniami operacyjnymi Krajowej Administracji Skarbowej. Wprowadzane zmiany są systemowe, co oznacza, że dotyczą praktycznie wszystkich przedsiębiorców. Oznaczają dla nich dodatkową pracę i koszty związane z obsługą księgowo- administracyjną.

Premier deklaruje dalszą skuteczną walkę o poprawę wpływów podatkowych. Jednak w uszczelnianiu systemu podatkowego należy uwzględnić interes przytłaczającej większości przedsiębiorców, którzy działają legalnie i z należytą starannością deklarują wysokość podatków.

Konfederacja Lewiatan