Aktualności 2019

Aktualności

EFNI 2019: Brexit – ostatni miesiąc?

Przewidywany bilans skutków brexitu dla Wielkiej Brytanii - ekonomiczny, geopolityczny i społeczny - był tematem spotkania dyplomatów, polityków i przedstawicieli organizacji pracodawców.

Aktualności

EFNI 2019: Kogo słucha polski biznes?

Ośrodek THINKTANK przy współpracy Instytutu Monitorowania Mediów już po raz trzeci opracował ranking najważniejszych autorytetów polskiego biznesu. Jego wyniki zostały ogłoszone w czasie Europejskiego Forum Nowych Idei. Zbadaliśmy, czyj głos spośród ekonomistów, doradców biznesu oraz przedsiębiorców jest najchętniej słuchany przez środowisko biznesowe.

EFNI 2019: E-sport przyszłością światowej rozrywki

E-sport, definiowany jako konkurencja w ramach gier wideo, znajduje się w przełomowym momencie swojego rozwoju – z nowinki dla wybranych staje się częścią głównego nurtu. Liczby stale rosną: w 2019 branża warta jest miliardy dolarów, pule nagród sięgają miliona dolarów, a turnieje gromadzą przed ekranami 45 milionów widzów.

EFNI 2019: Europa ma być zjednoczona, silna i solidarna

Czy Europa jest obecnie silniejsza i bardziej solidarna, czy bardziej podzielona niż cztery lata temu?. Jakie wyzwania staną przed nową Komisją Europejską?. Co ze strefą euro, czy stanie się właściwą unią? Na te i inne pytania próbowali odpowiedzieć byli premierzy i prezydenci uczestniczący w sesji plenarnej „Europa po wyborach. Wiele prędkości i różne kierunki?

Aktualności

EFNI 2019: Cyberbezpieczeństwo kluczowych gałęzi gospodarki w dobie transformacji cyfrowej

Bezpieczeństwo w sieci jest dziś odmieniane przez wszystkie przypadki. Nie ulega wątpliwości, że firmy korzystające ze zdobyczy technologii są nieustannie poddawane atakom. Jak się przed nimi uchronić? Czy polski przemysł jest bezpieczny? Jakiego rodzaju zagrożenia mogą pojawić się w najbliższych latach?

• 2019-09-25 Aktualności
    Aktualności

Gala otwarcia EFNI: #Cobędziejutro? Jaka demokracja, jaki rynek, jaka Europa?

- Cieszę się, że już po raz dziewiąty spotykamy się w Sopocie, aby dyskutować o najważniejszych wyzwaniach, które stoją przed Europą - powiedziała Henryka Bochniarz, przewodnicząca Rady Głównej Konfederacji Lewiatan, w czasie gali otwierającej IX Europejskie Forum Nowych Idei.

• 2019-09-24 Aktualności
    Aktualności

Firmy zyskają czas, aby przygotować się do Brexitu

4 września Izba Gmin podjęła ważną decyzję w kontekście brexitu. Odrzucenie przez parlament brytyjski możliwości bezumownego wyjścia z UE 31 października daje europejskim przedsiębiorcom szansę, by nadrobili zaległości związane z formalnościami spowodowanymi brexitem. Odnotowujemy również fakt, że polskie ministerstwa i urzędy coraz rzetelniej informują biznes o skutkach rozwodu Wielkiej Brytanii z UE.

Nowa Komisja Europejska – zasady, struktura, priorytety

Nowa Komisja Europejska, pod przywództwem Ursuli von der Leyen, ukonstytuuje się najprawdopodobniej 1 listopada. Przewodnicząca oraz 26 komisarzy rozpocznie wówczas pięcioletnią kadencję. Zanim to się stanie, odbędą się wysłuchania kandydatów na komisarzy w Parlamencie Europejskim, podczas których będą musieli odpowiedzieć na pytania odpowiednich komisji PE, dotyczące ich przygotowania do realizacji powierzonego im portfolio.

Szkodliwa licytacja na płacę minimalną w Polsce i w Europie

Okres przedwyborczy sprzyja obietnicom - te zaś pierwszy raz od dawna odnoszą się do sytuacji pracujących. Dyskusję błyskawicznie zmonopolizowała płaca minimalna, a partie ochoczo weszły do licytacji. Poniżej zadajemy kilka pytań, które powinny towarzyszyć refleksji nad rolą płacy minimalnej w polityce społeczno-gospodarczej. Na niektóre z nich odpowiedź jest prosta, inne pozostawimy bez jednoznacznej konkluzji, a w jeszcze innych odpowiedź zależy od światopoglądu. W każdym przypadku należy sprawę potraktować zdecydowanie poważniej niż robią to politycy przed wyborami.

Aktualności

Czy Horyzont Europa pomoże zbudować innowacyjną gospodarkę?

W następnym budżecie UE na lata 2021-2027 Komisja Europejska zaproponowała 100 mld euro na badania naukowe i innowacje w ramach programu Horyzont Europa, a Parlament Europejski sugeruje, aby było to nawet 120 mld euro. Ma on zastąpić dotychczasowy program Horyzont 2020. Jednak to jaka ilość środków zostanie przeznaczona ostatecznie na Horyzont Europa zależy teraz od przebiegu negocjacji nad nowymi Wieloletnimi Ramami Finansowymi (WRF) na lata 2021-2027 pomiędzy państwami członkowskimi.