Aktualności 2019

• 2019-10-24 Aktualności

Za wysokie sankcje za niestosowanie obowiązkowej podzielonej płatności w VAT

• Od 1 listopada br. mechanizm podzielonej płatności w VAT będzie obowiązkowy, dwa miesiące później nabywca, który nie zapłaci w MPP nie zaliczy faktury do kosztów uzyskania przychodów.
    • Konfederacja Lewiatan apeluje o złagodzenie tej sankcji.

• 2019-10-24 Aktualności

EFNI 2019 - co będzie z Europą?

Od pierwszego Europejskiego Forum Nowych Idei na EFNI powtarzamy, że świat się intensywnie zmienia i że zmiany są coraz szybsze, bardziej złożone i niejednoznaczne. Żywimy jednak przekonanie, że obok ogromnych wyzwań, niosą wielkie możliwości.

Chińczycy konkurują nieuczciwie

Nieuczciwa konkurencja ze strony chińskich firm na rynkach państw trzecich to wielkie wyzwanie dla europejskich przedsiębiorstw. Wsparcie ze strony Pekinu dla koncernów z Państwa Środka wykracza dalece poza dyplomację ekonomiczną, a rozbudowany program subsydiowania eksportu oraz inwestycji zagranicznych jest nieuczciwy i niezgodny z regułami WTO - ostrzegają BUSINESSEUROPE i zrzeszone w niej krajowe federacje.

• 2019-10-24 Aktualności

Tarcza Prywatności UE-USA: szansa czy zagrożenie dla ochrony danych osobowych?

23 października Komisja Europejska przedstawiła trzecie sprawozdanie rocznego raportu dotyczącego funkcjonowania Tarczy Prywatności (Privacy Shield) między Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi.

Priorytety przyszłej KE - Zielony ład w Europie

Wciąż nie wiemy kiedy ukonstytuuje się nowa Komisja Europejska. Proces opóźnia się z powodu odrzucenia przez Parlament Europejski trzech kandydatów - z Węgier, Rumunii oraz Francji. Podczas przesłuchań, europosłowie rozważają nie tylko zgłoszone kandydatury, ale także przypisane im portfolio. Jeśli będą mieli wątpliwości co do struktury nowej Komisji i zakresu obowiązków poszczególnych komisarzy, a były już podnoszone wątpliwości np. wobec portfolio, które przypadło Francji, czyli powierzenia jednemu komisarzowi rynku wewnętrznego oraz obronności, ten proces może się jeszcze bardziej wydłużyć. Możliwe, że nowa KE nie powstanie przed końcem tego roku.

• 2019-10-24 Aktualności

Badania i innowacje powinny być priorytetem dla nowego Parlamentu i Komisji

BusinessEurope opublikowało swoje stanowisko pt. „Badania i innowacje w nowym europejskim rozdaniu politycznym". Przedstawiono w nim 30 konkretnych propozycji rozwiązań, które można by wdrożyć w UE, aby zachęcić firmy do inwestowania w badania i innowacje. Rekomendacje są rezultatem przeanalizowania odpowiedzi z ankiety przeprowadzonej wśród krajowych stowarzyszeń biznesowych (takich jak Konfederacja Lewiatan) i wśród 133 firm - zarówno małych, średnich jak i wielkich korporacji.

• 2019-10-23 Aktualności

Sukces przedsiębiorców – rząd wycofuje się ze zniesienia limitu 30-krotności

• Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości, stwierdziła dzisiaj, że zniesienia limitu 30-krotności składek na ZUS nie będzie.
    • Rzecznik prezydenta powiedział zaś, że większość parlamentarna wycofała się z tego pomysłu.
    • Wczoraj informowaliśmy, że w nowym Sejmie nie będzie większości, która mogłaby przegłosować zniesienie limitu 30-krotności.
    • To sukces kilkudziesięciu organizacji przedsiębiorców, w tym Konfederacji Lewiatan, NSZZ „Solidarność", którzy apelowali o utrzymanie limitu.

• 2019-10-23 Aktualności

Minister Andrzej Dera spotkał się z członkami Konfederacji Lewiatan

Polityka klimatyczna, inwestycje przedsiębiorstw, zatrudnienie młodych, Strategia Odpowiedzialnego Rozwoju - to tematy, które były poruszane w trakcie spotkania członków Konfederacji Lewiatan z Andrzejem Derą, sekretarzem stanu w Kancelarii Prezydenta RP.

• 2019-10-22 Aktualności

Lewiatan w Brukseli: Europa Środkowo-Wschodnia potrzebuje dialogu społecznego

Capacity building (CB) to budowanie zdolności skutecznego dialogu społecznego (DS) i możliwości jego oddziaływania na procesy społeczne i gospodarcze zachodzące w kraju. Temat ten w odniesieniu do państw członkowskich UE z Europy Środkowo-Wschodniej stał się w ostatnim czasie przedmiotem rosnącego zainteresowania instytucji i organizacji europejskich.

• 2019-10-22 Aktualności

Lewiatan w Brukseli: W stronę nowych zasad odpowiedzialności platform

Lewiatan uczestniczy w konsultacjach koncepcji nowego Kodeksu Usług Cyfrowych.