Za wysokie sankcje za niestosowanie obowiązkowej podzielonej płatności w VAT

• Od 1 listopada br. mechanizm podzielonej płatności w VAT będzie obowiązkowy, dwa miesiące później nabywca, który nie zapłaci w MPP nie zaliczy faktury do kosztów uzyskania przychodów.
• Konfederacja Lewiatan apeluje o złagodzenie tej sankcji.

Pracodawcy proponują zmodyfikowanie sankcji w podatkach dochodowych za niezastosowanie obowiązkowego mechanizmu podzielonej płatności w VAT.

- Kara za niedokonanie płatności z wykorzystaniem obowiązkowego mechanizmu podzielonej płatności jest nieproporcjonalnie dotkliwa w stosunku do wagi uchybienia. Obowiązkowy MPP jest wprowadzany w celu uszczelnienia systemu podatku od towarów i usług w tzw. branżach wrażliwych i zapobieganiu sytuacjom, w których nieuczciwi podatnicy pobierając VAT od nabywcy, nie odprowadzają go do urzędu skarbowego. Tymczasem przewidziana sankcja w podatkach dochodowych uderzy w nabywców, także wtedy, gdy cała transakcja została prawidłowo rozliczona i VAT został zapłacony - zauważa Przemysław Pruszyński, doradca podatkowy, sekretarz Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan.

Zdaniem Lewiatana zasadne jest albo znaczące zmniejszenie tej sankcji, tak aby stanowiła pewną dolegliwość, ale nie powodowała znaczących strat w prowadzonej działalności, albo wprowadzenie możliwości jej wyłączenia. Tym bardziej, że jest to druga sankcja obok dodatkowego zobowiązania w VAT lub grzywny z KKS, nakładana za ten sam czyn.

- Apelujemy do ministra finansów o rozważenie zmian w przepisach, aby były mniej dokuczliwe dla uczciwych podatników, którzy nie działają z premedytacją w celu uszczuplenia należności podatkowych, i w wyniku popełnionego przez nich błędu do takiego uszczuplenia nie dojdzie - dodaje Przemysław Pruszyński.

Konfederacja Lewiatan