Aktualności 2019

Uczciliśmy wspólny sukces

30 maja odbyło się spotkanie podsumowujące duży sukces Konfederacji Lewiatan, Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego (PZPPF) oraz przedstawicieli Polpharma SA. Dzięki ich wspólnym wysiłkom, Parlament Europejski finalnie przyjął SPC MW (Supplementary Protection Certificate Manufacturing Waiver) - znowelizowaną politykę dotyczącą świadectw ochronnych na leki.

Aktualności

Nowym ministrom nie zabraknie pracy

• W ciągu najbliższych godzin lub dni poznamy nazwiska nowych ministrów: rodziny, pracy i polityki społecznej oraz edukacji. Nieoficjalnie mówi się, że nastąpi też zmiana na stanowiskach ministra finansów i energii. Zdaniem Konfederacji Lewiatan przed nowymi szefami resortów staną duże wyzwania.
    • Utrzymanie w ryzach deficytu budżetowego, znalezienie pomysłu na złagodzenie niedoboru pracowników, zmiany w polityce migracyjnej, powstrzymanie szybko rosnących kosztów pracy, aktywizacja osób biernych zawodowo, czy dostosowanie podstaw programowych i treści nauczania do potrzeb gospodarki.

Przemysław Pruszyński w Przeglądzie Podatkowym

W czerwcowym numerze „Przeglądu Podatkowego" ukazał się artykuł Przemysława Pruszyńskiego, sekretarza Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan, dotyczący zakończonego III Kongresu Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan. Konfederacja Lewiatan Artykuł

Pożegnanie Jana Guza, przewodniczącego OPZZ

W środę 29 maja pożegnaliśmy przewodniczącego Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych, ś.p. Jana Guza.

Wybrano nowe władze Pracodawców Pomorza

W dniu 24 maja 2019 roku odbyło się Zgromadzenie Ogólne Sprawozdawczo-Wyborcze Pracodawców Pomorza, które podsumowało kończącą się kadencję władz organizacji 2016-2019 oraz dokonało wyborów organów statutowych organizacji na kadencję 2019-2022.

• 2019-05-29 Aktualności
    Aktualności

Płaca minimalna nie może rosnąć szybciej od wydajności

• Płaca minimalna w 2020 roku powinna wzrosnąć do 2450 zł. Taką propozycję przedstawiło dzisiaj Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. W tym roku płaca minimalna wynosi 2250 zł.
    • Konfederacja Lewiatan uważa, że minimalne wynagrodzenie powinno wzrosnąć w przyszłym roku do 2387 zł, czyli o 6,1 proc. Taką wspólną propozycję przedstawiły wszystkie organizacje pracodawców.

• 2019-05-29 Aktualności
    Aktualności

Arbitraż i mediacja szansą dla przedsiębiorców

Prezydent Konfederacji Lewiatan Henryka Bochniarz, wspólnie z wiceministrem sprawiedliwości Łukaszem Piebiakiem, otworzyła konferencję Centrum Arbitrażu i Mediacji szansą dla przedsiębiorców.

Rzecznik Praw Podatnika może pomóc przedsiębiorcom

• Na dzisiejszym posiedzeniu rząd ma zająć się projektem ustawy powołującej Rzecznika Praw Podatnika.
    • Zdaniem Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan jego powołanie zasługuje na poparcie, ponieważ obecnie prawa podatników nie są odpowiednio chronione.
    • Wątpliwości budzi umiejscowienie go de facto w strukturach organów podatkowych, czy prawo odwołania rzecznika, przysługujące ministrowi finansów, bowiem może ograniczyć to jego swobodę.

Aktualności

Komisja Europejska pozytywnie o postulatach dotyczących Europejskiego Dialogu Społecznego

Stanowisko wypracowane przez Lewiatana we współpracy z konfederacjami przedsiębiorców z Niemiec (BDA) i Danii (DA), zostało dobrze przyjęte w Brukseli. Zdaniem KE, zaproponowane rozwiązania, nie tylko uwzględniają różnice między poszczególnymi państwami, ale również ułatwiają dialog między partnerami społecznymi, przy poszanowaniu ich autonomii.

Rada ds. BPO/SSC w Lewiatanie

W maju br. przy Konfederacji Lewiatan została utworzona Rada ds. BPO/SSC (Business Process Outsourcing/Shared Service Center). Do prac w Radzie zgłosiło się ponad 10 firm, które posiadają na terytorium Polski centra usług wspólnych czy centra outsourcingu procesów biznesowych.