Aktualności 2019

• 2019-11-06 Aktualności

Przekształcenie OFE na IKE trzeba dobrze przygotować

• Na dzisiejszym posiedzeniu rząd zajmie się projektem ustawy, która ma rozwiązać problem OFE.
    • Zdaniem Konfederacji Lewiatan operację przekazania środków z OFE do IKE trzeba przygotować bardzo dobrze od strony technicznej, aby nie doprowadzić do zmniejszenia wartości aktywów.

• 2019-11-05 Aktualności

Od 1 XI Mechanizm podzielonej płatności jest obowiązkowy

Od 1 listopada mechanizm podzielonej płatności w podatku VAT (MPP) jest obowiązkowy dla przedsiębiorców sprzedających i nabywających towary wymienione w nowym załączniku nr 15 do ustawy o podatku od towarów i usług, jeżeli kwota faktury przekracza 15 000 zł. Chodzi przede wszystkim o tzw. towary wrażliwe - paliwa, stal, złom, odpady, metale szlachetne, tworzywa sztuczne, urządzenia elektroniczne, usługi budowlane, części i akcesoria do pojazdów silnikowych. MPP zastąpi tzw. odwrotne obciążenie w obrocie krajowym.

• 2019-11-05 Aktualności
    Aktualności

Firmy najbardziej obawiają się niejasnych przepisów prawa

• 73 proc. przedsiębiorstw uważa, że w przyszłym roku negatywnie na prowadzenie biznesu będą wpływały niejasne lub niespójne przepisy podatkowe.
    • 60 proc. jest przekonanych, że działalność gospodarczą będą utrudniały niejasne, poza podatkami, przepisy prawa - wynika z barometru Lewiatana, badania nastrojów przedsiębiorców, zrealizowanego na zlecenie Konfederacji Lewiatan.

• 2019-11-04 Aktualności

PMI najniżej od 10 lat

Ważne dla firm: W październiku br. słabsze wyniki odnotowano we wszystkich badanych obszarach: w nowych zamówieniach, produkcji, zatrudnieniu, czasie dostaw i zapasach pozycji zakupionych.

Nowy numer biuletynu EKES

Dostępny jest już październikowy numer biuletynu Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego. Polska wersja językowa dostępna jest tutaj . Zachęcamy do lektury!

Aktualności

Trwają konsultacje dotyczące dyrektywy ws. ograniczenia stosowania niektórych niebezpiecznych substancji w sprzęcie elektrycznym i elektronicznym

Na forum unijnym prowadzone są konsultacje publiczne w sprawie oceny dyrektywy ws. ograniczenia stosowania niektórych niebezpiecznych substancji w sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (tzw. dyrektywy 2RoHS). Konsultacje potrwają do dnia 6 grudnia 2019 r.

Aktualności

Firmy niepokoi wzrost kosztów zatrudnienia i niepewna sytuacja polityczna

• 84 proc. przedsiębiorstw obawia się w przyszłym roku wzrostu kosztów zatrudnienia.
    • 61 proc. jest przekonanych, że w prowadzeniu biznesu będzie przeszkadzała niepewna sytuacja polityczna - wynika z barometru Lewiatana, badania nastrojów przedsiębiorców, zrealizowanego na zlecenie Konfederacji Lewiatan.

• 2019-10-29 Aktualności

Lewiatan wspiera program aktywizacji FOLM

Niemal tysiąc młodych osób w trzech krajach UE zostanie objętych innowacyjnym programem aktywizacji zawodowej - FOLM. Lewiatan wspiera projekt.

• 2019-10-29 Aktualności
    Aktualności

Małe firmy boją się skokowego podwyższenia płacy minimalnej

• Zapowiedź gwałtownego podwyższenia płacy minimalnej do 4000 zł w 2024 roku już teraz budzi niepokój, szczególnie małych firm.
    • Z ostatniego badania nastrojów przedsiębiorców, zrealizowanego na zlecenie Konfederacji Lewiatan, wynika, że 57 proc. małych firm uważa, że będzie trudniej prowadzić biznes.
    • Po gwałtownej podwyżce płacy minimalnej koszty pracodawcy wzrosną prawie o 80 proc. w ciągu 5 lat

• 2019-10-28 Aktualności
    Aktualności

OTWARTY KONKURS OFERT NA FINANSOWE WSPIERANIE ZADAŃ Z ZAKRESU ROZWOJU INSTYTUCJI OPIEKI NAD DZIEĆMI W WIEKU DO LAT 3 „MALUCH+” 2020

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej informuje, że działając na podstawie art. 62 ustawy z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 (Dz. U. z 2019 r. poz. 409, z późn. zm.), ogłasza - w ramach Resortowego programu rozwoju instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 „MALUCH+", zwanego dalej „Programem" - konkurs „MALUCH+" 2020.