Zamknij X

INFORMACJA DOTYCZĄCA PLIKÓW COOKIES:

Ten serwis stosuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Aktualności 2020

 • 2020-02-25 Aktualności
  Aktualności

  Bezrobocie wzrosło. W tym roku nie będzie już tak łatwo znaleźć pracę

  Ważne dla firm. W ubiegłym roku, wobec braków pracowników, pracodawcy, byli skłonni zatrudniać osoby bez koniecznych kwalifikacji i doszkalać ich na własny koszt. W tym roku to zjawisko może zostać ograniczone.

 • 2020-02-24 Aktualności
  Aktualności

  Pomoc dla uchodźców w Grecji

  Fundacja The Hope Project Polska organizuje zbiórkę darów dla uchodźców w obozie Moria, na Lesvos w Grecji, największego na terenie Unii Europejskiej.

 • 2020-02-24 Aktualności
  Aktualności

  Opłata od przeniesienia środków z OFE do IKE powinna być pobrana później

  • Jutro senackie komisje rodziny, polityki społecznej oraz budżetu i finansów publicznych zajmą się ustawą dotyczącą przeniesienia środków z OFE na indywidualne konta emerytalne.
  • Konfederacja Lewiatan apeluje, aby opłata od przeniesienia środków była pobrana w przyszłości przy wypłacie pieniędzy, a nie w momencie transferu z OFE do IKE.
  • Cała operacja powinna być przeprowadzona bardzo dobrze od strony technicznej, aby nie doprowadzić do zmniejszenia wartości aktywów.

 • 2020-02-24 Aktualności
  Aktualności

  Gospodarka hamuje, ale nie tak ostro jak się spodziewano

  Ważne dla firm: W przypadku przetwórstwa przemysłowego ocena obecnej koniunktury jest wyraźnie lepsza niż oczekiwania na przyszłość.

 • 2020-02-20 Aktualności
  Aktualności

  Konfederacja Lewiatan w Parlamencie Europejskim apeluje o zapewnienie firmom wykwalifikowanych pracowników i wzmocnienie dialogu społecznego

  W Parlamencie Europejskim dyskutowaliśmy o tym jak stworzyć w Unii Europejskiej najlepsze warunki do pracy i prowadzenia biznesu. Na pierwszym miejscu wymieniano zapewnienie firmom i pracownikom dostępu do odpowiednich kompetencji i umiejętności poprzez stworzenie systemu, który będzie w stanie na bieżąco i elastycznie odpowiadać na zmienne potrzeby gospodarki. Manuela Geleng, Dyrektorka ds. Kompetencji w Dyrekcji Genereralnej ds. Zatrudnienia Komisji Europejskiej, zapowiedziała na 19 marca publikacje tzw, „Skills Action Plan", na który złożą się: indywidualne konta szkoleniowe; kompleksowa informacja o kompetencjach potrzebnych na rynku teraz i w przyszłości; rozpoznawanie i walidacja efektów uczenia; modernizacja szkolnictwa zawodowego i szkoleń, w kierunku bardziej zielonego, cyfrowego i zrównoważonego płciowo uczenia.

 • 2020-02-20 Aktualności
  Aktualności

  Jeszcze można zgłosić się na targi Hannover Messe

  Polska Agencja Inwestycji i Handlu rozpoczęła nabór firm na stoisko narodowe na targach Hannover Messe 2020. Zgłoszenia są przyjmowane do 25 lutego 2020 r. Po tym terminie zbierze się komisja kwalifikacyjna która rozpocznie weryfikację dokumentów.

 • 2020-02-20 Aktualności
  Aktualności

  Mimo spowolnienia produkcja w styczniu jednak wzrosła

  Ważne dla firm: Rośnie liczba sektorów przemysłu o malejącej sprzedaży. W styczniu było ich 10 na 34 i składały się one na 36,7% wartości dodanej przemysłu.

 • 2020-02-20 Aktualności
  Aktualności

  Komisja Europejska opublikowała strategię cyfrową dla Europy

  Dokument zawiera szereg wskazówek dla europejskiej gospodarki na najbliższych pięć lat.

 • 2020-02-19 Aktualności
  Aktualności

  Płace rosną szybko, zatrudnienie wolniej

  Ważne dla firm. W stosunku do stycznia ubiegłego roku tempo wzrostu zatrudnienia jest słabsze. Przed rokiem zwiększyło się o 2,9%, a w styczniu br. o 1,1%.

 • 2020-02-18 Aktualności
  Aktualności

  Wspólne stanowisko biznesu w sprawie sztucznej inteligencji

  • 17 organizacji biznesowych i platform internetowych z 9 państw Europy Środkowo-Wschodniej , w tym Konfederacja Lewiatan, przyjęło wspólne stanowisko w sprawie sztucznej inteligencji.
  • Zdaniem przedsiębiorców świadomość negatywnych aspektów sztucznej inteligencji nie powinna prowadzić do zakazania jej zastosowania, choćby w kwestii technologii rozpoznawania twarzy.