Aktualności 2020

Apel do premiera o wprowadzenie 8 zmian, które wzmocnią Tarczę Antykryzysową

Panie Premierze, doceniamy środki uruchomione na pomoc dla biznesu. Jednak jest jeszcze wiele prostych sposobów, aby podać rękę przedsiębiorcom. Mówimy o nich od początku pandemii, a dziś jest ostatni moment, aby stały się faktem. Można tego dokonać na najbliższym posiedzeniu Sejmu. Poniżej przedstawiamy 8 rozwiązań, które bardzo pomogą firmom przetrwać kryzys - napisała Konfederacja Lewiatan w apelu skierowanym do premiera Mateusza Morawieckiego.

Bezrobocie w górę. Ponad 3-krotnie wzrósł odsetek osób pracujących zdalnie

Opublikowane dzisiaj przez GUS dane dotyczące bezrobocia są mniej optymistyczne niż szacunki resortu rodziny, pracy i polityki społecznej. Stopa bezrobocia w kwietniu 2020 r. wyniosła 5,8% (a nie jak prognozowało ministerstwo - 5,7%), co oznacza wzrost w stosunku do marca o 0,4 pkt proc.

List otwarty polskich pracodawców do Ursuli von der Leyen

The European community and economy are facing a tremendous challenge resulting from the pandemic of SARS-CoV-2. The threat to health quickly turned into a serious threat to the stability of enterprises and jobs. It has affected all EU countries, including Poland. On 15 April 2020, the Polish government applied to the European Commission for consent to public aid as part of the Financial Shield from the Polish Development Fund for Large Companies. Taking account of the tremendous economic and social cost of each day of delay in acceptance of the programme, as representatives of the largest Polish organisations of employers and entrepreneurs we urge you to take immediate action and ensure that the government programme called the Financial Shield from the Polish Development Fund for Large Companies is approved as soon as possible.

Aktualności

Lewiatan postuluje wzmocnienie prestiżu i znaczenia zawodu farmaceuty

• Jutro sejmowa komisja zdrowia będzie rozpatrywała projekt ustawy o zawodzie farmaceuty.
    • Konfederacja Lewiatan z zadowoleniem przyjęła usunięcie z projektu ustawy przepisów poszerzających kompetencje samorządu aptekarskiego.
    • Proponuje też rezygnację z dodatkowego urlopu szkoleniowego dla farmaceutów oraz wprowadzenie zmian dotyczących usług zdrowotnych i opieki farmaceutycznej.

Aktualności

Pogarszają się wyniki finansowe przedsiębiorstw

Jak podaje w poniedziałkowym komunikacie GUS, wyniki finansowe przedsiębiorstw niefinansowych w I kwartale 2020 uległy pogorszeniu. Wzrostowi przychodów (4,3% r/r) towarzyszył nieproporcjonalny wzrost kosztów (5,7% r/r), tym samym zmniejszając przestrzeń zysku.

Rada Przedsiębiorczości apeluje do KE o akceptację polskiej Tarczy Finansowej

• Apelujemy o niezwłoczną reakcję i o zapewnienie możliwie pilnej akceptacji rządowego programu Tarczy Finansowej z Polskiego Funduszu Rozwoju dla dużych firm. Mówimy o niepewności tysięcy firm, milionów pracowników oraz ich rodzin.
    • Europa i Polska potrzebują obecnie szybkich i zdecydowanych działań dla ochrony potencjału rozwoju, przedsiębiorstw i miejsc pracy - napisała Rada Przedsiębiorczości w apelu skierowanym do Ursuli von der Leyen, przewodniczącej Komisji Europejskiej.

Dematerializacja akcji odroczona

• Obowiązkowa dematerializacja akcji w niepublicznych spółkach akcyjnych, która znalazła się w tarczy 3.0, została przesunięta o trzy miesiące, do 30 września br.
    • Konfederacja Lewiatan apelowała o to ze względu na pandemię koronawirusa. Proponowała jednak, aby przesunąć termin dematerializacji do połowy przyszłego roku.

Aktualności

Koniunktura nieco się poprawia, ale firmy raczej czarno widzą przyszłość

W piątkowym komunikacie GUS dotyczącym majowej koniunktury w przetwórstwie, handlu i wybranych usługach, wskaźniki ogólnego klimatu gospodarczego pozostają nadal na wyraźnych minusach: ok. -35 dla przetwórstwa i handlu hurtowego, ok. -40 dla budownictwa, logistyki i handlu detalicznego.

Aktualności

Bon turystyczny zwiększy koszty zatrudnienia pracowników

• Ministerstwo Rozwoju zapowiada wprowadzenie bonu turystycznego 1000 plus, który ma wesprzeć branżę turystyczną po pandemii koronawirusa.
    • Konfederacja Lewiatan uważa, że to zły pomysł ponieważ zwiększy koszty pracodawców związane z zatrudnianiem pracowników i przebudową systemów kadrowo-płacowych.
    • Branży turystycznej można pomóc w inny sposób, np. obniżając stawki VAT na usługi turystyczne lub wprowadzając odliczenia od podatku dochodowego części kosztów przeznaczonych na wypoczynek.

Aktualności

BusinessEurope: Potrzebna równość w dostępie do międzynarodowych zamówień publicznych

BusinessEurope opublikowało dokument przedstawiający stanowisko w sprawie przyjęcia międzynarodowego instrumentu zamówień publicznych (IPI) przez UE. Zamówienia publiczne są ważnym motorem wzrostu gospodarczego, ponieważ ponad 250 tys. organów publicznych w UE kupuje towary, usługi, roboty budowlane i dostawy o wartości około 2 bln EUR rocznie, co stanowi około 14% PKB UE (w 2017 r.).