Zamknij X

INFORMACJA DOTYCZĄCA PLIKÓW COOKIES:

Ten serwis stosuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Aktualności 2020

 • 2020-04-03 Aktualności
  Aktualności

  Apel Rady Przedsiębiorczości z postulatami do Tarczy Antykryzysowej 2.0

  Apelujemy o pilne wypracowanie Tarczy Antykryzysowej 2.0, która będzie dostarczać rozwiązań i narzędzi adekwatnych do potrzeb gospodarki - napisali w apelu członkowie Rady Przedsiębiorczości (Konfederacja Lewiatan, ABSL, Federacja Przedsiębiorców Polskich, Krajowa Izba Gospodarcza, Polska...

 • 2020-04-03 Aktualności
  Aktualności

  Zapaść w europejskich usługach. W Polsce pewnie jest podobnie

  W ciągu ostatnich godzin opublikowano dane z badania PMI dla usług w Niemczech, Francji, Włoszech, Hiszpanii, Rosji, Japonii, Australii oraz Chin. Wszędzie, za wyjątkiem Chin, wskaźnik ten dramatycznie spadł. W Polsce, gdzie takich badań się nie przeprowadza, zapaść usług pewnie jest porównywalna.

 • 2020-04-03 Aktualności
  Aktualności

  Wstrzymywanie rejestracji samochodów uderza w branżę motoryzacyjną

  • Wydziały komunikacji nie rejestrują samochodów, co negatywnie wpływa na branżę motoryzacyjną.
  • Zdaniem Konfederacji Lewiatan konieczne jest wprowadzenie jednolitych zasad funkcjonowania wszystkich wydziałów komunikacji, aby umożliwić szybką rejestrację aut.

 • 2020-04-03 Aktualności
  Aktualności

  Specustawa dotycząca funduszy ułatwi realizację projektów unijnych w czasie kryzysu COVID-19

  • Projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach wspierających realizację programów operacyjnych w związku z wystąpieniem COVID-19 ułatwi wdrażanie, realizację i rozliczenia projektów - uważa Konfederacja Lewiatan.
  • Nowe regulacje powinny zostać jednak uzupełnione, np. o doprecyzowanie przepisów związanych z automatycznym wydłużaniem czasu realizacji projektów i wprowadzenie możliwości zwiększania ich budżetów.

 • 2020-04-02 Aktualności
  Aktualności

  KE proponuje 100 mld euro na ochronę miejsc pracy. Polska powinna szybko wystąpić o pożyczkę

  • Komisja Europejska proponuje SURE, nowy tymczasowy instrument o wartości do 100 miliardów euro na ochronę miejsc pracy i osób zatrudnionych.
  • Zdaniem Konfederacji Lewiatan nowy program unijny może pomóc Polsce w utrzymaniu tysięcy miejsc pracy zagrożonych kryzysem związanym z epidemią koronawirusa.

 • 2020-04-02 Aktualności
  Aktualności

  Tarcza antykryzysowa nie powstrzyma gwałtownego wzrostu bezrobocia

  W najbliższych miesiącach to nie zwolnienia grupowe będą miały największy wpływ na wysokość stopy bezrobocia. Już teraz niektóre urzędy pracy przeżywają oblężenie z powodu rejestracji osób, które wróciły z zagranicy. Coraz większej grupie osób kończą się albo zostały skrócone umowy terminowe. Tracą pracę również zatrudnieni na umowach cywilno-prawnych i samozatrudnieni. Grozi nam szybki wzrost bezrobocia.

 • 2020-04-02 Aktualności
  Aktualności

  PharmaNET dziękuje farmaceutom, technikom i pracownikom central za pracę w czasie epidemii

  • Zapewnienie bezpieczeństwa pacjentom oraz farmaceutom i technikom farmaceutycznym pracującym za pierwszym stołem, reorganizacja pracy aptek, wdrożenie procedur antykryzysowych, utrzymanie łańcucha dostaw oraz praca nad zmianami legislacyjnymi - to działania, które od początku walki z koronawirusem podjęły sieci apteczne, zrzeszone w Związku Pracodawców Aptecznych PharmaNET, który jest członkiem Konfederacji Lewiatan.
  • Dziś widać, że przyniosły one spodziewane efekty, a apteki są przygotowane do wdrożenia kolejnych regulacji, wprowadzanych przez rząd.

 • 2020-04-02 Aktualności
  Aktualności

  40 postulatów Lewiatana znalazło się w Tarczy Antykryzysowej

  W toku prac nad Tarczą Antykryzysową Lewiatan zgłosił - w imieniu swoich członków - kilkaset postulatów i uwag do projektu. 40 naszych uwag zostało uwzględnionych i znalazło się w przepisach specustawy. Są wśród nich m.in. regulacje dotyczące zatrudniania cudzoziemców, badań medycyny pracy,...

 • 2020-04-01 Aktualności
  Aktualności

  Koronawirus potrząsnął przemysłem. W kwietniu będzie jeszcze gorzej

  W marcu PMI polskiego sektora przetwórstwa przemysłowego wyniósł 42,4 pkt, po 48,2 pkt w lutym. Jest to rekordowy spadek w skali miesiąca, ale jego rozmiar nie zaskakuje po danych flash ze strefy euro. Załamały się nowe zamówienia i produkcja.

 • 2020-04-01 Aktualności
  Aktualności

  Instrumenty ochrony miejsc pracy - jak uzyskać pomoc

  Przepisy ustawy, wdrażające instrumenty ochrony miejsc pracy, zostały w trybie ekspresowym wdrożone do porządku prawnego i już od dziś firmy mogą składać wnioski o dofinansowanie wynagrodzeń pracowników w związku z ochroną miejsc pracy i wprowadzeniem przestoju ekonomicznego. Kształt tych...