Aktualności 2020

• 2020-02-21 Aktualności
    Aktualności

Gospodarka hamuje, ale nie tak ostro jak się spodziewano

Ważne dla firm: W przypadku przetwórstwa przemysłowego ocena obecnej koniunktury jest wyraźnie lepsza niż oczekiwania na przyszłość.

Aktualności

Konfederacja Lewiatan w Parlamencie Europejskim apeluje o zapewnienie firmom wykwalifikowanych pracowników i wzmocnienie dialogu społecznego

W Parlamencie Europejskim dyskutowaliśmy o tym jak stworzyć w Unii Europejskiej najlepsze warunki do pracy i prowadzenia biznesu. Na pierwszym miejscu wymieniano zapewnienie firmom i pracownikom dostępu do odpowiednich kompetencji i umiejętności poprzez stworzenie systemu, który będzie w stanie na bieżąco i elastycznie odpowiadać na zmienne potrzeby gospodarki. Manuela Geleng, Dyrektorka ds. Kompetencji w Dyrekcji Genereralnej ds. Zatrudnienia Komisji Europejskiej, zapowiedziała na 19 marca publikacje tzw, „Skills Action Plan", na który złożą się: indywidualne konta szkoleniowe; kompleksowa informacja o kompetencjach potrzebnych na rynku teraz i w przyszłości; rozpoznawanie i walidacja efektów uczenia; modernizacja szkolnictwa zawodowego i szkoleń, w kierunku bardziej zielonego, cyfrowego i zrównoważonego płciowo uczenia.

Jeszcze można zgłosić się na targi Hannover Messe

Polska Agencja Inwestycji i Handlu rozpoczęła nabór firm na stoisko narodowe na targach Hannover Messe 2020. Zgłoszenia są przyjmowane do 25 lutego 2020 r. Po tym terminie zbierze się komisja kwalifikacyjna która rozpocznie weryfikację dokumentów.

Aktualności

Mimo spowolnienia produkcja w styczniu jednak wzrosła

Ważne dla firm: Rośnie liczba sektorów przemysłu o malejącej sprzedaży. W styczniu było ich 10 na 34 i składały się one na 36,7% wartości dodanej przemysłu.

Komisja Europejska opublikowała strategię cyfrową dla Europy

Dokument zawiera szereg wskazówek dla europejskiej gospodarki na najbliższych pięć lat.

• 2020-02-19 Aktualności
    Aktualności

Płace rosną szybko, zatrudnienie wolniej

Ważne dla firm. W stosunku do stycznia ubiegłego roku tempo wzrostu zatrudnienia jest słabsze. Przed rokiem zwiększyło się o 2,9%, a w styczniu br. o 1,1%.

• 2020-02-18 Aktualności
    Aktualności

Wspólne stanowisko biznesu w sprawie sztucznej inteligencji

• 17 organizacji biznesowych i platform internetowych z 9 państw Europy Środkowo-Wschodniej , w tym Konfederacja Lewiatan, przyjęło wspólne stanowisko w sprawie sztucznej inteligencji.
    • Zdaniem przedsiębiorców świadomość negatywnych aspektów sztucznej inteligencji nie powinna prowadzić do zakazania jej zastosowania, choćby w kwestii technologii rozpoznawania twarzy.

• 2020-02-17 Aktualności
    Aktualności

Lewiatan proponuje zmiany w przepisach dotyczących morskich farm wiatrowych

• Rozwiązania przyjęte w projekcie ustawy o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych pozwolą już rozpoczętym inwestycjom na dalszy szybszy rozwój.
    • Mogą także zachęcić inwestorów. Aby tak się stało. Lewiatan proponuje wprowadzenie do projektu kilku zmian.

• 2020-02-14 Aktualności

Nowy Zielony Ład w centrum zainteresowania europejskiego biznesu

Dyrektorzy generalni federacji członkowskich BusinessEurope spotkali się 13 lutego w Brukseli na posiedzeniu Komitetu Wykonawczego (ExCO). Omawiano program prac Komisji Europejskiej na 2020 r. oraz stanowisko biznesu wobec flagowego projektu UE - zielonej transformacji unijnej gospodarki.

• 2020-02-14 Aktualności
    Aktualności

Co nowego w Europejskim Komitecie Ekonomiczno-Społecznym?

Dużo się dzieje. Najważniejsze personalia: Jacek Krawczyk, przewodniczący Grupy I - pracodawców i wiceprezydent Konfederacji Lewiatan został wybrany na kandydata na prezydenta EKES, zdobywając 66 na 94 głosy uzyskał bardzo silne poparcie, ale ostateczny wybór na to stanowisko odbędzie się podczas październikowej sesji plenarnej.