Aktualności 2020

Dematerializacja akcji odroczona

• Obowiązkowa dematerializacja akcji w niepublicznych spółkach akcyjnych, która znalazła się w tarczy 3.0, została przesunięta o trzy miesiące, do 30 września br.
    • Konfederacja Lewiatan apelowała o to ze względu na pandemię koronawirusa. Proponowała jednak, aby przesunąć termin dematerializacji do połowy przyszłego roku.

Aktualności

Koniunktura nieco się poprawia, ale firmy raczej czarno widzą przyszłość

W piątkowym komunikacie GUS dotyczącym majowej koniunktury w przetwórstwie, handlu i wybranych usługach, wskaźniki ogólnego klimatu gospodarczego pozostają nadal na wyraźnych minusach: ok. -35 dla przetwórstwa i handlu hurtowego, ok. -40 dla budownictwa, logistyki i handlu detalicznego.

Aktualności

Bon turystyczny zwiększy koszty zatrudnienia pracowników

• Ministerstwo Rozwoju zapowiada wprowadzenie bonu turystycznego 1000 plus, który ma wesprzeć branżę turystyczną po pandemii koronawirusa.
    • Konfederacja Lewiatan uważa, że to zły pomysł ponieważ zwiększy koszty pracodawców związane z zatrudnianiem pracowników i przebudową systemów kadrowo-płacowych.
    • Branży turystycznej można pomóc w inny sposób, np. obniżając stawki VAT na usługi turystyczne lub wprowadzając odliczenia od podatku dochodowego części kosztów przeznaczonych na wypoczynek.

Aktualności

BusinessEurope: Potrzebna równość w dostępie do międzynarodowych zamówień publicznych

BusinessEurope opublikowało dokument przedstawiający stanowisko w sprawie przyjęcia międzynarodowego instrumentu zamówień publicznych (IPI) przez UE. Zamówienia publiczne są ważnym motorem wzrostu gospodarczego, ponieważ ponad 250 tys. organów publicznych w UE kupuje towary, usługi, roboty budowlane i dostawy o wartości około 2 bln EUR rocznie, co stanowi około 14% PKB UE (w 2017 r.).

Wpływ pandemii Covid-19 na jakość życia i pracy w krajach UE

• W kwietniu 2020 europejska agencja Eurofound (European Foundation for the Improvement of Living and Working Conditions, Dublin) zainicjowała ogólnoeuropejską ankietę adresowaną do mieszkańców państw członkowskich UE.
    • Jej celem było poznanie przewidywanych zmian warunków życia i pracy wywołanych przez pandemię COVID-19 i podjęte przez kraje członkowskie działania na rzecz ograniczenia jej wpływu na zdrowie mieszkańców, w tym ograniczające czy wręcz ‘zamrażające' na pewien czas funkcjonowanie wielu dziedzin działalności gospodarczej, powodujące istotne koszty o charakterze społecznym i gospodarczym.

Nowy reżim celny Wielkiej Brytanii

Rząd brytyjski przedstawił propozycję nowego reżimu celnego, który ma wejść w życie od 2021 roku, jeśli nie zostanie wypracowany inny scenariusz porozumienia UE-UK.

Semestr Europejski - rekomendacje dla Polski

Komisja Europejska opublikowała projekty rekomendacji gospodarczych w ramach Semestru Europejskiego dla krajów członkowskich UE. W tym roku uwzględniają one specyficzną sytuację społeczno-gospodarczą związaną z pandemią COVID-19.

Aktualności

Pracodawcy apelują do rządów o skoordynowane przywracanie swobody przemieszczania się i otwieranie granic dla działalności gospodarczej

Konfederacja Lewiatan razem z federacjami pracodawców z Czech, Niemiec, Austrii i Słowacji apeluje do państw UE o ścisłą współpracę z biznesem i lepszą koordynację działań w zakresie swobodnego przemieszczania się pracowników w czasie pandemii COVID-19.

Aktualności

Przetwórstwo przemysłowe na kolanach. Produkcja aut zamarła

W kwietniu 2020 r. produkcja sprzedana przemysłu była niższa o 24,6% r/r oraz o 25,5% m/m. Korekta o czynniki sezonowe nie przynosi fundamentalnych zmian - analogiczne dynamiki wyniosły odpowiednio -24,7% r/r oraz -20,8% m/m.

Aktualności

Rząd chroniąc polskie firmy przed przejęciem zaszkodzi gospodarce

• Rząd przyjął wczoraj rozwiązania, które przewidują ochronę polskich firm przed wrogimi przejęciami przez inwestorów spoza UE.
    • Zdaniem Konfederacji Lewiatan mogą one bardziej zaszkodzić niż pomóc polskiej gospodarce, są niezgodne z Konstytucją RP i unijnym prawem - ostrzega Konfederacja Lewiatan.