EFNI: Digital recovery for everyone

Digitalizacja jest kluczem w adaptacji do nowych warunków stworzonych przez pandemię COVID-19 – podsumowuje Matt Brittin szef Google na Europę, gość specjalny EFNI 2020.

Gościem specjalnym tegorocznego EFNI był Matt Brittin, prezes EMEA Business & Operations w firmie Google.

W swoim wystąpieniu „Digital recovery for everyone” („Cyfrowe odbicie dla wszystkich”) zwrócił uwagę na znaczenie rozwiązań cyfrowych w odbiciu ekonomicznym po pandemii COVID-19. Podkreślił, że muszą one być inkluzyjne tzn. dostępne dla wszystkich i oparte na zasadach zrównoważonego rozwoju. Jego zdaniem to ważny moment dla firm technologicznych, które mają okazję rozwoju ale i niejako obowiązek tworzyć rozwiązania dostępne dla wszystkich.

Zdaniem Brittina, działania, które są niezbędne dla ponownego wzrostu gospodarczego można podzielić na trzy kategorie. Pierwsza to umiejętności i kompetencje, które umożliwią pracownikom dostosowanie się do nowych warunków i pozwolą im płynnie odnaleźć się w zmianach zachodzących na rynku pracy. Drugą kategorię stanowią narzędzia cyfrowe, które pomogą przedsiębiorcom wydostać się z kryzysu, a trzecią - spójne zasady i przepisy. Wymaga to ścisłej współpracy firm, społeczeństw i rządów, tak aby odbicie przebiegło jak najszybciej i nikt w tym procesie nie został pominięty. Musimy inwestować zarówno w ludzi, jak i w firmy - zaznaczył Brittin. - Google pozostaje optymistyczne w prognozach na przyszłość. Wiele firm które, także z pomocą Google, jeszcze przed pandemią wprowadziło rozwiązania cyfrowe, wraz z jej rozpoczęciem zanotowało wzrost w obrotach, choćby z racji znacznego wzrostu zainteresowania usługami internetowymi. W ciągu pięciu miesięcy technologia poszła do przodu o pięć lat” - powiedział.

W swoim przemówieniu prezes Google zwrócił także uwagę na rolę współpracy pomiędzy instytucjami publicznymi, a biznesem oraz znaczenie działań partnerskich. Wspominał o programie „Designers for Innovations” prowadzonym we współpracy z Polskim Funduszem Rozwoju oraz licznych szkoleniach prowadzonych przez Google. Jak zaznaczył, zainteresowanie nimi przerosło najśmielsze oczekiwania firmy. - Chcieliśmy sprawdzić, czy damy radę przeszkolić w kompetencjach cyfrowych milion ludzi w ciągu pięciu lat. Tymczasem do dziś pomogliśmy już 17 milionom, z czego połowa to kobiety. Wiele z nich założyło własne firmy w przestrzeni cyfrowej - powiedział.

Brittin zwracał także uwagę na liczne kroki i inwestycje wykonywane przez Google, dzięki którym firma wymazuje swój ślad węglowy, będąc jednocześnie pierwszą globalną korporacją, która stała się "carbon-neutral".

Google jest partnerem EFNI 2020.