Zamknij X

INFORMACJA DOTYCZĄCA PLIKÓW COOKIES:

Ten serwis stosuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Aktualności 2020

 • 2020-05-29 Aktualności
  Aktualności

  Branża turystyczna, MICE i czasu wolnego apelują o specjalną tarczę antykryzysową

  • Ponad 30 organizacji reprezentujących szeroko rozumianą branżę turystyczną, MICE (wydarzenia, konferencje, targi itp.) i czasu wolnego wystosowało apel do rządu o natychmiastowe opracowanie i wdrożenie tarczy antykryzysowej dedykowanej właśnie tym sektorom gospodarki.
  • Konfederacja Lewiatan w pełni popiera postulaty kilkudziesięciu organizacji, ponieważ przyszłość branż i setki tysięcy miejsc pracy są zagrożone.

 • 2020-05-29 Aktualności
  Aktualności

  W drugim kwartale wpadniemy w techniczną recesję

  Obok szybkiego szacunku inflacji, dzisiaj GUS opublikował bardzo istotne dane o polskim PKB - w I kwartale produkt wzrósł o 2% r/r (4,8% przed rokiem), co oznacza jego korektę na plus o 0,1 pkt proc. w porównaniu do szybkiego szacunku z połowy miesiąca.

 • 2020-05-29 Aktualności
  Aktualności

  W maju inflacja znowu spadła

  W świetle dzisiejszego szybkiego szacunku GUS, inflacja w maju wyniosła 2,9% r/r (w kwietniu osiągnęła 3,4%, a w marcu 4,6%) oraz obniżyła się o 0,2% w ujęciu miesięcznym. Obserwujemy kontynuację trendu spadkowego, zbiegającego do celu inflacyjnego.

 • 2020-05-28 Aktualności
  Aktualności

  Pracodawcy apelują o odrzucenie przepisów o wakacjach kredytowych zawartych w tarczy 4.0

  • W Sejmie trwają prace nad przepisami zawartymi w tarczy 4.0, umożliwiającymi zawieszenie spłaty kredytu, maksymalnie do 3 miesięcy.
  • Konfederacja Lewiatan apeluje o zaprzestanie prac nad tą regulacją, ponieważ pogłębi kryzys gospodarczy.

 • 2020-05-28 Aktualności
  Aktualności

  Europejski Tytuł Egzekucyjny („ETE”)

  W czasie po pandemii, kiedy liczba sporów będzie powodowała zatory we wszystkich sądach zarówno polskich jak i krajach UE, warto przyjrzeć się europejskim regulacjom prawnym, które mogą ułatwić życie polskiemu przedsiębiorcy w sytuacji, gdy będzie zmuszony do dochodzenia roszczeń za granicą (np. w przypadku przeniesienia się dłużnika za granicę).

 • 2020-05-28 Aktualności
  Aktualności

  Europarlament pracuje nad ramami etycznymi dla AI

  Parlament Europejski przygotował w ostatnim czasie projekty sprawozdań w zakresie sztucznej inteligencji odnoszące się do tematyki ram etycznych, odpowiedzialności cywilnej oraz własności intelektualnej. W każdym z tych dokumentów, po raz kolejny, wyraźnie podkreślono pozytywne aspekty wykorzystania sztucznej inteligencji. Co więcej, w dwóch z tych dokumentów - Civil liability regime for artificial intelligence oraz A framework of ethical aspects of artificial intelligence, robotics and related technologies zawarto także projekty przyszłych regulacji oraz definicje sztucznej inteligencji.

 • 2020-05-28 Aktualności
  Aktualności

  Nowe Wieloletnie Ramy Finansowe oraz plan naprawczy dla UE po pandemii

  Wysokość zaproponowanych dzisiaj przez Komisję Europejską (KE) nowych Wieloletnich Ram Finansowych (WRF) na lata 2021-2027 to 1,1 bln euro. Dodatkowo, KE zaproponowała nowy instrument dla odbudowy „Next Generation EU", na który zamierza przeznaczyć 750 mld euro dzięki pożyczkom na rynkach finansowych, przy niskich stopach procentowych, zabezpieczonych gwarancjami państw członkowskich. W ramach tej kwoty, 500 mld przeznaczone będzie na pomoc bezzwrotną, o którą od początku pandemii apelowały najbardziej dotknięte kryzysem kraje południa, a pozostałe 250 mld na pożyczki.

 • 2020-05-28 Aktualności
  Aktualności

  Czy cyfrowa Europa działa?

  Pandemia to także sprawdzian naszych wyobrażeń o cyfrowej Europie. Dużo programów, dużo zapewnień, dużo pięknych perspektyw i ostrzeżeń, że powinniśmy się uniezależnić informatycznie od innych kontynentów - i przyszedł sprawdzian. Trochę trwało nim Komitet się pozbierał i wrócił do pracy w wersji online. Portal członków działał i działa, ale środki komunikacji okazały się zdecydowanie niewystarczające. Pierwsze spotkania online przez Skypea były trudne. Lista wcześniej zaplanowanych opinii została znacznie skrócona, wydarzenia przełożone, a sprawozdawcy dostali dodatkowe zadanie, by w każdej przygotowywanej opinii odnosić się do wpływu pandemii na zgłaszane rekomendacje.

 • 2020-05-27 Aktualności
  Aktualności

  BusinessEurope: Zdecydowana reakcja ma zasadnicze znaczenie dla przezwyciężenia kryzysu

  Komisja Europejska opracowała europejski plan naprawy gospodarczej.

 • 2020-05-27 Aktualności
  Aktualności

  Przedsiębiorcy przygotowują stanowisko w sprawie sztucznej inteligencji

  W drugim już spotkaniu grupy AI Challengers skupiającej przedstawicieli 14 organizacji przedsiębiorców oraz platform z 9 krajów Europy Środkowo-Wschodniej uczestniczyła Elżbieta Dziuba, ekspertka Konfederacji Lewiatan.