Aktualności 2020

Polscy przewoźnicy zaskarżyli Pakiet Mobilności do Trybunału Sprawiedliwości UE

26 października br. Związek Pracodawców Transport i Logistyka Polska, członek Konfederacji Lewiatan, skierował do Sądu Unii Europejskiej skargę przeciwko Radzie Unii Europejskiej i Parlamentowi Europejskiemu, w której wniósł o stwierdzenie nieważności wchodzących w skład tzw. Pakietu Mobilności I następujących aktów prawnych opublikowanych w Dzienniku Urzędowym L 249 z 31 lipca 2020 r.:

Aktualności

Spóźniona pomoc dla zagrożonych branż

• Premier Mateusz Morawiecki przedstawił dzisiaj plan wsparcia branż, które najbardziej odczuwają skutki ograniczeń wprowadzonych w wyniku rozprzestrzeniania się pandemii koronawirusa.
    • Dobrze, że pojawiły się jakieś propozycje wsparcia dla zagrożonych firm. Szkoda, że stało się to tak późno i praktycznie bez konsultacji z zainteresowanymi - uważa Konfederacja Lewiatan.

Aktualności

Apel do posłów. Zrezygnujcie z opodatkowania spółek komandytowych

• Dzisiaj Sejm ma zająć się przepisami, które przewidują opodatkowanie spółek komandytowych.
    • Konfederacja Lewiatan oraz 127 organizacji pracodawców i firm apeluje do parlamentarzystów o rezygnację z opodatkowania tych spółek.

Aktualności

Bruksela: Jaki Brexit od 1 stycznia 2021?

Formalnie uzgodnione rundy negocjacji warunków przyszłych stosunków handlowych pomiędzy Unią Europejską i Wielką Brytania skończyły się w końcu września bez osiągnięcia porozumienia. Nieformalne rozmowy trwały nadal, Komisja Europejska na swoim szczycie 15 października wezwała Londyn do ich kontynuowania, ale bez poczynienia istotnych ustępstw na jego rzecz. W odpowiedzi premier Boris Johnson zagroził zerwaniem rozmów i przyspieszeniem przygotowań do ostatecznego rozstania z UE bez porozumienia.

Aktualności

Negocjacje wieloletniego budżetu UE i Funduszu Odbudowy (Next Generation EU) w toku

W tym tygodniu ruszyła kolejna runda negocjacji Wieloletnich Ram Finansowych (WRF) i Funduszu Odbudowy – Next Generation EU pomiędzy Parlamentem Europejskim, Komisją i Radą. Najtrudniejsze tematy to przede wszystkim: środki własne, rola Parlamentu Europejskiego w administrowaniu Funduszem Odbudowy, dofinansowanie piętnastu programów flagowych, jak Horyzont Europa i Erasmus, włączanie realizacji celów klimatycznych do wszystkich obszarów działań UE, promowanie równości płci oraz funkcjonowanie mechanizmu praworządności. Równolegle toczą się negocjacje regulacji sektorowych.

Aktualności

Unijna strategia ws. poprawy efektywności energetycznej budynków

Komisja Europejska (KE) opublikowała Strategię ws. Fali Remontów, która ma na celu modernizację i poprawę efektywności energetycznej budynków w całej UE. Celem tej inicjatywy jest co najmniej podwojenie wskaźnika remontów w Europie w ciągu następnej dekady i doprowadzenie do wyremontowania 35 milionów budynków do 2030 r., a także stworzenie 160 000 nowych miejsc pracy w sektorze budownictwa. W Strategii Komisja wyraźnie podkreśla, że drewno to kluczowy zrównoważony materiał budowlany.

• 2020-10-26 Aktualności

Firmy leasingowe sfinansowały inwestycje o wartości 48,5 mld zł

• 48,5 mld zł to łączne finansowanie udzielone przez polską branżę leasingową w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy 2020r.
    • Dynamika rynku leasingu po trzech kwartałach 2020r. wyniosła -15,2 % r/r.
    • III kwartał wyróżnił się 4 proc. dynamiką r/r.
    • Ponad 170 tys. przedsiębiorców zostało objętych wakacjami leasingowymi.

• 2020-10-26 Aktualności
    Aktualności

Rząd chce zafundować firmom i klientom indywidualnym drogi prąd

• Zniesienie obowiązku sprzedaży energii elektrycznej na giełdzie spowoduje wzrost cen prądu w Polsce - ostrzega Związek Pracodawców Prywatnych Energetyki, członek Konfederacji Lewiatan.
    • W sytuacji głębokiego spadku PKB w 2020 roku nasza gospodarka nie może sobie na to pozwolić.

• 2020-10-23 Aktualności
    Aktualności

Rząd nie konsultuje z przedsiębiorcami planów wsparcia zamkniętych branż

• Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział dzisiaj wprowadzenie kolejnych obostrzeń, m.in. zamknięcie lokali gastronomicznych, ograniczenia w sklepach w całym kraju.
    • Szef rządu zadeklarował również, że w ciągu kilku dni zaprezentuje plan wsparcia dla zamkniętych branż.
    • Zdaniem Konfederacji Lewiatan rząd nie konsultuje programów pomocowych z przedsiębiorcami.

• 2020-10-23 Aktualności
    Aktualności

Biznes apeluje o zaniechanie prac nad opodatkowaniem spółek komandytowych

• 119 organizacji pracodawców i firm zaapelowało do parlamentarzystów o rezygnację z opodatkowania spółek komandytowych.
    • Przedsiębiorcy przekonują, że nakładanie dodatkowych obciążeń podatkowych na firmy, w okresie największego kryzysu gospodarczego od 30 lat, jest działaniem na szkodę gospodarki i polskich przedsiębiorców.