Zamknij X

INFORMACJA DOTYCZĄCA PLIKÓW COOKIES:

Ten serwis stosuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Aktualności 2020

 • 2020-10-21 Aktualności
  Aktualności

  Będziemy mniej kupować. Pogarszają się nastroje konsumenckie gospodarstw domowych

  Dzisiejsze dane GUS o koniunkturze konsumenckiej w październiku br. można traktować jako pierwsze sygnały o pogarszających się nastrojach gospodarstw domowych. W wrześniu sprzedaż detaliczna była o 2,5% wyższa niż w analogicznym miesiącu ubiegłego roku.

 • 2020-10-21 Aktualności
  Aktualności

  Teresa Wierzbowska, nowym prezesem Związku Pracodawców Prywatnych Mediów

  Nowym prezesem Związku Pracodawców Prywatnych Mediów, członka Konfederacji Lewiatan, została Teresa Wierzbowska, doradca zarządu ds. Public Affairs w spółce Cyfrowy Polsat.

 • 2020-10-20 Aktualności
  Aktualności

  Dobre wieści z przemysłu, ale przyszłość jest niepewna

  Jak podaje GUS w dzisiejszym komunikacie, produkcja sprzedana przemysłu wzrosła we wrześniu 2020 o 5,9% r/r oraz o 15,5% m/m. Eliminacja czynnika sezonowego koryguje te wyniki w dół, do 3,6% r/r i 3,0% m/m.

 • 2020-10-20 Aktualności
  Aktualności

  Bruksela: Wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE w tzw. sprawie Schrems II

  Wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE w tzw. sprawie Schrems II unieważnił porozumienie USA -UE, tzw. Tarczę Prywatności (Privacy Shield). Orzeczenie fundamentalnie zmieniło zasady bezpiecznego przekazywania danych osobowych z Unii Europejskiej do USA i spowodował, po stronie przedsiębiorstw działających na rynku unijnym, dużą niepewność co do standardów bezpiecznego i zgodnego z prawem przekazywania danych osobowych do państw trzecich (w szczególności do USA).

 • 2020-10-20 Aktualności
  Aktualności

  Musimy działać wspólnie. Oto 10 postulatów, których wdrożenie pomoże uchronić nas przed kryzysem

  • Usprawnić funkcjonowanie służb sanitarnych, zwiększyć wydolność opieki zdrowotnej, poprawić skuteczność profilaktyki zakażeń, przeprowadzać więcej testów na obecność koronawirusa - to kilka spośród 10 rekomendacji, przygotowanych przez Konfederację Lewiatan, które mają pomóc wyjść z kryzysu i złagodzić negatywne skutki pandemii covid-19.
  • W apelu do prezydenta, premiera, rządu i parlamentu pracodawcy wzywają do podjęcia natychmiastowych działań, które ograniczą rozwój pandemii i jej skutki, a także pozwolą jak najszybciej wejść gospodarce na ścieżkę zrównoważonego wzrostu.

 • 2020-10-20 Aktualności
  Aktualności

  BusinessEurope: Negocjacje Unii z Wielką Brytanią muszą być kontynuowane

  Europejski biznes wciąż wierzy że porozumienie między Unią a Wielką Brytanią jest możliwe, ale obie strony muszą nadal rozmawiać i dążyć do kompromisu.

 • 2020-10-19 Aktualności
  Aktualności

  Druga fala pandemii covid-19 może spowolnić wzrost zatrudnienia i płac

  Zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw we wrześniu br. osiągnęło 6 312,4 tys. osób i było niższe o 1,2% niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Przeciętne wynagrodzenie wyniosło zaś 5371,56 zł i było o 5,6% wyższe w porównaniu z wrześniem 2019 r. - podał GUS.

 • 2020-10-19 Aktualności
  Aktualności

  Będzie jeden wniosek o zmianę danych w rejestrach Urzędu Patentowego

  • Urząd Patentowy przychylił się do propozycji Konfederacji Lewiatan, aby stworzyć jeden formularz (wniosek) o zmianę danych w rejestrach przez niego prowadzonych.
  • Dzięki temu możliwa będzie równoczesna aktualizacja danych właściciela wszystkich dóbr niematerialnych (znaków towarowych, wzorów przemysłowych, wzorów użytkowych, patentów na wynalazki), przy wprowadzeniu jednej opłaty urzędowej.

 • 2020-10-15 Aktualności
  Aktualności

  Nowe uprawnienia UOKiK osłabią atrakcyjność inwestycyjną Polski

  - Zmiany zaproponowane w ustawie o ochronie konkurencji i konsumentów uderzają w atrakcyjność Polski jako kraju, w którym warto inwestować i prowadzić działalność gospodarczą.
  - W branży e-commerce tolerują przewagę konkurencyjną przedsiębiorców spoza Unii Europejskiej, którzy nie przestrzegają przepisów o ochronie konsumentów - zauważa Konfederacja Lewiatan.

 • 2020-10-15 Aktualności
  Aktualności

  Pracodawcy wspierają Rzecznika MŚP za to, że broni przedsiębiorców, którzy prowadzą apteki

  • W liście do Adama Abramowicza, rzecznika małych i średnich przedsiębiorców, organizacje pracodawców wyraziły pełne poparcie dla jego działań w obronie przedsiębiorców.
  • Rzecznik zwrócił uwagę, że w projekcie ustawy o zawodzie farmaceuty, znalazły się przepisy, które mogą zagrażać każdemu przedsiębiorcy prowadzącemu aptekę, punkt apteczny czy hurtownię.