Aktualności 2020

Aktualności

Dalszy spadek zatrudnienia pracowników tymczasowych. Rynek rekrutacji stałych skurczył się o 50%

• Tylko wśród agencji członkowskich Polskiego Forum HR, członka Konfederacji Lewiatan, ok. 10 tys. pracowników tymczasowych straciło pracę w wyniku COVID-19 w ciągu półtora miesiąca, co w przełożeniu na cały rynek może oznaczać utratę ponad 30 tys. miejsc pracy.
    • Liczba ta będzie rosła w kolejnych tygodniach. W opinii członków Forum HR ponad 70% tych stanowisk pracy udałoby się uratować gdyby działania pomocowe rządu objęły wszystkie formy zatrudnienia, również pracę tymczasową.

W kwietniu PMI na dnie. Przemysł stanął

Kwiecień br. przyniósł rekordowo niski odczyt wskaźnika PMI dla przetwórstwa przemysłowego - 31,9 pkt. To najniższa wartość w niemal 22-letniej historii pomiarów.

Aktualności

Małgorzata Miszkin-Wojciechowska została ekspertem ds. mediacji w europejskiej komisji

Małgorzata Miszkin-Wojciechowska, dyrektorka Centrum Mediacji Lewiatan
    została ekspertem w zakresie mediacji w europejskiej Komisji ds. Skuteczności Wymiaru Sprawiedliwości (CEPEJ). Funkcję będzie pełnić do kwietnia 2022 roku, z możliwością jej przedłużenia.

• 2020-05-01 Aktualności

Raport roczny

Pobierz raport roczny Konfederacji Lewiatan 2019 .

Prezydium RDS o zmianach w prawie pracy w projekcie tarczy 4.0

Ostatnie dwa posiedzenia prezydium Rady Dialogu Społecznego, który odbyły się 28 i 29 kwietnia br. poświęcono konsultacji projektu tzw. Tarczy antykryzysowej 4.0., rozwiązaniom w zakresie prawa pracy. Konfederacja Lewiatan, BCC, Pracodawcy RP, Związek Rzemiosła Polskiego, OPZZ i Forum Związków Zawodowych, członkowie RDS, przedstawili swoje uwagi do przekazanej przez Ministerstwo Rozwoju wersji projektu. Jednocześnie wyrazili zaniepokojenie szybkością i dwutorowością prowadzonych prac legislacyjnych.

EKES: Nowy numer biuletynu

Kliknij TUTAJ aby przeczytać (materiał w jęz. angielskim)

Kryzys gospodarczy dławi inflację

Po miesięcznej przerwie GUS wrócił do publikowania szybkiego szacunku inflacji. W kwietniu ceny koszyka konsumenckiego wzrosły o 3,4% r/r. Dla porównania, jeszcze w marcu br. inflacja wynosiła 4,6% r/r.

Aktualności

Hotele bez otwartych restauracji dalej pozostaną zamknięte

• Branża hotelarska z entuzjazmem przyjęła wczorajszą zapowiedź premiera Mateusza Morawieckiego o otwarciu od 4 maja hoteli, chociaż na razie ich klienci nie będą mogli korzystać z basenów, saun, czy siłowni.
    • Dzisiaj okazało się jednak, że hotele owszem mogą być otwarte, ale hotelowe restauracje już nie.
    • Większość hoteli bez otwartych restauracji dalej pozostanie zamknięta. Traktuje się nas niepoważnie - mówi Henryk Orfinger, założyciel firmy Dr Irena Eris, w ramach której działają m.in. hotele spa, pierwszy wiceprezydent Konfederacji Lewiatan.

Apelujemy o ponową ocenę Pakietu Mobilności 1

We call for re-evaluation of the Mobility Package 1

The Polish Confederation Lewiatan, of which Transport and Logistics Poland is an active member, together with employers' organizations from Germany, Lithuania, Malta, Estonia, Bulgaria, Hungary, Cyprus, Latvia and Romania, in a joint position call for a reassessment of the Mobility Package 1 to enable a smoother exit from the COVID-19 pandemic and support the sustainable transformation of industry, logistics and transport in the future.

The document is available for download here.

• 2020-04-29 Aktualności

28 laureatów konkursu Najlepsze Miejsca Pracy Polska 2020

W dwunastej edycji badań Great Place To Work® w Polsce uczestniczyło 111 firm. 28 spośród nich zakwalifikowało się na listę Najlepszych Miejsc Pracy Polska 2020. Pierwsze miejsca w 3 kategoriach konkursowych zajęli: SC Johnson (firmy małe), Kongsberg Maritime Poland (firmy średnie) oraz Cisco Poland (firmy duże). Tegoroczne ogłoszenie wyników konkursu odbyło się zgodnie z planem, 16 kwietnia 2020, ale tradycyjna Gala, jaka zazwyczaj towarzyszyła temu wydarzeniu, w nowej odsłonie została przeniesiona do internetu i była transmitowana online.