Zamknij X

INFORMACJA DOTYCZĄCA PLIKÓW COOKIES:

Ten serwis stosuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Aktualności 2020

 • 2020-11-19 Aktualności
  Aktualności

  Rząd będzie konsultował z biznesem decyzje dotyczące walki z pandemią

  • W dzisiejszym plenarnym posiedzeniu Rady Dialogu Społecznego uczestniczył premier Mateusz Morawiecki.
  • Konfederacja Lewiatan z zadowoleniem przyjęła deklarację szefa rządu, że najważniejsze decyzje dotyczące walki z pandemią będą konsultowane z partnerami społecznymi.

 • 2020-11-19 Aktualności
  Aktualności

  Badanie Lewiatana: 40% firm dobrze sobie radzi w czasie pandemii

  • 40% firm dobrze sobie radzi w czasie pandemii i nie obawia się o przyszłość, ale większość uważa, że przy drastycznych ograniczeniach działalności lub wprowadzeniu głębokiego lockdownu nie poradzi sobie bez pomocy państwa.
  • Przedsiębiorstwa spodziewają się w najbliższych miesiącach pogorszenia sytuacji gospodarczej. 45,2% firm będzie zmuszona nadal wprowadzać nadzwyczajne oszczędności, a 32,2% angażować własne pieniądze. Aż 2/3 oczekuje pomocy dla najbardziej dotkniętych pandemią - wynika z badania przeprowadzonego przez Konfederację Lewiatan.

 • 2020-11-19 Aktualności
  Aktualności

  Polacy odraczają większe zakupy, bo boją się o swoje dochody

  Słabe dane o koniunkturze konsumenckiej w listopadzie. Pogorszenie sytuacji epidemicznej oraz ograniczenia administracyjne wprowadzone na szerokie spektrum działalności gospodarczej wywołują spadek ufności konsumentów, zarówno w warstwie diagnozy, jak i prognoz na kolejne 12 miesięcy. Wskaźnik bieżący wyniósł -29,2, wskaźnik wyprzedzający -30,1 (w październiku odpowiednio -20,0 oraz -19,2).

 • 2020-11-19 Aktualności
  Aktualności

  W listopadzie zatrudnienie i płace dostaną zadyszki

  W październiku 2020 roku w przedsiębiorstwach zatrudniających powyżej 9 osób pracowało 6318,3 tys. osób - podał dzisiaj GUS. To nieco więcej niż miesiąc wcześniej, kiedy zatrudnionych było 6312,4 tys. Mimo przyjęć do pracy nowych pracowników i dalszego przywracania wcześniejszych wymiarów etatów sprzed pandemii, zatrudnienie jest nadal niższe niż rok wcześniej o 1%.

 • 2020-11-19 Aktualności
  Aktualności

  EKES rozpoczął nową kadencję

  Październikowa sesja EKES potwierdziła poprzednio dokonany wybór na przewodniczącą EKES: została nią Christa Schweng z Austrii, członkini grupy pracodawców, a w poprzedniej kadencji przewodnicząca sekcji SOC. Podczas sesji potwierdzono lub uzupełniono wybory na wiele innych funkcji w Komitecie.

 • 2020-11-19 Aktualności
  Aktualności

  Jednolity rynek potrzebuje szybszych działań

  Pandemia koronawirusa i nagłe zamykanie granic pomiędzy państwami członkowskimi skutkowało przerwaniem bądź spowolnieniem kluczowych łańcuchów dostaw oraz zakłóciło funkcjonowanie milionów pracowników transgranicznych i delegowanych, tym samym dodatkowo osłabiając unijną gospodarkę.

 • 2020-11-18 Aktualności
  Aktualności

  Weto unijnego budżetu zaszkodzi polskim przedsiębiorcom

  • Polska wetując budżet UE może stracić nawet 27,8 mld euro w formie grantów. Nie będzie też mogła zaciągnąć preferencyjnych pożyczek na kwotę 32 mld euro. Nie trafią do nas również pieniądze na żadne nowe projekty w polityce spójności - wynika z wyliczeń Konfederacji Lewiatan.
  • Weto pogorszy wizerunek naszego kraju, zaszkodzi przedsiębiorcom i finansom publicznym.

 • 2020-11-18 Aktualności
  Aktualności

  Dyrektywa ws. bezpieczeństwa produktów - podsumowanie konsultacji Komisji Europejskiej

  Od czerwca do października br. Komisja Europejska prowadziła konsultacje dotyczące dyrektywy w sprawie ogólnego bezpieczeństwa produktów (2001/95/WE). Konsultacje te miały na celu dokonanie przeglądu treści dyrektywy, uwzględniając kwestie takie jak: odniesienie się do zagadnień  związanych  z nowymi technologiami i sprzedażą internetową, podjęcie próby zapewnienia lepszego  egzekwowania bezpieczeństwa, a także skuteczniejszy i spójniejszy nadzór rynku.

 • 2020-11-18 Aktualności
  Aktualności

  Rada Przedsiębiorczości krytykuje konfiskatę mienia przed wyrokiem sądu

  Pracodawcy zrzeszeni w Radzie Przedsiębiorczości, w związku z ponowną deklaracją o prowadzonych w rządzie pracach nad ustawą dotyczącą konfiskaty prewencyjnej, wyrażają stanowczy sprzeciw wobec rozwiązania, które oznaczałoby przepadek mienia bez prawomocnego wyroku sądu, a tylko na podstawie podejrzeń.

 • 2020-11-17 Aktualności
  Aktualności

  Senat może jeszcze uratować spółki komandytowe

  • W środę ustawą, która nakłada podatek CIT na spółki komandytowe zajmie się Senat.
  • Konfederacja Lewiatan od wielu tygodni ostrzega, że nowy podatek zaszkodzi polskim, rodzinnym firmom i nie przyniesie dodatkowych pieniędzy do budżetu państwa.