Aktualności 2021

• 2021-09-27 Aktualności
    Aktualności

Plebiscyt 21 Osób Flexi na XXI wiek – aktywność społeczna i zawodowa nie posiadają metryki!

Po raz pierwszy w Polsce odbędzie się plebiscyt, którego celem jest ukazanie roli dojrzałego pokolenia w budowaniu i tworzeniu wartości dla społeczeństwa. Zacznijmy zauważać i doceniać aktywnych 50, 60, 70-latków – Pokolenie Flexi.

EKES: Niektóre państwa UE przejmują kontrolę nad mediami

We wtorek (22.09) podczas sesji plenarnej Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny przyjął opinię dotyczącą wolności i pluralizmu mediów. W opinii podkreślono, że wolność mediów, w tym bezpieczeństwo i ochrona dziennikarek i dziennikarzy, oraz pluralizm mediów to filary demokracji liberalnej potwierdzone przez wszystkie państwa członkowskie.

Aktualności

Jak zachęcić specjalistów do pracy w szkołach zawodowych?

• Wprowadzenie możliwości zatrudnienia w szkole zawodowej doświadczonych specjalistów w oparciu o umowy cywilno-prawne z wynagrodzeniem zbliżonym do stawek rynkowych pozwoli szkołom na pozyskiwanie najlepszych nauczycieli do kształcenia zawodowego - uważa Konfederacja Lewiatan.
    • Brak takich rozwiązań uniemożliwi prawidłową realizację podstawy programowej z przedmiotów w zawodach branżowych i ograniczy dopływ na rynek pracy młodych „szytych na miarę" pracowników.

Aktualności

Rada Przedsiębiorczości apeluje do premiera o wycofanie wniosku z Trybunału Konstytucyjnego

Panie Premierze, w nawiązaniu do Pańskiego wniosku z 29 marca 2021 r., do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zbadania zgodności Traktatu Unii Europejskiej z Konstytucją RP, zwracamy Panu Premierowi uwagę, że Konstytucja RP w sposób jednoznaczny reguluje zakres stosunków objętych ww. wnioskiem. Dlatego kwalifikuje się on do wycofania - czytamy w liście Rady Przedsiębiorczości do premiera Mateusza Morawieckiego.

• 2021-09-23 Aktualności
    Aktualności

Co trzeci bezrobotny nie ma żadnych kwalifikacji zawodowych

Stopa bezrobocia wyniosła w sierpniu br. 5,8% i nie zmieniła się w stosunku do lipca - podał GUS.

• 2021-09-23 Aktualności
    Aktualności

Gospodarka nie poradzi sobie bez cudzoziemców

• Przedsiębiorstwa coraz silniej odczuwają niedobór pracowników, szczególnie w takich branżach jak ICT, handel czy budownictwo. Bez szerszego otwarcia rynku pracy na cudzoziemców trudno będzie utrzymać szybki wzrost gospodarczy.
    • Konfederacja Lewiatan proponuje zmianę wielu przepisów, które ułatwią firmom zatrudnianie cudzoziemców, m.in. usprawnienie pracy urzędów wojewódzkich w zakresie wydawania pozwoleń na pracę, wydłużenie obowiązywania pozwoleń do 4 -5 lat czy oświadczeń do 18-24 miesięcy.

Lewiatan na Europejskim Kongresie Gospodarczym

Dorota Zawadzka-Stępniak, dyrektorka departamentu energii i zmian klimatu Konfederacji Lewiatan brała udział w panelu dyskusyjnym pt.: Firmy, które odnawiają zasoby świata", który odbył się na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach.

Aktualności

Wysoka inflacja może osłabić popyt konsumpcyjny

We wrześniu br. poprawiły się nastroje konsumenckie. Wzrósł zarówno bieżący, jaki i wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej - podał dzisiaj GUS.

Aktualności

Rada Przedsiębiorczości apeluje o zmianę podejścia do ochrony zdrowia

Pandemia uwidoczniła, iż polski system opieki zdrowotnej wymaga naprawy, aby zapewnić zdrowie i produktywność społeczeństwa. Polska była jednym z krajów UE o najwyższym wzroście wskaźnika nadmiernej śmiertelności. Natomiast pacjenci niechorujący na Covid-19, cierpiący z powodu chorób przewlekłych, którzy nie rozpoczęli leczenia na czas, są cichymi ofiarami pandemii.

Aktualności

Zarządzanie wiekiem czyli odpowiedzialność za zdrowie i samopoczucie pracowników

W dniu  8 marca 2017 r. zostało podpisane porozumienie dotyczące aktywnego starzenia i podejścia międzypokoleniowego w pracy (dalej zwane Europejskim Porozumieniem).