Aktualności 2021

• 2021-12-03 Aktualności
    Aktualności

Przedsiębiorcy nadal nie mogą legalnie weryfikować, kto jest zaszczepiony

• Rząd przestraszył się nowego wariantu koronawirusa i wprowadził od 1 grudnia dodatkowe restrykcje, m.in. obniżył limit liczby osób w hotelach, na siłowniach, w kinach.
    • Nie zaproponował jednak żadnych regulacji, które pozwalałyby legalnie zweryfikować zaszczepienie osób, bo to zwalnia z limitów.
    • Konfederacja Lewiatan od dawna apeluje o wprowadzenie takich rozwiązań, które mogą być efektywne w walce z pandemią, jednocześnie ograniczając negatywne skutki dla biznesu.

• 2021-12-03 Aktualności

Konkurs „Liderzy ESG” rozstrzygnięty

Poznaliśmy wyniki konkursu „Liderzy ESG", skierowanego do przedsiębiorstw realizujących wyróżniającą się strategię ESG, oferujących innowacyjne produkty i usługi pozytywnie oddziałujące na środowisko, a także prowadzących skuteczne kampanie informacyjne i promocyjne w obszarze zrównoważonego rozwoju.

Przedstawiciele ZPPE spotkali się z Jerzym Buzkiem

Podczas spotkania (1.12) reprezentanci ZPPE przedstawili premierowi J. Buzkowi najważniejsze postulaty w zakresie: przeznaczenia funduszy dostępnych w ramach Fit for 55, definicji efektywnych systemów ciepłowniczych oraz wysokosprawnej kogeneracji, kwestii utworzenia NABE, kryteriów uzyskiwania koncesji dla projektów off-shore oraz ograniczeń w dostępie do gruntów pod inwestycje w OZE dla podmiotów prywatnych i zagranicznych.

Aktualności

Jak zadbać o zdrowie psychiczne pracowników?

• Polscy pracownicy mają poważne problemy ze zdrowiem. Potwierdzają to zarówno dane międzynarodowe, jak również nasza statystyka dotycząca absencji. Z roku na rok jest coraz gorzej.
    • Ubiegły rok przyniósł skokowy przyrost liczby dni spędzonych na zwolnieniu z powodu choroby. Wzrósł również średni okres trwania absencji z powodu zaburzeń psychologicznych - wynika z raportu Konfederacji Lewiatan.

Aktualności

Spotkanie Związku Prywatnych Pracodawców Energetyki z europosłem Adamem Jarubasem

Spotkanie było poświęcone postulatom ZPPE dotyczącym funkcjonowania i wsparcia finansowego dla NABE, kryteriów stosowanych w procedurze udzielanie koncesji dla projektów off-shore (wynikających z niedawno opublikowanego rozporządzenia), potencjalnego ograniczenia dostępu do gruntów będących w posiadaniu KOWR pod inwestycje w OZE oraz konieczności wsparcia finansowego sieci dystrybucyjnych (w nawiązaniu do pakietu Fit for 55).

Aktualności

Polacy znów częściej myślą o pracy za granicą

• Aż 16,1 proc. pracujących Polaków rozważa emigrację zarobkową w ciągu najbliższego roku, dwa razy więcej niż przed pandemią. 79 proc. myślących o wyjeździe chce to zrobić, by lepiej zarabiać. To wyniki najnowszej, X edycji badania GI Group „Migracje Zarobkowe Polaków".
    • Systematyczna poprawa na krajowym rynku pracy nie uchroni nas przed kolejną falą migracji zagranicznych - ostrzega Konfederacja Lewiatan.

Aktualności

Przedsiębiorcy dobrze oceniają reakcję Komisji Europejskiej na pandemię Covid-19

85,9 proc. przedsiębiorców jest zadowolonych z reakcji Komisji Europejskiej na pandemię Covid-19 i spowodowany przez nią kryzys. 67,6% uważa, że poziom kompetencji UE w zakresie zdrowia publicznego jest niewystarczający. Takie są rezultaty ankiety, którą wśród przedsiębiorców przeprowadziła Konfederacja Lewiatan.

Prezydent Lewiatana spotkał się z prezydentem Francji

Maciej Witucki spotkał się z Emmanuelem Macronem w Paryżu podczas Rady Prezydentów BusinessEurope. W posiedzeniu wzięli udział szefowie 40 federacji pracodawców z krajów członkowskich Unii Europejskiej, w tym Konfederacji Lewiatan.

Aktualności

Przemysł przyspiesza dzięki niesłabnącemu popytowi krajowemu

PMI dla polskiego przemysłu w listopadzie przekroczył 54 pkt, zatrzymując się na 54,4 pkt. Jest to wzrost o 0,6 pkt. w stosunku do odczytu w październiku - podał dzisiaj IHS Markit. To dobry prognostyk przed oficjalnymi danymi GUS dotyczącymi produkcji przemysłowej.

• 2021-11-30 Aktualności

Ważne informacje dla eksporterów do Wielkiej Brytanii

Komisja Europejska przypomina o zmianach, które wejdą w życie po 31 grudnia bieżącego roku. Wtedy zakończy się okres przejściowy związany z wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Od 1 stycznia 2021 handel między Unią Europejską a Wielką Brytanią reguluje umowa o wolnym handlu.