Aktualności 2021

• 2021-01-07 Aktualności
    Aktualności

Inflacja hamuje, ale tylko na chwilę

Inflacja w grudniu 2020 r. wyniosła 2,3% r/r i 0,1% m/m - wynika ze wstępnych danych opublikowanych dzisiaj przez GUS. W listopadzie osiągnęła 3%.

• 2021-01-05 Aktualności

Badanie Lewiatana. 79% firm źle ocenia współpracę z rządem

• 79% przedsiębiorców źle ocenia współpracę rządu z biznesem podczas pandemii Covid-19.
    • 68% firm oczekuje wstrzymania wszelkich dodatkowych obciążeń dla biznesu na kolejny rok (m.in. dodatkowych podatków, opłat) - wynika z badania, które na zlecenie Konfederacji Lewiatan przeprowadził Indicator.

Aktualności

BusinessEurope: EU-China deal can be important step to rebalance the relationship

The European Union and the People’s Republic of China announced the conclusion in principle of the negotiations on the Comprehensive Agreement on Investment (CAI). The agreement aims at increasing market access for investors and establishing rules that will improve the level playing field for European companies in China.

Nadchodzi ożywienie w przemyśle

Jak podaje IHS Markit, w grudniu 2020 r. wskaźnik PMI polskiego sektora przetwórstwa wyniósł 51,7 pkt. To wartość powyżej progu neutralnego, co oznacza że wśród ankietowanych menedżerów logistyki przybywa optymistów (w listopadzie 50,8 pkt) - ale już prognozy są budowane spokojniej niż w lipcu (52,8 pkt).

Aktualności

Duże firmy nie mogą być gorzej traktowane przy budowie morskich farm wiatrowych

• Doświadczenie w budowie morskich farm wiatrowych i gwarancje finansowania mają kluczowe znaczenie dla realizacji takich inwestycji - napisała Konfederacja Lewiatan w stanowisku dotyczącym projektu rozporządzenia ministra infrastruktury w tej sprawie.
    • Zdaniem pracodawców przepisy zawarte w rozporządzeniu gorzej traktują firmy, które mają wieloletnie doświadczenie w branży offshore i gotowe są do realizacji projektów inwestycyjnych w całości z własnych środków finansowych.

Aktualności

Wsparcie antykryzysowe dla wybranych branż

Przedstawiamy informacje dotyczące wsparcia antykryzysowego dla mikroprzedsiębiorstw oraz MŚP działających w wybranych branżach.

• 2021-01-01 Aktualności

Energy boost for Poland

Lewiatan's strategy for exiting the recession caused by the COVID-19 pandemic includes public investment, ensuring liquidity provision for businesses, and maintaining incomes of the population.