Zamknij X

INFORMACJA DOTYCZĄCA PLIKÓW COOKIES:

Ten serwis stosuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Aktualności 2021

 • 2021-09-21 Aktualności
  Aktualności

  Firmy telekomunikacyjne nie chcą podwójnie płacić za wdrożenie nowych przepisów

  • W projekcie ustawy o prawach konsumenta największe wątpliwości budzi brak wyłączenia od stosowania niektórych przepisów w stosunku do usług łączności elektronicznej, chociaż takie zalecenia znajdują się w unijnej dyrektywie - uważa Konfederacja Lewiatan.
  • Ucierpieć na tym może branża telekomunikacyjna, która świadczy usługi umożliwiające dostęp do usług cyfrowych.

 • 2021-09-20 Aktualności
  Aktualności

  Pandemia Covid-19 zwiększyła niepewność gospodarczą

  • Pandemia Covid-19 zwiększyła niepewność związaną z prowadzeniem działalności gospodarczej. Od ponad roku utrzymuje się ona na wyraźnie wyższym poziomie.
  • Przedsiębiorcy borykają się też z problemem absencji pracowników. W szczytowym momencie pandemii dotyczyła ona niemal dwóch milionów pracowników - zauważa Konfederacja Lewiatan.

 • 2021-09-17 Aktualności
  Aktualności

  Płace szybko rosną, bo firmy coraz mocniej rywalizują o pracowników

  W sierpniu 2021 roku w sektorze przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 9 osób pracowało 6352 tys. osób. Oznacza to wzrost rok do roku o 0,9%, ale spadek w stosunku do lipca br. o 0,2%. Przeciętne wynagrodzenie wyniosło 5843,75 zł i było o 9,5% wyższe w ujęciu rocznym oraz o 0,1% niższe niż w lipcu - podał GUS.

 • 2021-09-17 Aktualności
  Aktualności

  Webinar KL-NFOŚiGW - nowy mechanizm wsparcia inwestycji w efektywność energetyczną budynków w oparciu o umowę o poprawę efektywności energetycznej EPC

  W dniu 15 września br. odbył się webinar poświęcony zagadnieniu wsparcia inwestycji w efektywność energetyczną budynków w formule EPC/ESCO w gronie członów Konfederacji LEWIATAN. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Konfederację Lewiatan (KL) i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) z udziałem przedstawicieli Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) i Krajowej Agencji Poszanowania Energii S.A. (KAPE).

 • 2021-09-17 Aktualności
  Aktualności

  Polska gospodarka dobrze radzi sobie z następstwami pandemii Covid-19

  • Na tle innych krajów UE polska gospodarka poradziła sobie dobrze ze skutkami pandemii Covid-19. Spadek PKB nastąpił później, był płytszy, a wyjście z dołka bardziej dynamiczne - uważa Konfederacja Lewiatan.
  • W I kwartale 2021 r. PKB był niższy w stosunku do poziomu sprzed pandemii o 1,6%, podczas gdy w UE ok. 4,6%. Był to jeden z najmniejszych spadków w UE.

 • 2021-09-16 Aktualności
  Aktualności

  Motywacje Polaków do przeprowadzania renowacji budynków nie bazują na kwestiach finansowych

  W poniedziałek 13.09. br. odbyło się spotkanie online Grupy eksperckiej/roboczej ds. Polityki Przemysłowej działającej w ramach Rady ds. Zielonej Transformacji Konfederacji Lewiatan, poświęcone motywacjom Polaków do przeprowadzenia renowacji budynków na podstawie wyników raportu, zamieszczonego w najnowszym wydaniu Barometru zdrowych domów, wykonanego na zlecenie firmy Velux. 

 • 2021-09-16 Aktualności
  Aktualności

  Kobiety najbardziej odczuły negatywne skutki pandemii Covid-19

  • Pandemia Covid-19 stała się istotnym czynnikiem stresogennym dla pracowników. Niepokojowi o stan zdrowia swojego i bliskich szybko zaczął towarzyszyć strach o możliwość utraty pracy i dochodu.
  • Zmęczenie i frustrację niemożnością pogodzenia pracy zawodowej i życia rodzinnego odczuwają zwłaszcza kobiety, matki małych dzieci.

 • 2021-09-15 Aktualności
  Aktualności

  Orędzie von der Leyen o stanie UE – komentarze biura Lewiatana w Brukseli

  Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wygłosiła w środę orędzie o stanie Unii Europejskiej. Przemówienie było pełne zaangażowania, ale zabrakło w nim konkretów w sprawach dot. gospodarki i jednolitego rynku - podsumowują eksperci z biura Lewiatana w Brukseli.

 • 2021-09-15 Aktualności
  Aktualności

  Rada Przedsiębiorczości apeluje o rezygnację z podatku minimalnego

  Rada Przedsiębiorczości zdecydowanie krytycznie ocenia projektowane zmiany w zakresie minimalnego podatku dochodowego proponowane w ustawie podatkowej Polskiego Ładu.

 • 2021-09-15 Aktualności
  Aktualności

  Wsparcie programów cyfryzacji, robotyzacji i automatyzacji - weź udział w badaniu

  Konfederacja Lewiatan we współpracy z Uniwersytetem Warszawskim, ABSL i Adecco Polska przygotowała ankietę "Badanie planów transformacyjnych związanych z robotyzacją i automatyzacją". To element badania zainicjowanego przez prof. Jacka Męcinę, doradcę zarządu Konfederacji Lewiatan. Odpowiedzi można wysyłać do 20 września.

  Celem ankiety jest zebranie informacji i argumentów na rzecz wsparcia programów cyfryzacji, robotyzacji i automatyzacji. Anonimowe odpowiedzi posłużą do opracowania raportu i wniosków, które zostaną przekazane do Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w celu przygotowania przyjaznych dla biznesu programów wsparcia tych procesów. 

  Ankietę można wypełnić na stronie internetowej: research.net/r/AutomationStudy


  Formularz jest połączony z urządzeniem, z którego wypełniania jest ankieta. Można ją wypełniać w kilku etapach, z przerwami (bez utraty dotychczasowych odpowiedzi).