Aktualności 2021

• 2021-10-08 Aktualności
    Aktualności

Świetne wyniki finansowe firm. Przyspieszyły inwestycje

Najlepsze półrocze dla przedsiębiorstw od początku XXI w. W pierwszej połowie roku firmy zarobiły o 18,6% więcej niż rok wcześniej, przy jednoczesnym wzroście kosztów o 15,4% - podał GUS.

• 2021-10-08 Aktualności

Wzywamy rząd do porozumienia z Komisją Europejską

Uznanie przez Trybunał Konstytucyjny, że niektóre zapisy Traktatu o Unii Europejskiej są niezgodne z Konstytucją RP jeszcze bardziej zaostrzy konflikt Polski z Komisją Europejską i utrudni dialog z brukselską administracją.

• 2021-10-07 Aktualności
    Aktualności

Komunikat Konfederacji Lewiatan w sprawie Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta

Wraz z publikacją projektu ustawy o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz niektórych innych ustaw (UC81), dyskusja dotycząca przyszłego systemu rozszerzonej odpowiedzialności producenta w Polsce nabrała nowego tempa. W domenie publicznej pojawiło się wiele uwag i opinii do przedmiotowej nowelizacji, co wskazuje na istotność tego tematu zarówno dla strony przedsiębiorców, jak i podmiotów administracji samorządowej i rządowej. Równocześnie złożona materia tematu wpływa na wciąż pojawiające się w domenie publicznej mylne interpretacje i błędne użycie pojęć.

• 2021-10-07 Aktualności
    Aktualności

Polski rynek elektromobilności czeka na przełom

• Po polskich drogach jeździ prawie 30 tys. samochodów z napędem elektrycznym i hybrydowym.
    • W tym tygodniu rząd przyjął zmiany do projektu ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, których celem jest zachęcenie Polaków do zakupu aut elektrycznych.
    • Bez znaczącego wsparcia zakupu samochodów elektrycznych i budowy stacji ładowania, trudno będzie przyspieszyć rozwój elektromobilności w Polsce - uważa Konfederacja Lewiatan.

Aktualności

RPP rozpoczęła walkę z galopującą inflacją

Rada Polityki Pieniężnej podwyższyła dzisiaj stopy procentowe. Po tej decyzji złoty się umocnił.

Aktualności

Firmom coraz trudniej znaleźć i utrzymać pracownika

Stopa bezrobocia spadła we wrześniu br. do 5,6 proc. W porównaniu z analogicznym miesiącem przed rokiem była niższa o 0,5 pkt proc., a w stosunku do sierpnia - obniżyła się o 0,2 pkt proc. - szacuje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

EFNI 2021: Transformacja cyfrowa szansą na rozwój po pandemii

Chociaż polski biznes wykorzystał czas pandemii na przeprowadzenie transformacji cyfrowej, to już czekają go nowe wyzwania. Jak konkurować na globalnym rynku e-commerce? Jak upowszechniać usługi online czy zapobiegać cyfrowemu wykluczeniu? O tych tematach będą rozmawiać uczestnicy Europejskiego Forum Nowych Idei 20 i 21 października w Sopocie.

• 2021-10-05 Aktualności
    Aktualności

Zmiany własnościowe grożą wzrostem cen energii elektrycznej

• Zmiany w strukturze własnościowej sektora elektroenergetycznego muszą zapewniać transparentność, konkurencyjność oraz efektywną kontrolę realizowanych działań - uważa Związek Pracodawców Prywatnych Energetyki Konfederacji Lewiatan.
    • Ogromne środki unijne powinny być uruchamiane w sposób przejrzysty, i niedyskryminacyjny, z zapewnieniem równego do nich dostępu zarówno dla firm państwowych, jak i prywatnych.

• 2021-10-01 Aktualności

Apel Europejskiego Biznesu do Rady ds. Konkurencyjności UE

BusinessEurope wysłało list do Rady ds. Konkurencyjności, która miała miejsce 29 września br. Znajdują się w nim nasze postulaty dot. Zielonego Ładu, poprawy unijnych regulacji oraz jednolitego rynku UE.

• 2021-10-01 Aktualności
    Aktualności

„Laboratoria przyszłości” szansą na rozwój nowoczesnej edukacji

• Konieczne jest zapewnienie szkołom zakupu najbardziej nowoczesnego sprzętu, ułatwiającego kształtowanie kompetencji przyszłości, w tym umiejętności krytycznego myślenia, komunikacji, kooperacji i kreatywności - uważa Konfederacja Lewiatan.
    • Program „Laboratoria przyszłości", który ma to umożliwić, jest dobrym krokiem w kierunku rozwoju nowoczesnej edukacji. Kilka jego elementów wymaga jednak dopracowania i uzupełnienia.