Zamknij X

INFORMACJA DOTYCZĄCA PLIKÓW COOKIES:

Ten serwis stosuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Aktualności 2021

 • 2021-09-29 Aktualności
  Aktualności

  Jednolity rynek - w jakim kierunku zmierza UE?

  Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w swoim corocznym przemówieniu o Stanie UE wygłoszonym 15 września br. na sesji plenarnej PE w Strasbourgu podkreśliła wagę jednolitego rynku, nazywając go „nieocenionym napędem postępu i dobrobytu w Europie". Nie ulega najmniejszym wątpliwościom, że tak jest w istocie. Pandemia COVID-19, która doprowadziła do powrotu kontroli granicznych w obrębie strefy Schengen i nagłego przerwania wielu paneuropejskich łańcuchów dostaw, odpowiada za skurczenie się unijnej gospodarki aż o 6,3%. Pomimo tego, mało prawdopodobne wydaje się, że unijne instytucje wykażą się wystarczająco silną wolą polityczną, aby przełamać impas i walczyć z narastającym protekcjonizm państw członkowskich oraz znosić bariery biurokratyczne utrudniające polskim firmom funkcjonowanie na jednolitym rynku.

 • 2021-09-29 Aktualności
  Aktualności

  Zagrożone inwestycje w Krajowym Planie Odbudowy

  • Przedsiębiorcy, pomimo zgłoszenia do Krajowego Panu Odbudowy wielu inwestycji, od maja 2021 roku nie mają informacji o faktycznym jego kształcie, w tym o zmianach które w nim nastąpiły w toku negocjacji z Komisją Europejską - uważa Konfederacja Lewiatan.
  • Brak informacji o zasadach finansowania zwrotnego oraz wiarygodnej perspektywy przyjęcia KPO przez rządy państw UE, przy coraz krótszym czasie na jego wdrożenie, stawia pod coraz większym znakiem zapytania realizację zaplanowanych inwestycji.

 • 2021-09-28 Aktualności
  Aktualności

  Budżet na 2022 rok nie odzwierciedla stanu finansów państwa

  - Przyjęty dzisiaj przez rząd projekt ustawy budżetowej na 2022 rok jest trudny do oceny, bo wciąż procedowane są zmiany podatkowe, kluczowe dla dochodów budżetu. Ministerstwo Finansów uwzględniło skutki wprowadzenia Polskiego Ładu, ale nie wzięło pod uwagę Krajowego Planu Odbudowy. Brak też przejrzystości wydatków zaplanowanych w 2022 roku - podkreśla prof. Jacek Męcina, przewodniczący Zespołu Problemowego RDS ds. budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

 • 2021-09-28 Aktualności
  Aktualności

  Rusza rejestracja wydarzeń w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości

  8 listopada rozpocznie się 14. edycja Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości - największego wydarzenia w Polsce promującego świadomy rozwój i aktywną przedsiębiorczą postawę w każdej sferze życia. W tym roku hasło przewodnie to "Biznes jutra". Partnerem wydarzenia jest Konfederacja Lewiatan.

 • 2021-09-28 Aktualności
  Aktualności

  Pakiet "FIT for 55" - zapowiedź realizacji Europejskiego Zielonego Ładu i ambitny pakiet dla wszystkich sektorów gospodarki

  Komisja Europejska (KE) ogłosiła w lipcu br. główną część długo oczekiwanego Pakietu FIT for 55. Jest to projekt zmian legislacyjnych, które mają na celu zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych (GHG) europejskiej gospodarki o co najmniej 55% do 2030 roku (w stosunku do poziomu z roku 1990).

 • 2021-09-27 Aktualności
  Aktualności

  Plebiscyt 21 Osób Flexi na XXI wiek – aktywność społeczna i zawodowa nie posiadają metryki!

  Po raz pierwszy w Polsce odbędzie się plebiscyt, którego celem jest ukazanie roli dojrzałego pokolenia w budowaniu i tworzeniu wartości dla społeczeństwa. Zacznijmy zauważać i doceniać aktywnych 50, 60, 70-latków – Pokolenie Flexi.

 • 2021-09-24 Aktualności
  Aktualności

  EKES: Niektóre państwa UE przejmują kontrolę nad mediami

  We wtorek (22.09) podczas sesji plenarnej Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny przyjął opinię dotyczącą wolności i pluralizmu mediów. W opinii podkreślono, że wolność mediów, w tym bezpieczeństwo i ochrona dziennikarek i dziennikarzy, oraz pluralizm mediów to filary demokracji liberalnej potwierdzone przez wszystkie państwa członkowskie.

 • 2021-09-24 Aktualności
  Aktualności

  Jak zachęcić specjalistów do pracy w szkołach zawodowych?

  • Wprowadzenie możliwości zatrudnienia w szkole zawodowej doświadczonych specjalistów w oparciu o umowy cywilno-prawne z wynagrodzeniem zbliżonym do stawek rynkowych pozwoli szkołom na pozyskiwanie najlepszych nauczycieli do kształcenia zawodowego - uważa Konfederacja Lewiatan.
  • Brak takich rozwiązań uniemożliwi prawidłową realizację podstawy programowej z przedmiotów w zawodach branżowych i ograniczy dopływ na rynek pracy młodych „szytych na miarę" pracowników.

 • 2021-09-24 Aktualności
  Aktualności

  Rada Przedsiębiorczości apeluje do premiera o wycofanie wniosku z Trybunału Konstytucyjnego

  Panie Premierze, w nawiązaniu do Pańskiego wniosku z 29 marca 2021 r., do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zbadania zgodności Traktatu Unii Europejskiej z Konstytucją RP, zwracamy Panu Premierowi uwagę, że Konstytucja RP w sposób jednoznaczny reguluje zakres stosunków objętych ww. wnioskiem. Dlatego kwalifikuje się on do wycofania - czytamy w liście Rady Przedsiębiorczości do premiera Mateusza Morawieckiego.

 • 2021-09-23 Aktualności
  Aktualności

  Co trzeci bezrobotny nie ma żadnych kwalifikacji zawodowych

  Stopa bezrobocia wyniosła w sierpniu br. 5,8% i nie zmieniła się w stosunku do lipca - podał GUS.