Aktualności 2021

• 2021-11-17 Aktualności

Od nowego roku najwyższa w historii podwyżka podatków dla przedsiębiorców

• Mimo apelu przedsiębiorców o weto, prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę wprowadzającą zmiany podatkowe będące częścią Polskiego Ładu.
    • Nowe przepisy, które w znacznej części wejdą w życie 1 stycznia 2022 roku są największą w historii podwyżką podatków dla przedsiębiorców - ostrzega Konfederacja Lewiatan.

• 2021-11-17 Aktualności

Firmy czekają na zmianę przepisów o zatrudnianiu cudzoziemców

• W Sejmie rozpoczynają się prace nad rządowym projektem ustawy o cudzoziemcach, który ma m.in. usprawnić postępowania dotyczące udzielania cudzoziemcom zezwoleń na pobyt czasowy czy stosowanie procedury oświadczenia o powierzeniu pracy.
    • Przedsiębiorcy oczekują przejrzystych, skutecznych i efektywnych zasad zatrudniania cudzoziemców, które poprawią sytuację na rynku pracy i ułatwią pozyskiwanie inwestorów z zagranicy.
    • Zawarte w projekcie ustawy zmiany idą w dobrym kierunku, ale są niewystarczające - uważa Konfederacja Lewiatan.

Ostre hamowanie eksportu

Nadwyżka w obrotach towarowych handlu zagranicznego wyniosła po dziewięciu miesiącach br. 1,8 mld euro. We wrześniu br. eksport wzrósł o 7,9% (24,4 mld euro), ale był to najgorszy wynik od lutego br. - podał GUS.

• 2021-11-16 Aktualności

Sprawozdanie: unijny eksport wspiera ponad 38 mln miejsc pracy w UE

Jedna z wielu liczb znajdujących się w opublikowanym przez Komisję Europejską nowym sprawozdaniu dowodzi znaczenia otwartej polityki handlowej dla europejskich miejsc pracy. Sprawozdanie odnoszące się do wymiany handlowej i miejsc pracy zawiera szereg danych statystycznych dotyczących europejskich miejsc pracy powiązanych z europejską wymianą handlową.

• 2021-11-16 Aktualności

Przedsiębiorcy popierają decyzje podjęte na konferencji klimatycznej COP26

• Państwa uczestniczące w konferencji klimatycznej COP26 w Glasgow zawarły porozumienie, którego celem jest powstrzymanie zmian klimatu. Przewiduje ono stopniowe odchodzenie od produkcji energii z węgla, który w największym stopniu przyczynia się do powstawania gazów cieplarnianych.
    • Podczas COP26 zdecydowano, aby wszystkie państwa zwiększyły do końca 2022 roku swoje cele klimatyczne zgodnie z celem 1,5-2 st. C. Coroczną ocenę krajowych planów klimatycznych ma prowadzić Organizacja Narodów Zjednoczonych.
    • Konfederacja Lewiatan popiera działania różnych interesariuszy, w tym firm prywatnych w kierunku transformacji energetycznej i odejście od węgla, przy czym za kluczowe uważa zapewnienie również transformacji technologicznej i społecznej.

• 2021-11-15 Aktualności

Deficyt handlowy rośnie, ale wolniej

We wrześniu br. w rachunku bieżącym bilansu płatniczego odnotowano ujemne salda obrotów towarowych (0,5 mld zł), dochodów pierwotnych (12,3 mld zł) i dochodów wtórnych (1,3 mld zł) oraz dodatnie saldo usług (8 mld zł - podał NBP.

• 2021-11-15 Aktualności

Polacy cenią wolność bardziej niż równość

Wśród Polaków przeważają zwolennicy wolności. Preferują oni tą ogólną demokratyczną wartość znacznie częściej niż równość, a co ważniejsze, nie tylko częściej, ale też intensywniej. Podobny stosunek mają do innych przejawów wolności - rynku, postępu, przedsiębiorczości - wynika z raportu „Państwo w świadomości społecznej: postawy, oceny preferencje", który zostanie zaprezentowany 16 listopada, podczas sesji „Jakiego państwa chcemy, jakiego potrzebujemy?" na VI kongresie Open Eyes Economy Summit w Krakowie, którego partnerem jest Konfederacja Lewiatan.

Inflacja blisko 7%. RPP znowu podwyższy stopy

W październiku br. wzrost cen towarów i usług wyniósł 6,8% - podał GUS.

• 2021-11-10 Aktualności

List pracodawców do Komisji Europejskiej w sprawie polityki konkurencji

Konfederacja Lewiatan razem z organizacjami pracodawców z Finlandii (EK), Danii (DI), Norwegii (NHO), Szwecji (SN), Portugalii (CIP), Irlandii (IBEC) i Łotwy (LDDK) wysłała list do przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen i do wiceprzewodniczącej Margrethe Vestager w sprawie planowanej rewizji polityki konkurencji UE.

• 2021-11-10 Aktualności

Długa lista wad projektu ustawy o ROP

• Pracodawcy chcą nowego projektu ustawy, wdrażającej model rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP), ponieważ ten przygotowany przez resort klimatu i środowiska nie nadaje się do dalszych prac. Apelują ponadto o transparentny i otwarty dialog resortu na temat kształtu ROP z różnymi interesariuszami, w tym przedsiębiorcami prywatnymi.
    • Projekt jest niezgodny z dyrektywą odpadową, którą ma implementować, a także polskimi regulacjami, włącznie z postanowieniami konstytucji.
    • Konfederacja Lewiatan wyliczyła kilkanaście wad, które zawierają nowe przepisy.