Aktualności 2021

• 2021-11-03 Aktualności
    Aktualności

Badanie Lewiatana. 72% firm średnich uważa, że pogorszyły się warunki prowadzenia biznesu

67% przedsiębiorstw uważa, że w ostatnich sześciu miesiącach pogorszyły się warunki prowadzenia biznesu. 27% nie widzi znaczącej zmiany, a dla 6% warunki się poprawiły. Najbardziej krytyczne są firmy średnie - wynika z badania, które na zlecenie Konfederacji Lewiatan przeprowadził CBM Indicator.

O lobbingu w Brukseli podczas EFNI

W ramach Europejskiego Forum Nowych Idei w Sopocie odbył się panel pt. „Lobbing w Brukseli". Paneliści rozmawiali o tym jak pojęcie lobbingu jest rozumiane w Polsce, jak polski biznes lobbuje w stolicy UE oraz jak to robią inne kraje, zwłaszcza z Europy Zachodniej. Uczestnicy panelu zastanawiali się także dlaczego lobbing jest w Polsce postrzegany pejoratywnie. Panel został przygotowany oraz moderowany przez Kingę Grafę, dyrektorkę Biura Konfederacji Lewiatan w Brukseli.

Apel do Prezydenta RP o zawetowanie ustaw podatkowych

Konfederacja Lewiatan w liście do Prezydenta Andrzeja Dudy apeluje o zawetowanie uchwalonych przez Sejm ustaw podatkowych, które wprowadzają rozwiązania zawarte w Polskim Ładzie.

PMI lekko w górę

W październiku br. PMI dla polskiego przemysłu osiągnął 53,8 punktów - podała firma badawcza IHS Markit.

Aktualności

Polski Ład. Sejm przegłosuje największą w historii podwyżkę podatków dla firm

• Dzisiaj sejmowa Komisja Finansów Publicznych zarekomendowała odrzucenie prawie wszystkich poprawek do ustaw podatkowych tworzących Polski Ład, które zaproponował Senat, m.in. dotyczących wydłużenia vacatio legis czy ograniczenia stosowania podatku minimalnego.
    • Senat zakończył prace nad poprawkami wczoraj wieczorem, a już dziś rano, bez żadnej możliwości odniesienia się do nich przez stronę społeczną, zajął się nimi Sejm.
    • Po południu Polski Ład, pełen błędów, skomplikowanych i niezrozumiałych przepisów, ma być przegłosowany przez Sejm.
    • Zmiany, które wejdą w życie 1 stycznia 2022 roku, pogorszą warunki funkcjonowania firm, istotnie zwiększą koszty prowadzenia działalności gospodarczej i są największą w historii podwyżką podatków dla przedsiębiorców - ostrzega Konfederacja Lewiatan.

Aktualności

Program Prac Komisji Europejskiej na 2022 r.

Komisja Europejska przedstawiła właśnie swój program prac na 2022 r. Planowane są 32 nowe inicjatywy (w sumie 42 nowe wnioski) oraz dokonanie 26 przeglądów istniejącego prawodawstwa. Ponadto, 76 obecnie procedowanych wniosków określono jako priorytetowe (do szybkiego przyjęcia przez instytucje) oraz obiecano wycofanie 6 obowiązujących przepisów.

Aktualności

Pracodawcy chcą wiedzieć, czy pracownicy się zaszczepili

Zwracamy się z apelem o przyznanie nam, przedsiębiorcom, możliwości dostępu do informacji odnośnie statusu zaszczepienia osób przez nas zatrudnianych - napisali w liście do premiera Mateusza Morawieckiego przedstawiciele ABSL, Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego, Krajowej Izby Gospodarczej, Pracodawców RP, APPLiA Producenci AGD i Konfederacji Lewiatan.

Inflacja zbliża się do 7 proc. RPP może znowu podwyższyć stopy

Wzrost cen nie odpuszcza - piąty miesiąc z rzędu inflacja przebija kolejne maksima. GUS wstępnie szacuje, że ceny w październiku wzrosły o 6,8% w relacji do poprzedniego roku.

• 2021-10-28 Aktualności

Nowe władze Związku Pracodawców Technologii Cyfrowych Lewiatan

Nową prezeską zarządu Związku Pracodawców Technologii Cyfrowych Lewiatan została Jolanta Jaworska z IBM Polska Sp. z o.o, natomiast nowym przewodniczącym rady nadzorczej Artur Wiza z Asseco Poland S.A.

• 2021-10-28 Aktualności
    Aktualności

Rada Przedsiębiorczości wzywa do ułatwienia cudzoziemcom dostępu do rynku pracy

Apelujemy o jak najszybsze podjęcie działań na rzecz wprowadzenia ułatwień w dostępie cudzoziemców do polskiego rynku pracy. W naszej ocenie obecna sytuacja, w której brakuje pracowników zarówno do prac specjalistycznych, jak i prac prostych, stanowi zagrożenie dla dalszego rozwoju firm działających w Polsce - czytamy w stanowisku Rady Przedsiębiorczości.