Zamknij X

INFORMACJA DOTYCZĄCA PLIKÓW COOKIES:

Ten serwis stosuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Aktualności 2021

 • 2021-11-03 Aktualności
  Aktualności

  Badanie Lewiatana. 72% firm średnich uważa, że pogorszyły się warunki prowadzenia biznesu

  67% przedsiębiorstw uważa, że w ostatnich sześciu miesiącach pogorszyły się warunki prowadzenia biznesu. 27% nie widzi znaczącej zmiany, a dla 6% warunki się poprawiły. Najbardziej krytyczne są firmy średnie - wynika z badania, które na zlecenie Konfederacji Lewiatan przeprowadził CBM Indicator.

 • 2021-11-02 Aktualności
  Aktualności

  O lobbingu w Brukseli podczas EFNI

  W ramach Europejskiego Forum Nowych Idei w Sopocie odbył się panel pt. „Lobbing w Brukseli". Paneliści rozmawiali o tym jak pojęcie lobbingu jest rozumiane w Polsce, jak polski biznes lobbuje w stolicy UE oraz jak to robią inne kraje, zwłaszcza z Europy Zachodniej. Uczestnicy panelu zastanawiali się także dlaczego lobbing jest w Polsce postrzegany pejoratywnie. Panel został przygotowany oraz moderowany przez Kingę Grafę, dyrektorkę Biura Konfederacji Lewiatan w Brukseli.

 • 2021-11-02 Aktualności
  Aktualności

  Apel do Prezydenta RP o zawetowanie ustaw podatkowych

  Konfederacja Lewiatan w liście do Prezydenta Andrzeja Dudy apeluje o zawetowanie uchwalonych przez Sejm ustaw podatkowych, które wprowadzają rozwiązania zawarte w Polskim Ładzie.

 • 2021-11-02 Aktualności
  Aktualności

  PMI lekko w górę

  W październiku br. PMI dla polskiego przemysłu osiągnął 53,8 punktów - podała firma badawcza IHS Markit.

 • 2021-10-29 Aktualności
  Aktualności

  Polski Ład. Sejm przegłosuje największą w historii podwyżkę podatków dla firm

  • Dzisiaj sejmowa Komisja Finansów Publicznych zarekomendowała odrzucenie prawie wszystkich poprawek do ustaw podatkowych tworzących Polski Ład, które zaproponował Senat, m.in. dotyczących wydłużenia vacatio legis czy ograniczenia stosowania podatku minimalnego.
  • Senat zakończył prace nad poprawkami wczoraj wieczorem, a już dziś rano, bez żadnej możliwości odniesienia się do nich przez stronę społeczną, zajął się nimi Sejm.
  • Po południu Polski Ład, pełen błędów, skomplikowanych i niezrozumiałych przepisów, ma być przegłosowany przez Sejm.
  • Zmiany, które wejdą w życie 1 stycznia 2022 roku, pogorszą warunki funkcjonowania firm, istotnie zwiększą koszty prowadzenia działalności gospodarczej i są największą w historii podwyżką podatków dla przedsiębiorców - ostrzega Konfederacja Lewiatan.

 • 2021-10-29 Aktualności
  Aktualności

  Program Prac Komisji Europejskiej na 2022 r.

  Komisja Europejska przedstawiła właśnie swój program prac na 2022 r. Planowane są 32 nowe inicjatywy (w sumie 42 nowe wnioski) oraz dokonanie 26 przeglądów istniejącego prawodawstwa. Ponadto, 76 obecnie procedowanych wniosków określono jako priorytetowe (do szybkiego przyjęcia przez instytucje) oraz obiecano wycofanie 6 obowiązujących przepisów.

 • 2021-10-29 Aktualności
  Aktualności

  Pracodawcy chcą wiedzieć, czy pracownicy się zaszczepili

  Zwracamy się z apelem o przyznanie nam, przedsiębiorcom, możliwości dostępu do informacji odnośnie statusu zaszczepienia osób przez nas zatrudnianych - napisali w liście do premiera Mateusza Morawieckiego przedstawiciele ABSL, Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego, Krajowej Izby Gospodarczej, Pracodawców RP, APPLiA Producenci AGD i Konfederacji Lewiatan.

 • 2021-10-29 Aktualności
  Aktualności

  Inflacja zbliża się do 7 proc. RPP może znowu podwyższyć stopy

  Wzrost cen nie odpuszcza - piąty miesiąc z rzędu inflacja przebija kolejne maksima. GUS wstępnie szacuje, że ceny w październiku wzrosły o 6,8% w relacji do poprzedniego roku.

 • 2021-10-28 Aktualności
  Aktualności

  Nowe władze Związku Pracodawców Technologii Cyfrowych Lewiatan

  Nową prezeską zarządu Związku Pracodawców Technologii Cyfrowych Lewiatan została Jolanta Jaworska z IBM Polska Sp. z o.o, natomiast nowym przewodniczącym rady nadzorczej Artur Wiza z Asseco Poland S.A.

 • 2021-10-28 Aktualności
  Aktualności

  Rada Przedsiębiorczości wzywa do ułatwienia cudzoziemcom dostępu do rynku pracy

  Apelujemy o jak najszybsze podjęcie działań na rzecz wprowadzenia ułatwień w dostępie cudzoziemców do polskiego rynku pracy. W naszej ocenie obecna sytuacja, w której brakuje pracowników zarówno do prac specjalistycznych, jak i prac prostych, stanowi zagrożenie dla dalszego rozwoju firm działających w Polsce - czytamy w stanowisku Rady Przedsiębiorczości.