Zamknij X

INFORMACJA DOTYCZĄCA PLIKÓW COOKIES:

Ten serwis stosuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Informacje prasowe

 • 2017-05-26 Informacje prasowe

  Bezrobocie poniżej 7,5 proc. i niedobór pracowników

  Rynek pracy coraz szerzej otwiera się na pracowników i to trzeba wykorzystać dla dobra gospodarki. Najważniejszym zadaniem w najbliższych latach będzie właśnie zwiększenie liczby pracowników.

 • 2017-05-25 Informacje prasowe

  Samorządu gospodarczego nie powinni utrzymywać podatnicy

  Ministerstwo Rozwoju chce wprowadzić powszechny samorząd gospodarczy, który ma być finansowany z budżetu państwa. Każdy przedsiębiorca miałby należeć do niego z mocy prawa, czyli z automatu. Konfederacja Lewiatan uważa, że to zły pomysł.

 • 2017-05-25 Informacje prasowe

  Niskie bezrobocie wymusi inwestycje w pracowników

  Zgodnie z oczekiwaniami analityków i resortu pracy bezrobocie w kwietniu br. wyniosło 7,7% i było niższe o 0,4 pkt proc. wobec danych z marca i o 1,7 pkt proc. rok do roku - podał GUS. Tak niskiego bezrobocia nie było od 26 lat. Konieczne są jednak wspólne działania partnerów społecznych i administracji podnoszące kompetencje pożądane na rynku pracy.

 • 2017-05-24 Informacje prasowe

  Fiskus musi ostrożnie zaglądać w rachunki bankowe firm

  Przedsiębiorcy będą musieli przekazywać fiskusowi za pośrednictwem banku dobowe wyciągi ze swoich kont. To kolejny instrument, o charakterze kontrolno-inwigilacyjnym mający służyć walce z przestępczością skarbową. Przekraczamy już bezpieczną granicę zbierania informacji o podatnikach - uważa Rada Podatkowa Konfederacji Lewiatan.

 • 2017-05-24 Informacje prasowe

  Inwestycje przedsiębiorstw ciągle w impasie

  Wynik finansowy netto firm średnich i dużych wyniósł w 1. kwartale 2017 r. 29,9 mld zł. Natomiast inwestycje spadły o 0,4 proc (r/r, w cenach stałych) - podał GUS.

 • 2017-05-24 Informacje prasowe

  Inwestycje maleją, a konsumpcja zdecydowanie rośnie

  W maju 2017 r., w porównaniu do poprzedniego miesiąca, odnotowano wyraźną poprawę zarówno obecnych, jak i przyszłych nastrojów konsumenckich. Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej oraz wskaźnik wyprzedzający były wyraźnie wyższe niż w poprzednich miesiącach nr. - podał GUS.

 • 2017-05-23 Informacje prasowe

  Rada Dialogu Społecznego podsumowała 2016 rok

  Rada Dialogu Społecznego zatwierdziła sprawozdanie z działalności w 2016 roku. Największym sukcesem było uzgodnienie minimalnej stawki godzinowej, wprowadzenie zmian w Kodeksie pracy mających na celu likwidację nadużyć wynikających z możliwości podpisywania umowy o pracę do końca pierwszego dnia zatrudnienia, wpłynięcie na kształt prawa zamówień publicznych i upowszechnienie stosowania klauzul społecznych.

 • 2017-05-23 Informacje prasowe

  Monitoring transportu drogowego towarów do poprawki

  Wprowadzenie możliwości dokonywania zgłoszeń zbiorczych towarów, wydłużenie czasu ważności zgłoszenia, klasyfikowanie towarów wyłącznie na podstawie klasyfikacji CN, wyłączenie z monitorowania surowców, które nie powodują ryzyka nadużyć podatkowych, odstąpienie od nałożenia kary, jeśli pomyłka, która miała miejsce w zgłoszeniu nie generuje skutków podatkowych oraz ochrona własności osób trzecich - m.in. takie poprawki proponuje Konfederacja Lewiatan w niedawno uchwalonej ustawie o systemie monitorowania drogowego przewozu towarów.

 • 2017-05-23 Informacje prasowe

  Kontrola żywności powinna być w rękach Inspekcji Sanitarnej

  Za kontrolę żywności powinna odpowiadać Państwowa Inspekcja Sanitarna. Powierzenie tej roli nowo powołanej instytucji podległej resortowi rolnictwa jest złym rozwiązaniem, ponieważ oznacza połączenie w jednych rękach odpowiedzialności za produkcję żywności i jej kontrolę - uważa Konfederacja Lewiatan.

 • 2017-05-22 Informacje prasowe

  Pracodawcy zapłacą za staż pracy

  Poselski projekt ustawy o wliczaniu okresów prowadzenia działalności gospodarczej do pracowniczego stażu pracy oraz stażu wymaganego od kandydatów na określone stanowiska budzi wiele wątpliwości. Koszty uwzględniania w stażu pracy okresów dotychczas za takie nieuznawanych poniosą wyłącznie pracodawcy - uważa Konfederacja Lewiatan.