Zamknij X

INFORMACJA DOTYCZĄCA PLIKÓW COOKIES:

Ten serwis stosuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Informacje prasowe

 • 2017-10-25 Informacje prasowe

  Finanse publiczne – radość czy zmartwienie

  Deficyt finansów publicznych ma wynieść w 2017 r. 51,2 mld zł - podał Eurostat w październikowym „Reporting of Government Deficits and Debt Levels".

 • 2017-10-24 Informacje prasowe

  Nie ma dialogu o przyszłości ochrony zdrowia

  Dzisiaj rząd ma zająć się projektem ustawy dotyczącym zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia. Zmianom w służbie zdrowia poświęcone będzie też posiedzenie Zespołu Usług Publicznych Rady Dialogu Społecznego. Wezmą w nim udział przedstawiciele rządu, związkowcy, pracodawcy, samorządowcy, protestujący lekarze.

 • 2017-10-24 Informacje prasowe

  Zmiany w delegowaniu pracowników niekorzystne dla Polski

  Unijna Rada ds. Zatrudnienia, Polityki Społecznej, Zdrowia i Ochrony Konsumentów przyjęła wstępne stanowisko w sprawie pracowników delegowanych. Polska chciała, żeby dyrektywa nie odnosiła się bezpośrednio do transportu, jednak nie znalazło się to ostatecznie w propozycji Rady.

 • 2017-10-23 Informacje prasowe

  Wykaz podatników VAT może pomóc weryfikować partnera

  Prowadzenie publicznego rejestru podatników VAT, może stać się ważnym i skutecznym narzędziem weryfikacji kontrahenta, jednak aby tak było, powinny zostać uwzględnione uwagi zgłaszane przez przedsiębiorców.

 • 2017-10-23 Informacje prasowe

  Pracodawcy będą krócej przechowywać akta pracowników

  We wtorek rząd przyjmie projekt ustawy skracający z 50 do 10 lat okres obowiązkowego przechowywania akt pracowniczych. To dobre rozwiązanie. Konfederacja Lewiatan od dawna postulowała zmniejszenie obowiązków pracodawców związanych z prowadzeniem i przechowywaniem akt pracowniczych.

 • 2017-10-23 Informacje prasowe

  Mikro i małe firmy, kiedy inwestują sięgają po leasing

  • W ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy roku, firmy leasingowe sfinansowały inwestycje polskich firm o wartości 47,9 mld zł.
  • 12,9% proc. r/r wyniosła dynamika polskiej branży leasingowej w omawianym okresie.
  • Z usług polskich leasingodawców korzystają głównie mikro i małe firmy, które deklarują, że leasing jest najważniejszym instrumentem, finansującym ich inwestycje.

   


 • 2017-10-19 Informacje prasowe

  Projekt ustawy o ochronie danych osobowych do poprawki

  Mimo, że w projekcie ustawy o ochronie danych osobowych resort cyfryzacji uwzględnił wiele uwag Konfederacji Lewiatan, to jednak istotne postulaty przedsiębiorców pozostały bez odpowiedzi, np. w kwestii odwołania od decyzji Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, czy kar nakładanych na podmioty sektora państwowego w związku z ewentualnymi naruszeniami przepisów o ochronie danych osobowych.

 • 2017-10-18 Informacje prasowe

  Kontrowersyjny projekt ustawy o transporcie drogowym

  W projekcie ustaw o transporcie drogowym oraz czasie pracy kierowców jest bardzo wiele nieprecyzyjnych sformułowań, których skutkiem może być, np. uznanie każdej czynności zlecenia przewozu osób za prowadzenie działalności gospodarczej, czy potraktowanie każdego dostawcy programu komputerowego jako pośrednika przy przewozie osób. Nieuzasadnione jest również blokowanie programów komputerowych, numerów telefonów lub aplikacji mobilnych, w przypadku stwierdzenia wykonywania pośrednictwa przy przewozie osób bez wymaganej licencji - ostrzega Konfederacja Lewiatan.

 • 2017-10-17 Informacje prasowe

  Los pracowników delegowanych nadal niepewny

  Sprawozdanie komisji zatrudnienia i spraw socjalnych Parlamentu Europejskiego, dotyczące dyrektywy o delegowaniu pracowników, utrzymuje wiele niekorzystnych rozwiązań dla polskich przedsiębiorców. Dzięki staraniom polskich europosłów wprowadzono rozwiązania, które mogą w pewnym stopniu łagodzić negatywne konsekwencje zmian, np. przewidziano możliwość wydłużania okresu delegowania ponad 24 miesiące na wniosek przedsiębiorcy - uważa Konfederacja Lewiatan.

 • 2017-10-17 Informacje prasowe

  Pracodawcy coraz częściej zatrudniają starszych pracowników

  We wrześniu br. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw było wyższe o 4,5% r/r. Natomiast miesięczne wynagrodzenie (brutto) było wyższe o 6% r/r i wyniosło 4473,06 zł. - podał GUS.