Zamknij X

INFORMACJA DOTYCZĄCA PLIKÓW COOKIES:

Ten serwis stosuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Informacje prasowe

 • 2017-08-22 Informacje prasowe

  Nowe warunki inwestycji opóźnią budowę elektrowni jądrowej

  Rząd zastanawia się nad budową pierwszej elektrowni jądrowej. W grze są dwie lokalizacje w województwie pomorskim: Lubiatowo-Kopalino i Żarnowiec. Zdaniem Konfederacji Lewiatan rozpoczęcie budowy elektrowni o większej mocy (10 gigawatów) niż planowano wcześniej będzie się wiązało z opóźnieniem inwestycji w stosunku do pierwotnych terminów, w związku z koniecznością uzyskania decyzji środowiskowych.

 • 2017-08-22 Informacje prasowe

  Nakłady inwestycyjne firm spadają 6. kwartał z rzędu

  Przychody przedsiębiorstw średnich i dużych były po 6. miesiącach 2017 r. wyższe o 9,7 proc. r/r. Wynik finansowy netto wyniósł na koniec czerwca 66,9 mld zł i był wyższy o 8.8 proc. - podał GUS.

 • 2017-08-18 Informacje prasowe

  Budownictwo ruszyło pełną parą

  W lipcu 2017 r. produkcja budowlano-montażowa wzrosła o 19,8 proc. r/r, a w stosunku do czerwca br. - o 3,7%, natomiast produkcja sprzedana przemysłu wzrosła o 6,2 proc. r/r, ale w stosunku do czerwca br. spadła o 8,5 proc. - podał GUS.

 • 2017-08-18 Informacje prasowe

  Sprzedaż detaliczna stabilnie rośnie

  W lipcu 2017 r. sprzedaż detaliczna wzrosła o 6,8 proc. r/r (w cenach stałych), a o 1,2 proc. w stosunku do czerwca br. - podał GUS.

 • 2017-08-17 Informacje prasowe

  Gospodarki krajów UE28 przyspieszają

  PKB w krajach UE28 wzrósł r/r w 2. kwartale 2017 r. o 2,3 proc. (wyrównany sezonowo) - podał Eurostat. W Polsce PKB wzrósł w tym czasie o 4,4 proc. r/r (wyrównany sezonowo), a niewyrównany sezonowo o 3,9 proc. - podał GUS we wstępnym szacunku.

 • 2017-08-16 Informacje prasowe

  Pracodawcy w sprawie minimalnego wynagrodzenia w 2018 r.

  Konfederacja Lewiatan, Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej, Związek Rzemiosła Polskiego oraz Związek Pracodawców Business Centre Club przedstawili minister Elżbiecie Rafalskiej (MRPiPS) wspólną opinię do Rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2018 r., w której podtrzymują stanowisko z maja 2017 r.

 • 2017-08-10 Informacje prasowe

  Technik programista potrzebny od zaraz

  W Polsce w ciągu najbliższych 7 lat pracodawcy poszukiwać będą ok. 150 000 programistów, a w Europie do 2020 r. brakować może nawet milion specjalistów IT. W związku z tym Konfederacja Lewiatan z Pracodawcami Pomorza złożyła wniosek do Ministerstwa Cyfryzacji o dopisanie do Klasyfikacji Zawodów i Specjalności zawodu technik programista, i wprowadzenie nauki tego zawodu do techników.


 • 2017-08-09 Informacje prasowe

  Pracodawcy chcą szybkiego uchwalenia Konstytucji Biznesu

  7 sierpnia br. cztery organizacje pracodawców, w tym Konfederacja Lewiatan, na ręce wicepremiera Mateusza Morawieckiego oraz członka Rady Ministrów Henryka Kowalczyka, przekazały listy, w których apelują o przyspieszenie prac nad Konstytucją Biznesu.

 • 2017-08-09 Informacje prasowe

  Czy ważne decyzje firmy będą uzgadniać z ministrem obrony?

  Projekt ustawy o organizowaniu zadań na rzecz obronności państwa realizowanych przez przedsiębiorców i programie mobilizacji gospodarki nakłada na wybrane firmy szereg obowiązków. Ich realizacja może ograniczyć swobodę działalności firm. Zgłaszane dotąd przez pracodawców uwagi nie zostały uwzględnione.

 • 2017-08-04 Informacje prasowe

  Przedsiębiorcy chwalą zmiany w Inspekcji Sanitarnej

  Nowy projekt zmian w funkcjonowaniu Państwowej Inspekcji Sanitarnej, który trafił do konsultacji społecznych, przewiduje że poszczególne szczeble inspekcji będą merytorycznie i finansowo podległe Głównemu Inspektorowi Sanitarnemu, zakłada też poszerzenie uprawnień inspektorów w zakresie prowadzonej kontroli. Te zmiany idą w dobrym kierunku - uważa Konfederacja Lewiatan.