Zamknij X

INFORMACJA DOTYCZĄCA PLIKÓW COOKIES:

Ten serwis stosuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Informacje prasowe

 • 2017-08-04 Informacje prasowe

  Firmy zwiększają zatrudnienie, ale ostrożnie inwestują

  W 1. kwartale 2017 r. liczba pracujących wzrosła o 269 tys. r/r, w tym kobiet o 115 tys. Jednocześnie inwestycje przedsiębiorstw spadły w 1. kwartale o 0,4 proc. - podał GUS.

 • 2017-08-03 Informacje prasowe

  Lewiatan ma pomysł na nadpodaż świadectw pochodzenia

  Rozwiązaniem, które może zminimalizować problem nadpodaży świadectw pochodzenia energii elektrycznej wytworzonej z OZE, będzie utrzymanie zapisanej w ustawie wysokości ich obowiązkowego zakupu. Może to pomóc zbilansować obecną nadpodaż na rynku, co i tak wymagać będzie kilku lat - proponuje Konfederacja Lewiatan w opinii do projektu rozporządzenia ministra energii.

 • 2017-08-02 Informacje prasowe

  Rozdzielenie przychodów zahamuje inwestycje firm

  Rozdzielenie przychodów podatników CIT na dwa źródła: z działalności gospodarczej (operacyjnej) i z zysków kapitałowych, które zaproponował resort finansów, jest złym rozwiązaniem. Brak możliwości kompensowania strat z działalności finansowej i operacyjnej pozbawi firmy motywacji do inwestowania w Polsce i zagranicą, skomplikuje rozliczenia podatkowe, negatywnie wpłynie na przejrzystość sprawozdań finansowych i doprowadzi do oderwania podstawy opodatkowania od wyniku finansowego - ostrzega Rada Podatkowa Konfederacji Lewiatan.

 • 2017-08-01 Informacje prasowe

  Przemysł rósł w lipcu najwolniej od ośmiu miesięcy

  W lipcu wskaźnik PMI Polskiego Sektora Przemysłowego spadł do poziomu 52,3 z 53,1 w czerwcu - podał Markit.

 • 2017-08-01 Informacje prasowe

  Biznes powinien uczestniczyć w reformie szkół wyższych

  Polski system szkolnictwa wyższego trzeba zmienić tak, aby studenci byli lepiej przygotowani do potrzeb rynku pracy, oczekiwań przedsiębiorców, kładąc nacisk szczególnie na innowacyjność. W reformowaniu uczelni powinni brać udział pracodawcy - napisała Konfederacja Lewiatan, oceniając program Komisji Europejskiej dotyczący szkolnictwa wyższego.

 • 2017-07-31 Informacje prasowe

  Zmiany w PIT i CIT osłabią konkurencyjność polskich firm

  Wprowadzenie ograniczenia w rozliczaniu wydatków na różnego rodzaju usługi o charakterze niematerialnym, tj. usługi doradcze, prawne, księgowe, reklamowe, rekrutacji pracowników i pozyskiwania personelu, a także badania rynku, zarządzania i kontroli, przetwarzania danych, ubezpieczeń, czy gwarancji i poręczeń, utrudni prowadzenie działalności gospodarczej, pogorszy konkurencyjność polskich firm, ich ekspansję zagraniczną oraz zniechęci do inwestycji - ostrzega Rada Podatkowa Konfederacji Lewiatan oceniając projekt ustawy dotyczący zmian w podatkach CIT i PIT.

 • 2017-07-31 Informacje prasowe

  Inflacja nieznacznie wyższa niż w czerwcu

  Ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w lipcu 2017 r. o 1,7 proc. r/r, a w stosunku do czerwca br. spadły o 0,2 proc. - podał GUS prezentując szybki szacunek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych.

 • 2017-07-31 Informacje prasowe

  Leasing wspiera inwestycje mikro, małych i średnich firm

  • 11,6% proc. wyniosła dynamika polskiej branży leasingowej w I połowie 2017r.
  • Firmy leasingowe sfinansowały inwestycje polskich firm o wartości 31,8 mld zł.
  • Z leasingu korzysta lub w przeszłości korzystało 42% małych przedsiębiorstw.
  87 proc. jest zadowolonych z tej formy finansowania.

   


 • 2017-07-28 Informacje prasowe

  Ustawa o OZE niekorzystna dla branży

  Senat przegłosował nowelizację ustawy o odnawialnych źródłach energii. To był projekt poselski, który został uchwalony bez konsultacji społecznych i jest niekorzystny dla branży OZE. W uzgodnieniach jest natomiast projekt rządowy, znacznie korzystniejszy dla firm - uważa Konfederacja Lewiatan.

 • 2017-07-28 Informacje prasowe

  Blokowanie Internetu powinno być ostatecznością

  W Ministerstwie Finansów trwają prace nad nowelizacją ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym. Przewiduje ona utworzenie Rejestru Finansowego, w którym zamieszczane będą platformy internetowe świadczące usługi finansowe, prowadzone przez podmioty do tego nieuprawnione oraz blokowanie domen internetowych. Będzie to dotkliwe dla przedsiębiorców świadczących usługi albo sprzedających towary w Internecie, jak również obywateli korzystających z usług elektronicznych - ostrzega Konfederacja Lewiatan.