Zamknij X

INFORMACJA DOTYCZĄCA PLIKÓW COOKIES:

Ten serwis stosuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Informacje prasowe

 • 2017-06-14 Informacje prasowe

  Pracodawcy proszą o pomoc premier Beatę Szydło

  Pracodawcy apelują do premier Beaty Szydło o pilną nowelizację przepisów, które dają inspektorom ZUS zbyt duże uprawnienia. Nowe regulacje, które obowiązują od kilku dni, mogą stać się narzędziem represji wobec firm, zgodnie z zasadą „dajcie mi firmę, a ja paragraf na nią już mam". Pod listem, który trafił już do premier, podpisali się szefowie Konfederacji Lewiatan, BCC, Pracodawców RP i Związku Rzemiosła Polskiego.

 • 2017-06-14 Informacje prasowe

  Umożliwienie szpitalom pobierania opłat to droga do nadużyć

  Nowelizacja ustawy o działalności leczniczej ma umożliwić szpitalom publicznym pobieranie opłat za operację czy hospitalizację. Ma też zakazać oddawania w dzierżawę, najem, użytkowanie i użyczenie przez placówki publiczne aktywów trwałych, np. laboratoriów, stacji dializ.

 • 2017-06-14 Informacje prasowe

  Firmy stracą prawa autorskie do programów komputerowych

  Konfederacja Lewiatan, BCC, Pracodawcy RP i Związek Rzemiosła Polskiego, członkowie Rady Dialogu Społecznego, krytykują propozycje przepisów, które umożliwiają przeniesienie, za wynagrodzeniem, na Skarb Państwa - w drodze decyzji administracyjnej ministra sprawiedliwości - niektórych uprawnień wynikających z autorskich praw majątkowych do programu komputerowego obsługującego sądowe systemy informatyczne.

 • 2017-06-13 Informacje prasowe

  Firmy chcą lepiej wykorzystywać dane z rejestrów publicznych

  Konfederacja Lewiatan z aprobatą przyjmuje działania Ministerstwa Cyfryzacji zmierzające do usprawnienia i podniesienia bezpieczeństwa systemu zbierania danych w rejestrach publicznych oraz proponuje głębsze zmiany, które pozwoliłyby przedsiębiorcom na wykorzystanie w szerszym zakresie informacji zgromadzonych w Systemie Rejestrów Państwowych.

 • 2017-06-12 Informacje prasowe

  Podzielonej płatności boją się szczególnie mikrofirmy

  Podatnicy stosujący tzw. podzieloną płatność (split payment) powinni uzyskać większą ochronę, żeby nie byli narażeni na zakwestionowanie prawa do odliczenia podatku naliczonego. Pozbawienie sprzedawców możliwości swobodnego dysponowania kwotą VAT pobieraną od nabywcy może zagrozić płynności finansowej mikroprzedsiębiorców. Konieczne jest też uchylenie przepisów dotyczących odwrotnego obciążenia - napisała Konfederacja Lewiatan w opinii dotyczącej zmiany ustawy o podatku od towarów i usług.

 • 2017-06-09 Informacje prasowe

  Nowe prawo wodne niepokoi przedsiębiorców

  W projekcie nowego prawa wodnego najbardziej niepokoją przedsiębiorców centralizacja gospodarki wodnej w ramach Państwowego Gospodarstwa Wodnego „Wody Polskie", podwyżka opłat za wodę dla przedsiębiorców, wprowadzenie nowych obciążeń dla firm, nieznana data, od kiedy będzie obowiązywał system opłat za wodę - uważa Konfederacja Lewiatan.

 • 2017-06-08 Informacje prasowe

  Branża motoryzacyjna chwali ustawę o elektromobilności

  Projekt ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych w sposób całościowy określa zasady funkcjonowania infrastruktury paliw alternatywnych i dlatego zasługuje na poparcie. Jest on ważny dla firm branży motoryzacyjnej, ponieważ rozwój współczesnej motoryzacji zmierza ku autom elektrycznym. Niektóre przepisy budzące zastrzeżenia można dopracować w trakcie dalszych prac legislacyjnych - uważa Związek Pracodawców Motoryzacji i Artykułów Przemysłowych, członek Konfederacji Lewiatan.

 • 2017-06-08 Informacje prasowe

  Dodatki dla emerytów osłabią motywację do pracy

  Partie polityczne pracują nad specjalnymi dodatkami dla emerytów licząc na pozyskanie głosów tej coraz liczniejszej grupy społecznej.

 • 2017-06-07 Informacje prasowe

  Lewiatan ostrzega: będzie trudniej zatrudniać cudzoziemców

  Wprowadzenie zezwolenia sezonowego na pracę czy modyfikacja tzw. systemu oświadczeniowego sformalizują procedurę krótkoterminowego zatrudniania cudzoziemców. Już dzisiaj przedsiębiorcy sygnalizują, że w przypadku zwykłych zezwoleń, na rozpatrzenie wniosku trzeba czekać kilka miesięcy - ostrzega Konfederacja Lewiatan, oceniając projekt ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

 • 2017-06-06 Informacje prasowe

  Nowelizacja ustawy o usługach płatniczych

  W Ministerstwie Finansów trwają prace nad nowelizacją ustawy o usługach płatniczych. Zdaniem Konfederacji Lewiatan, propozycje zawarte w projekcie ustawy niosą ryzyko nieprawidłowej implementacji unijnej dyrektywy w sprawie usług płatniczych. Wątpliwości budzi termin wejścia w życie nowych przepisów i umożliwienie dostępu do informacji o rachunku.