Zamknij X

INFORMACJA DOTYCZĄCA PLIKÓW COOKIES:

Ten serwis stosuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Informacje prasowe

 • 2020-04-23 Informacje prasowe

  Polacy powstrzymują się od zakupów, bo boją się o swoje dochody

  Jak podaje GUS w komunikacie o koniunkturze, w kwietniu odnotowano wyraźne pogorszenie nastrojów konsumentów indywidualnych. Wskaźnik bieżący osiągnął -36,4. W porównaniu do marca br. spadek wyniósł 37,3 pkt proc., natomiast w skali roku 43,6 pkt proc.

 • 2020-04-23 Informacje prasowe

  Partnerzy społeczni oczekują pilnego dialogu o odmrożeniu gospodarki

  Odmrażanie gospodarki to ważny temat nie tylko dla rządu, ale również dla związkowców i pracodawców. Do przeprowadzenia tego procesu konieczny jest dialog z partnerami społecznymi. Tylko we współpracy z nimi można przygotować model wychodzenia z kryzysu - uważają Konfederacja Lewiatan, BCC, Pracodawcy RP, Związek Rzemiosła Polskiego, OPZZ i Forum Związków Zawodowych, członkowie Rady Dialogu Społecznego.

 • 2020-04-22 Informacje prasowe

  Zamrożona gospodarka traci 2 mld zł dziennie. Lewiatan i FPP uruchomiły licznik strat

 • 2020-04-22 Informacje prasowe

  Branża targowa, bez wsparcia rządu, może nie przetrwać kryzysu wywołanego przez COVID-19

  • Kryzys spowodowany epidemią koronawirusa mocno odbił się na przemyśle targowym, który jest dźwignią polskiego eksportu i generuje rocznie kilka miliardów złotych przychodów. Od ponad 2 miesięcy nie odbywają się żadne imprezy targowe. Przychód branży spadł do zera.
  • Konfederacja Lewiatan popiera apel Polskiej Izby Przemysłu Targowego skierowany do rządu o dodatkowe wsparcie małych, średnich i dużych firm funkcjonujących na tym rynku - dotychczasowa pomoc jest niewystarczająca - jak i całej branży, która może się stać narzędziem umożliwiającym polskiej gospodarce wyjście z recesji.

   

 • 2020-04-22 Informacje prasowe

  Błyskawiczne pogorszenie koniunktury. Nie ma branż odpornych na pandemię

  Kwietniowe badanie koniunktury GUS nie pozostawia żadnych wątpliwości: nie ma branży odpornej na globalną pandemię, silne ograniczenia administracyjne nałożone na działalność gospodarczą oraz obawy konsumentów o zdrowie czy swoją sytuację na rynku pracy.

 • 2020-04-21 Informacje prasowe

  Bez szybkiego rozwoju OZE nie będzie neutralności klimatycznej UE

  Dla osiągnięcia neutralności klimatycznej przez UE do 2050 r. niezbędny jest dynamiczny rozwój energetyki opartej na odnawialnych źródłach energii - uważa Związek Pracodawców Prywatnych Energetyki, członek Konfederacji Lewiatan.

   

 • 2020-04-21 Informacje prasowe

  Niektóre urzędy pracy zwlekają z uruchomieniem pomocy dla przedsiębiorców

  • Jednym z rozwiązań przewidzianych w tarczy antykryzysowej 1.0 jest możliwość dofinansowania części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz należnych od tych wynagrodzeń składek.
  • Z danych zebranych przez Konfederację Lewiatan wynika, że nie wszystkie powiatowe urzędy pracy ogłosiły nabór do tego programu, mimo iż od uchwalenia ustawy minęły trzy tygodnie.
  • Każde opóźnienie w przekazywaniu przedsiębiorcom środków może oznaczać trudności w wypłacie należnych pracownikom wynagrodzeń, a w dalszej kolejności podjęcie przez pracodawców decyzji o zwolnieniach.

   

 • 2020-04-21 Informacje prasowe

  Przemysł w czasach COVID-19. Słabnie produkcja samochodów i tekstyliów

  Marzec przynosi jeszcze mieszane obserwacje dotyczące sytuacji w przemyśle. W pierwszej dekadzie miesiąca epidemia koronawirusa w relatywnie niewielkim stopniu wpłynęła na funkcjonowanie firm. Później nastąpiło zamrożenie gospodarki, co uderzyło w wiele biznesów.

 • 2020-04-20 Informacje prasowe

  Inflacja trudna do mierzenia w czasach pandemii

  Koronawirus wpłynął na statystykę publiczną. W związku z tym, że część usług zamarła, trudno jest monitorować ceny.

 • 2020-04-20 Informacje prasowe

  Ponad 75 tys. pracowników tymczasowych może stracić pracę

  • Ponad 75 tys. pracowników tymczasowych może stracić pracę, z powodu pominięcia tej grupy w rozwiązaniach tarczy antykryzysowej.
  • Ani agencje ani pracodawcy użytkownicy nie mogą ochronić tysięcy miejsc pracy wobec braku możliwości korzystania z systemów pomocowych - alarmuje Polskie Forum HR, członek Konfederacji Lewiatan.