Zamknij X

INFORMACJA DOTYCZĄCA PLIKÓW COOKIES:

Ten serwis stosuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Informacje prasowe

 • 2018-05-30 Informacje prasowe

  Gospodarka pędzi, ale trochę spowolni

  W pierwszym kwartale br. PKB wzrósł o 5,2 proc. (o 0,1 pkt proc. więcej niż w szybkim szacunku) w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku - podał GUS.

 • 2018-05-30 Informacje prasowe

  Będziemy zabiegać o więcej pieniędzy na politykę spójności

  Komisja Europejska przyjęła dziś przepisy o polityce spójności i polityce rolnej. W ramach wieloletniego budżetu UE do Polski ma trafić 64,4 mld euro, czyli około 20 mld mniej niż w obecnej perspektywie. Konfederacja Lewiatan, zarówno w ramach BusinessEurope, jak i w bezpośrednich kontaktach z przedstawicielami unijnych instytucji czy federacjami pracodawców, zawsze podkreśla rolę i wagę polityki spójności dla polskich przedsiębiorców. Będzie to robić również w ramach rozpoczętych właśnie negocjacji.

 • 2018-05-30 Informacje prasowe

  Rynek pracy czeka na kolejne zmiany

  Konfederacja Lewiatan podziela diagnozę Komisji Europejskiej dotyczącą rynku pracy w Polsce. Cieszy spadek bezrobocia i wzrost liczby pracujących. Niepokoi natomiast uzyskiwanie przez część osób wyższych dochodów ze świadczeń pomocy społecznej niż z pracy , co sprzyja dezaktywizacji, szczególnie kobiet. Niepokoi również brak systemowych rozwiązań wspierających rodzinę w codziennej opiece nad starszymi osobami niesamodzielnymi, co również negatywnie wpływa na prace kobiet po 50 roku życia.

 • 2018-05-29 Informacje prasowe

  Producenci leków zadowoleni ze zmian w ochronie patentowej

  Unijni producenci leków, w tym ok. 50 firm polskich, będą mogli łatwiej i szybciej wchodzić na rynki trzecie z lekami generycznymi i biopodobnymi po wygaśnięciu patentu - zaproponowała Komisja Europejska. Konfederacja Lewiatan uważa, że to bardzo dobra informacja dla naszych przedsiębiorstw.

 • 2018-05-28 Informacje prasowe

  Raport „Inwestycje szansą dla rozwoju Polski"

  Kluczowe jest zwiększenie udziału inwestycji w PKB. W ostatnich dwóch latach wynosił on 17-18 proc. To zbyt mało, żeby zbudować innowacyjną gospodarkę. Ważne jest nie tylko zwiększenie inwestycji, ale skoncentrowanie ich w takich obszarach jak nowe technologie, robotyzacja, innowacje oraz badania i rozwój - wynika z raportu „Inwestycje szansą dla rozwoju Polski", który przygotowali Konfederacja Lewiatan i Orange Polska.

 • 2018-05-28 Informacje prasowe

  Aptek na wsiach coraz mniej

  Po wejściu w życie ‘apteki dla aptekarza" w małych miejscowościach zamknięto prawie 300 placówek. Mimo zapewnień Izby Aptekarskiej, regulacja „apteka dla aptekarza" nie okazała się dobrodziejstwem dla mieszkańców wsi i małych miasteczek, w których liczba aptek znacząco spadła. Ostrzegali przed tym Związek Pracodawców Aptecznych PharmaNET i Konfederacja Lewiatan.

 • 2018-05-25 Informacje prasowe

  Bezrobocie spada, ale liczba aktywnych zawodowo maleje

  Stopa bezrobocia na koniec kwietnia br. wyniosła 6,3 proc, wobec 6,6 proc. w marcu - podał GUS.

 • 2018-05-25 Informacje prasowe

  Minister obrony chce za bardzo ingerować w działalność firm

  Kolejna wersja projektu ustawy o organizowaniu zadań na rzecz obronności państwa realizowanych przez przedsiębiorców, mimo wprowadzenia kilku pozytywnych zmian, nadal budzi zaniepokojenie przedsiębiorców. Projekt, pomimo ustawowego obowiązku, nie został też skierowany w ramach konsultacji społecznych do reprezentatywnych organizacji pracodawców oraz Rady Dialogu Społecznego - uważa Konfederacja Lewiatan.

 • 2018-05-23 Informacje prasowe

  Kolejny projekt ustawy o REIT-ch rozczarowuje

  Firmy inwestycji w najem nieruchomości (FINN) powinny mieć możliwość inwestowania nie tylko w nieruchomości mieszkalne, ale także magazynowe, handlowe oraz biurowe. Inwestorzy indywidualni zaś powinni uzyskać zwolnienie od podatku dla zysków ze zbycia akcji FINN - to tylko niektóre propozycje Konfederacji Lewiatan dotyczące nowego projektu ustawy o firmach inwestujących w najem nieruchomości.

 • 2018-05-23 Informacje prasowe

  Niedziele bez handlu odbiły się na zakupach

  Sprzedaż detaliczna wzrosła w kwietniu br., w ujęciu rocznym, w cenach stałych, o 4 proc. (wobec 8,8 proc. w marcu) - podał GUS.