Ustawa o usługach płatniczych powinna później wejść w życie

W Ministerstwie Finansów trwa druga tura konsultacji projektu ustawy o usługach płatniczych. Ma ona wdrożyć postanowienia unijnej dyrektywy. Nowe przepisy miałyby wejść w życie 13 stycznia 2018 r. Konfederację Lewiatan niepokoi zbyt krótkie vacatio legis i proponuje, aby ustawa zaczęła obowiązywać po sześciu miesiącach od opublikowania.

Wątpliwości budzi krótki okres na przygotowanie się firm do nowych przepisów o usługach płatniczych. Nie pozwoli on, biorąc pod uwagę obecny etap prac legislacyjnych nad ustawą, na wprowadzenie przez dostawców, w przewidzianym terminie, koniecznych zmian we wzorach umów.

- Z uwagi na zakres zmian wprowadzanych ustawą, konieczne jest w naszej opinii zapewnienie odpowiedniego okresu dostosowawczego dla dostawców usług płatniczych. Postulujemy, by termin wejścia w życie ustawy wynosił co najmniej 6 miesięcy - mówi Anna Dużyńska-Pucha, radca prawny, ekspertka Konfederacji Lewiatan.

Unijna dyrektywa nie nakazuje, że przepisy mają wejść w życie 13 stycznia 2018 r. Zakłada, tylko, że nie mogą wejść w życie wcześniej niż po upływie 18 miesięcy od daty wejścia w życie regulacyjnych standardów technicznych (RTS). Termin ten nie został określony wprost w dyrektywie, lecz zależy od przebiegu procesu legislacyjnego związanego z przyjęciem i wejściem w życie RTS.

Konfederacja Lewiatan