Zamknij X

INFORMACJA DOTYCZĄCA PLIKÓW COOKIES:

Ten serwis stosuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

e-faktura w Polsce
  • Zysk dla środowiska
  • Zysk dla klientów
  • Zysk dla firm
  • Zysk dla administracji
  • Koalicja
  • Kontakt

Wstęp

W Polsce wystawia się obecnie ok. 1,5 mld faktur rocznie. Szacuje się, że zaledwie 8-11 proc. rachunków jest przesyłanych elektronicznie. Reszta to tradycyjne, papierowe faktury - drukowane i wysyłane pocztą. Taki wynik daje nam jedno z ostatnich miejsc w Europie. Wyprzedzają nas nie tylko zachodnie gospodarki, ale także Węgry, Czechy czy Litwa. 8-11 proc. to nie tyko statystyka. Liczby te przekładają się na kondycję firm, e-państwa, a także środowiska naturalnego.

Duża grupa klientów chciałaby korzystać z e-faktur. Dostrzegają oni, że elektroniczne rozliczanie to wygoda i oszczędność czasu. Korzystanie z takiej formy pozwala unikać kolejek do „okienka", wypisywania druków przelewu oraz archiwizowania papierowych potwierdzeń. Brak szerokiej informacji na temat zasad funkcjonowania e-faktur powoduje jednak, że wielu konsumentów nie zdaje sobie sprawy z korzyści jakie niesie takie rozwiązanie. Zachowawczy są także przedsiębiorcy, zwłaszcza właściciele mniejszych firmy. Duże przedsiębiorstwa potrafią już z reguły przeliczyć to rozwiązanie na oszczędność czasu i pieniędzy. Biznes zniechęcają jednak często sprzeczne interpretacje przepisów ws. zasad stosowania e-faktur.

Polski rynek będzie coraz szerzej akceptował to rozwiązanie, podobnie jak w innych państwach europejskich. Startujemy jednak z niższego poziomu. Potrzebujemy szybszego tempa tej zmiany, aby dogonić kraje, w których jest to narzędzie powszechne. 

Zachęcamy do lektury raportu „E-faktura w Polsce", który można pobrać z tej strony.Korzyści z e-faktury dla środowiska

Do wydruku 3 mld egzemplarzy faktur potrzeba 15 000 ton papieru. Do produkcji takiej ilości papieru faktury potrzebnych jest rocznie ok. 255 000 drzew. W Polsce na te potrzeby wycina ok. 127,5 hektarów lasu. Do produkcji tylu egzemplarzy faktur zużywa się ok. 120 milionów kWh energii (tyle ile zużywa 60 tys. gosp. domowych). Proces ten pochłania również ok. 440 000 litrów wody. Przy produkcji papieru na wystawiane w Polsce rocznie faktury zanieczyszcza się ok. 6,6 miliardów litrów wody.


Korzyści z e-faktury dla środowiska
1. Minimalizacja zużycia papieru.
2. Redukcja odpadów.
3. Mniejsze zużycie wody.
4. Oszczędność energii.
5. Mniejsza emisja CO2.
6. Mniejsze zużycie trudnych do zutylizowania kartridży i tonerów.

« powrót do strony głównej

Zyski klientów wybierających e-fakturę

1. Pewność otrzymania faktury na czas.
2. Znaczna oszczędność czasu.
3. Dostęp do faktury w każdym miejscu i czasie.
4. Mniejsze ryzyko zgubienia.
5. Łatwiejsze przechowywanie.
6. Bezpieczeństwo danych.
7. Bonusy od usługodawców.

« powrót do strony głównej

Zyski dla przedsiębiorstw

Koszt wydruku i wysyłki faktury wynosi - w zależności od szacunków - od 1,5 zł do 1-2 euro. Wdrożenie e-faktury pozwala zredukować ogólne koszty całego procesu o ok. 80%. Średnia europejska firma oszczędza na tym rozwiązaniu około 150 tys. euro rocznie, a firma duża (wystawiająca miesięcznie około 20 tys. faktur) oszczędza 3 mln euro. W Polsce firma wysyłająca miesięcznie 1000 faktur zaoszczędzi ok. 2 tys. złotych. 400 tys. zł zaoszczędzi firma wystawiająca ok. 20 tys. faktur miesięcznie

Proces fakturowania oraz płatności trwa od 19 do 40 dni - średnio ok. 30 dni od momentu zakończenia cyklu bilingowego. Oznacza to niższe przychody z inwestycji lub zwiększone koszty obsługi zadłużenia. Np. dla średniej wielkości operatora telekomunikacyjnego skrócenie cyklu spływu wszystkich należności o połowę może oznaczać korzyści finansowe w wysokości ponad 630 tys. zł w skali miesiąca, co daje ok. 7,6 mln zł rocznie. Dla średniej wielkości operatora telekomunikacyjnego roczne koszty związane z błędnym rozliczaniem wpłat mogą sięgać nawet 1,7 mln zł.


Zyski z e-faktur dla przedsiębiorstw
1. Oszczędność czasu.
2. Oszczędności finansowe w znaczkach i papierze.
3. Automatyzacja procesu wystawienia faktury.
4. Bezpieczna i znacznie tańsza archiwizacja.
5. Krótki czas wysyłania i dostarczenia faktury elektronicznej.
6. Automatyczne przesyłanie wraz z potwierdzeniem dostarczenia.
7. Możliwość dokonania szybkiej korekty faktury.
8. Wizerunek firmy przyjaznej środowisku.

« powrót do strony głównej

Zysk dla administracji

Na wprowadzeniu e-faktur zyskuje także sektor publiczny. Jego korzyści są podobne do tych, osiąganych przez przedsiębiorstwa decydujące się na przesyłanie faktur drogą elektroniczną.

Europejskim prekursorem e-faktur w sektorze publicznym jest Dania. Od 2005 r. istnieje tam obowiązek e-fakturowania, jeśli odbiorcą usług jest instytucja sektora publicznego. Wprowadzenie tego systemu w Danii przynosi państwu roczne oszczędności w wysokości 100-134 mln euro.

Podobne rozwiązania wdrażają też Finlandia, Szwecja, Hiszpania i Włochy. W 2005 r. szwedzka instytucja odpowiedzialna za koordynację zaopatrzenia agencji rządowych (Swedish National Financial Management Authority) oszacowała, że jeśli wszystkie agencje rządowe wprowadzą faktury elektroniczne do 2008 r., całe państwo mogłoby zaoszczędzić 3,9 mld koron szwedzkich (365 mln euro) w ciągu pierwszych pięciu lat.

Wprowadzenie w Danii e-fakturowania w sektorze publicznym przynosi państwu oszczędności w wysokości 100-134 mln euro rocznie. Porównując liczbę mieszkańców Danii i Polski można się spodziewać, że wprowadzenie obowiązku elektronicznego fakturowania w relacjach z sektorem publicznym przyniosłoby państwu z pewnością o wiele wyższe oszczędności.

« powrót do strony głównej

Koalicja "Wybieram e-fakturę"


Koalicja „Wybieram e-fakturę" została powołana przez Polską Konfederację Pracodawców Prywatnych Lewiatan. Jest ona otwarta dla wszystkich firm i podmiotów, zainteresowanych promowaniem nowoczesnych form rozliczeń, które nie wymagają obrotu dokumentami papierowymi. Jestesmy przekonani, ze dzięki współpracy możemy dotrzeć do szerszej grupy odbiorców i szybciej doprowadzic do zmiany. Obok działań informacyjnych, działamy równiez na rzecz zmian systemowych, by przepisy prawa również sprzyjały stosowaniu e-faktur.

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji oraz Ministerstwo Środowiska, doceniając wagę problematyki rozliczeń elektronicznych, objęły patronatem raport "E-faktura w Polsce", który można pobrać z tej strony. 

« powrót do strony głównej

Kontakt

W sprawach związanych z promocją:
Kuba Giedrojć
Departament Komunikacji
tel. (22) 55 99 903
e-mail: kgiedrojc@pkpplewiatan.pl

W sprawach związanych z problematyką prawną:
Przemysław Pruszyński
Departament Prawny
tel. (22) 55 99 875
e-mail: ppruszynski@pkpplewiatan.pl

 

« powrót do strony głównej