Śniadanie prasowe: Administracyjne kary pieniężne dla firm

2015-10-07

7 października 2015 r. o godz. 10.30 w siedzibie Konfederacji Lewiatan, odbędzie się zamknięte śniadanie prasowe poświęcone tematyce z coraz powszechniejszego stosowania przez organy administracji publicznej administracyjnych kar pieniężnych.

Sankcje administracyjne stosowane są w coraz większym stopniu, często zastępując dotychczas istniejącą odpowiedzialność z tytułu wykroczeń. Tymczasem, w polskim prawie brak jest kompleksowej regulacji ogólnej, normującej zagadnienia odpowiedzialności administracyjnej. Co istotne, problem nie dotyczy wyłącznie obywateli, ale również przedsiębiorców. Ważnym aspektem całej sprawy jest z reguły obiektywny charakter odpowiedzialności administracyjnej, a zatem oderwany od zasady winy. Zasadniczo, do wymierzenia czasem bardzo dotkliwej kary wystarczy więc, aby zachowanie było obiektywnie niezgodne z prawem, nawet jeżeli w konkretnym przypadku nikomu - firmie, czy jej władzom nie można przypisać winy, albo też obowiązek nałożony ustawą był w praktyce od samego początku niewykonalny.

Z taką sytuacją mamy do czynienia chociażby w przypadku producentów i importerów samochodów, którym grożą wysokie kary pieniężne związane z obowiązkiem zapewnienia sieci zbierania zużytych pojazdów. Problem jednak w tym, że nałożony przez ustawodawcę obowiązek w praktyce okazał się niewykonalny w wymaganym terminie i w egzekwowanym obecnie stopniu. Pytanie więc, czy w takim wypadku i mimo starań firm, aby sieć zapewnić, nałożenie sankcji będzie uzasadnione i współmierne do zarzucanego naruszenia?

W śniadaniu prasowym udział wezmą:
• Jakub Faryś - Prezes Polskiego Związku Motoryzacyjnego;
• Dr hab. Krzysztof Lasiński-Sulecki - z Wydziału Prawa i Administracji UMK w Toruniu;
• Dr hab. Wojciech Morawski - Profesor UMK w Katedrze Prawa Finansów Publicznych Wydziału Prawa i Administracji UMK w Toruniu;
• Małgorzata Sobońska - Adwokat, Partner w Kancelarii MDDP Sobońska Olkiewicz i Wspólnicy;
• Bartosz Wyżykowski - Radca Prawny, Zastępca Dyrektora Departamentu Prawnego Konfederacji Lewiatan;