Konferencja: Pacjentom nie wolno zabronić dopłacania do ponadstandardowego leczenia

2015-02-10

Konfederacja Lewiatan i Polska Unia Szpitali Specjalistycznych

zapraszają na konferencję prasową:

Pacjentom nie wolno zabronić dopłacania do ponadstandardowego leczenia

Narodowy Fundusz Zdrowia nie godzi się na to, aby pacjenci, którzy chcą skorzystać, np. z zaawansowanych technologii, mogli dopłacić różnicę za leczenie ponadstandardowe, nie tracąc jego wsparcia. Uważa, że usługa medyczna może być albo całkowicie refundowana przez NFZ, albo w całości opłacona przez pacjenta. Fundusz nie dopuszcza formy mieszanej, w której to pacjent ponosiłby część kosztów w przypadku usług ponadstandardowych. Zgodnie z taką interpretacją, chory nie ma możliwości skorzystania z zaawansowanych technologii nawet za dopłatą mimo, że NFZ nie finansuje najlepszego, dostępnego na rynku leczenia. Pośrednio uderza to w pacjentów, którym odbiera się prawo wyboru, a nawet prawo do leczenia się w ramach składki w wybranych szpitalach. Zdaniem Lewiatana nie ma przepisów, na które NFZ mógłby się powołać zakazując pacjentom dopłat do wybranego przez siebie leczenia. Tymczasem takie dopłaty umożliwia unijna dyrektywa transgraniczna. Po wejściu w życie przepisów ustawy o leczeniu transgranicznym np. czeskie kliniki okulistyczne odnotowały wzrost zainteresowania polskich pacjentów, którzy chcą korzystać ze świadczeń opieki zdrowotnej o wyższym standardzie niż obejmuje umowa z NFZ i którzy nie chcą czekać w długiej kolejce w polskim szpitalu.

W konferencji prasowej udział wezmą:
• Jakub Wojnarowski - Zastępca Dyrektora Generalnego Konfederacji Lewiatan
• Mec. Paulina Kieszkowska-Knapik - Kancelaria KRK
• Dr Dobrawa Biadun - Ekspertka Konfederacji Lewiatan
Andrzej Mądrala - Wiceprezydent Pracodawców RP
• Małgorzata Pacholec - Prezes Stowarzyszenia Retina AMD Polska, Dyrektor Polskiego Związku Niewidomych
• Wojciech Puzyna - Dyrektor Szpitala Specjalistycznego św. Zofii w Warszawie

Zapraszamy 10 lutego (wtorek) o godz. 11.00 do siedziby Konfederacji Lewiatan, Warszawa, ul. Zbyszka Cybulskiego 3