Podkomisja stała do monitorowania systemu podatkowego rozpatrzy prezydencki projekt Ordynacji podatkowej

2015-03-18

Projekt jest wynikiem prac podjętych w Kancelarii Prezydenta RP, które miały na celu przygotowanie zmian legislacyjnych służących zwiększeniu ochrony praw podatników i pewności obrotu gospodarczego. W debacie poprzedzającej przygotowanie propozycji uczestniczyli przedsiębiorcy, przedstawiciele nauki, eksperci podatkowy oraz pracownicy administracji podatkowej. Celem przedstawionych rozwiązań jest usunięcie wątpliwości interpretacyjnych wynikających ze stosowania przepisów podatkowych oraz wyeliminowanie regulacji, które nakładają na podatników zbędne obciążenia administracyjne. Opiniowany projekt ustawy jest pierwszym od lat, który ma wpłynąć na zmianę w relacjach podatników z przedstawicielami administracji podatkowej, wyposażyć aparat skarbowy w narzędzia służące wsparciu podatnika w wykonywaniu obowiązków podatkowych.

Konfederacja Lewiatan od dawna wskazuje, że skomplikowane przepisy podatkowe w połączeniu z brakiem zaufania i współpracy ze strony administracji podatkowej zniechęcają do prowadzenia działalności gospodarczej. Obsługa księgowa, doradztwo prawne oraz podatkowe stanowi wysoki i wciąż rosnący koszt prowadzenia biznesu. W ocenie konfederacji niezwykle ważne jest aby posłowie podkomisji stałej przyjęli przedmiotowy projekt ustawy i skierowali go do dalszych prac parlamentarnych.

W posiedzeniu podkomisji udział biorą Andrzej Nikończyk Przewodniczący Rady Podatkowej oraz Przemysław Pruszyński Ekspert Konfederacji Lewiatan.