Akademia Lewiatana: Bezpieczeństwo struktury wynagradzania w obliczu kontroli

w obliczu kontroli

8 lutego 2017, Warszawa
siedziba Konfederacji Lewiatan, ul. Zbyszka Cybulskiego 3

Celem szkolenia jest przedstawienie zagadnień, na które kładą nacisk organy podatkowe i ZUS w trakcie kontroli w obszarze podatku dochodowego od osób fizycznych oraz składek ubezpieczeniowych. Podczas spotkania opowiemy jakie struktury są szczególnie weryfikowane, na które ryzyka z nimi związane zwracają uwagę kontrolujący oraz przedstawimy przykłady z prowadzonych w przedsiębiorstwach kontroli. Ponadto opowiemy jak się bronić przed zarzutami organów kontrolnych.

Korzyścią z udziału w seminarium jest zdobycie wiedzy oraz poznanie praktycznych przykładów w zakresie:

• zagadnień, które są „oczkiem w głowie" kontrolujących;
  • aktualnej praktyki organów podatkowych i ZUS;
  • zasad właściwego działania w przypadku wszczęcia kontroli;
  • czynności, które należy podjąć, aby ograniczyć ryzyko negatywnego wyniku kontroli.

Seminarium skierowane jest do:

• członków zarządów;
  • dyrektorów finansowych.

Program:

Rejestracja, kawa powitalna

Otwarcie

10:30 -12:30
Jakie zagadnienia z obszarów PIT i ubezpieczeń społecznych związane z systemami wynagradzania są przedmiotem szczególnego zainteresowania w trakcie kontroli organów podatkowych i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

• Struktury wynagradzania i innych rozwiązań szczególnie weryfikowane przez organy skarbowe
    i ZUS.
  • Ryzyka związane z wdrażaniem poszczególnych rozwiązań.
  • Jakie kroki należy podjąć, aby skutecznie się obronić przed zarzutami organów skarbowych
    i ZUS.

12:15 - 12:30
Przerwa

12:30 - 13:55
Zasady prowadzenia kontroli przez ZUS oraz reguły rządzące postępowaniem sądowym w przypadku zaskarżenia decyzji ZUS do sądu ubezpieczeń społecznych:

• Prawa i obowiązki kontrolujących i kontrolowanych w toku kontroli.
  • „Prawo a rzeczywistość” czyli jak faktycznie proceduje ZUS.
  • Jak pisać odwołania do sądu ubezpieczeń społecznych oraz zgłaszać wnioski dowodowe.
  • Praktyka przebiegu rozpraw sądowych.
  • Środki zaskarżenia wyroków sądowych.

12:30 - 13:55

Poczęstunek

Joanna Stolarek
Lider Zespołu Podatku PIT oraz Praktyki Sukcesji w Biznesie i Przedsiębiorczości Rodzinnej w Kancelarii Ożóg Tomczykowski. Licencjonowany doradca podatkowy z wieloletnim doświadczeniem. Specjalizuje się w obszarze podatku PIT oraz w zakresie ubezpieczeń społecznych. Prowadziła liczne projekty doradcze na rzecz podmiotów działających w różnych sektorach gospodarki, w szczególności z branży motoryzacyjnej, farmaceutycznej, finansowej (banki, firmy leasingowe, ubezpieczyciele), z branży produkcyjnej i usługowej, obrotu nieruchomościami i innych. Jej doświadczenie zawodowe obejmuje m.in. udział w kilkudziesięciu przeglądach podatkowych dla klientów krajowych i międzynarodowych, doradztwo związane z delegowaniem pracowników do pracy w Polsce, jak i za granicą, pomoc w zakresie zwiększania efektywności wynagrodzeń wyższej kadry menedżerskiej (w tym wdrażania planów motywacyjnych opartych na akcjach / udziałach, opcjach czy instrumentach pochodnych) oraz wdrażania struktur wynagrodzeń opartych na transferze praw autorskich i praw własności przemysłowej. Autorka wielu artykułów w prasie fachowej oraz prelegentka na konferencjach i szkoleniach dotyczących PIT.

Maciej Zborowski
Senior Associate w Zespole Postępowań Podatkowych i Sądowych w Kancelarii Ożóg Tomczykowski. Adwokat i doradca podatkowy. Posiada ponad 8-letnie doświadczenie w zakresie reprezentacji podatników z wielu branż, mających zobowiązania z tytułu różnych podatków (zwłaszcza VAT, CIT, akcyza, podatek od nieruchomości), przed organami podatkowymi i organami kontroli skarbowej wszystkich instancji, w toku czynności sprawdzających, kontroli podatkowych, postępowań podatkowych i postępowań przed organami kontroli skarbowej. Reprezentował podatników w postępowaniach egzekucyjnych i w postępowaniach dotyczących nadawania decyzjom podatkowym rygoru natychmiastowej wykonalności. Co więcej, specjalizuje się w reprezentowaniu podatników w postępowaniach przed sądami administracyjnymi, w tym przed Naczelnym Sądem Administracyjnym.
Autor publikacji dotyczących problematyki postępowań podatkowych i odpowiedzialności karnej skarbowej. Wykładowca Podyplomowego Studium Prawa Podatkowego Uczelni Łazarskiego w Warszawie oraz prawa podatkowego szkolenia aplikantów adwokackich Izby Adwokackiej w Warszawie.

W razie dodatkowych pytań prosimy o kontakt:

Anna Deres
Konfederacja Lewiatan