I Transgraniczne Forum Rynku Pracy, Wałbrzych

2017-02-09

Jesteś pracodawcą? Zatrudniasz lub planujesz zatrudnienie obcokrajowców? Ten artykuł jest dla Ciebie. W jednym miejscu, w jednym czasie przedstawiciele najważniejszych instytucji zajmujących się tematyką zatrudniania obcokrajowców przedstawią najważniejsze informacje dotyczące ich zatrudnienia oraz odpowiedzą na Twoje pytania.

W perspektywie kolejnych 15 lat, według różnych szacunków, na polskim rynku pracy zabraknie od 3 do 5 mln pracowników. Niekorzystne zmiany demograficzne oraz ciągła emigracja pogłębiają problem pracodawców z zatrudnianiem pracowników. Problem deficytu pracowników dotyka jednak nie tylko Polski.

Jak wynika z danych statystycznych na Dolnym Śląsku od kilku miesięcy utrzymuje się rekordowo niskie bezrobocie. Wielu pracodawców ma problemy z realizacją zleceń. W tej sytuacji zatrudnianie obcokrajowców wydaje się być konieczne dla prawidłowego funkcjonowania firm, zarówno w Polsce, jak i u naszych sąsiadów - w Czechach czy też w Niemczech. Dolnośląscy Pracodawcy - regionalny związek pracodawców Konfederacji Lewiatan nie pozostają obojętni wobec trudności z jakimi zmagają się przedsiębiorcy na bieżąco zajmując się tym tematem. W ramach swojej działalności przeprowadzili już dwie debaty pn. ,,Porozmawiajmy o rynku pracy", podczas których dyskutowali z pracodawcami o ich problemach, a także szukali najskuteczniejszych rozwiązań. Z inicjatywy Związku dyskutowano również o zjawisku tzw. „przegrzania rynku pracy" na posiedzeniu Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego Województwa Dolnośląskiego i Dolnośląskiej Rady Gospodarczej.

Zapraszamy na bezpłatne szkolenie ,,Jak zatrudniać obcokrajowców? Przepisy, procedury i obowiązki pracodawcy - próba usystematyzowania zagadnień związanych z zatrudnianiem obcokrajowców", na które zapraszamy 9 lutego 2017 roku do Centrum Nauki i Sztuki ,,Stara Kopalnia" w Wałbrzychu.

I Transgraniczne Forum Rynku Pracy
„Jak zatrudniać obcokrajowców? Przepisy, Procedury i obowiązki pracodawcy"

9 lutego 2017r., godz. 9.30, Centrum Nauki i Sztuki „Stara Kopalnia",

ul. Piotra Wysockiego 29, 58-100 Wałbrzych Sala Multimedialna

Program szkolenia:

9.00- 9.30

9.30- 9.45

Sesja wprowadzająca

Artur Sawrycz - Wiceprezes Zarządu Dolnośląskich Pracodawców

9.45- 10.30

Procedura składania oświadczenia o zamiarze zatrudnienia cudzoziemca oraz informacja starosty o braku możliwości zaspokojenia potrzeb pracodawcy

Marzena Radochońska Dyrektor  Powiatowego Urzędu Pracy w Wałbrzychu

10.30- 11.15

Legalizacja pracy cudzoziemców spoza UE w Polsce
Przedstawiciel Oddziału Legalizacji Pobytu i Pracy - Wydział Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu

11.15- 11.30

Przerwa kawowa

11.30- 12.15

Cudzoziemcy - nowe wyzwania dla administracji pracy
Ewa Grzebieniak - Dyrektor Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy

12.15- 13.00

Działalność agencji zatrudnienia - ogólne zasady

Paulina Latusek -  Starszy Inspektor Pracy - Specjalista w Okręgowym Inspektoracie Pracy we Wrocławiu

13.00- 13.45

Ustawa o delegowaniu pracowników - podstawy prawne, obowiązki pracodawców, warunki delegowania i zakres zadań Państwowej Inspekcji Pracy
Agata Kostyk-Lewandowska - Inspektor Pracy  w Okręgowym Inspektoracie Pracy we Wrocławiu

13.45- 14.30

Ustalanie właściwego ustawodawstwa w zakresie ubezpieczeń społecznych dla  obcokrajowców  zatrudnionych w Polsce ze szczególnym uwzględnieniem obywateli państw sąsiadujących z Polską

Małgorzata Gerono -  Kierownik Wydziału Ubezpieczeń i Składek w Inspektoracie w Jeleniej Górze

14.30- 15.00

Współpraca pracodawców z agencjami pośrednictwa pracy przy zatrudnianiu cudzoziemców - panel dyskusyjny

Arkadiusz Więckiewicz - Menadżer Regionu , Randstad Polska Sp. z o.o.

Krzysztof Inglot  - Pełnomocnik Zarządu ds. sprzedaży Work Service SA

Artur Sawrycz - Wiceprezes Zarządu Dolnośląskich Pracodawców

15.00- 15.10

Podsumowanie szkolenia

Lunch

Warunkiem udziału w szkoleniu jest przesłanie wypełnionego Formularza Zgłoszeniowego dostępnego na stronie www.dp.org.pl

Zgłoszenia prosimy przesyłać do dnia: 6 lutego 2017 r.

Udział w szkoleniu jest bezpłatny! Liczba miejsc ograniczona! Więcej informacji pod numerem:

74 64 80 533; kom.: 530 828 511 lub pod adresem mailowym: marzena.szczegielniak@dp.org.pl