Akademia Lewiatana: Raportowanie niefinansowe - jak wypełnić nowy obowiązek z korzyścią dla firmy?

2017-03-01

Partner:

Raportowanie niefinansowe - jak wypełnić
nowy obowiązek z korzyścią dla firmy? - standardy i praktyka rynkowa

1 marca 2017 r.
Warszawa, ul. Zbyszka Cybulskiego 3

Szanowni Państwo,

W styczniu 2017 r. weszły w życie istotne zmiany w ustawie o rachunkowości, które znacznie poszerzają zakres informacji niefinansowych ujawnianych przez organizację. Nowy obowiązek wymusza na firmach ujawnianie informacji niefinansowych dotyczących co najmniej kwestii środowiskowych, spraw społecznych i pracowniczych, poszanowania praw człowieka oraz przeciwdziałania korupcji i łapownictwu. Dla wielu przedsiębiorstw oznacza to wdrożenie nowego procesu angażującego większość pracowników.

Na szkoleniu dowiesz się jak wypełnić nowy obowiązek prawny z maksymalną korzyścią dla firmy oraz jak dobrze przygotować pracowników do procesu raportowania niefinansowego.

Liczba miejsc jest ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Rejestracja, kawa powitalna

Część I
Przewodnik po raportowaniu niefinansowym – nowe regulacje, standardy i zasady

• Kto i w jakim stopniu jest objęty nowym obowiązkiem? – zmiany w ustawie o rachunkowości (ustawa z dnia 15 grudnia 2016 r. o zmianie ustawy o rachunkowości (Dz. U. z 2017 r., poz. 61))
  • Jakie firmy dotychczas raportowały? – krajobraz raportowania niefinansowego w Polsce przed wprowadzeniem zmian prawnych
  • Jak dobrać standard raportowania do potrzeb mojej firmy? – standardy raportowania

Przerwa kawowa

Część II
Raportowanie niefinansowe w Polsce – praktyka rynkowa

• Jak dobrze rozplanować proces raportowania? – możliwości i zasoby firmy a ustawowy termin sporządzenia raportu
  • Raportowanie „od kuchni” - praktyczne wskazówki raportujących organizacji:
    - Karolina Muza, Corporate Responsibility Head, ArcelorMittal Poland
    - Monika Płońska, Starszy Specjalista ds. Społecznej Odpowiedzialności Biznesu w Grupie Azoty SA

Lunch

Cześć III
Weryfikacja raportów niefinansowych - kluczowe kwestie

• Rola biegłego rewidenta w świetle nowej ustawy o rachunkowości - Ewa Sowińska, Zastępca Prezesa Krajowej Rady Biegłych Rewidentów
    • Na czym w praktyce ma polegać potwierdzenie przez biegłego rewidenta?
    • Kto może świadczyć usługi atestacyjne?
  • Weryfikacja raportów niefinansowych - korzyści i wyzwania - wywiad z Grażyną Miller, audytorem Bureau Veritas
    • Jakie są korzyści z weryfikacji raportu niefinansowego?
    • Jak wyglądają praktyczne aspekty takiej weryfikacji (np. czas)?

PROWADZĄCY

Liliana Anam, menedżer zarządzający CSRinfo. Doświadczony doradca ds. CSR, założycielka i menedżer zarządzający firmy edukacyjno-doradczej CSRinfo. Członek rządowych zespołów ds. Społecznej Odpowiedzialności Przedsiębiorstw (2009-2013, 2014-2016), koordynator jednej z 4 grup roboczych dotyczącej analiz i oceny instrumentów i trendów CSR. Polski ekspert w Międzynarodowej Grupie Roboczej ds. standardu społecznej odpowiedzialności ISO 26000. W 2009 roku wprowadziła CSRinfo, jako pierwszą polską organizację, do sieci partnerów Global Reporting Initiative – międzynarodowej organizacji, właściciela standardu raportowania CSR. W 2013 roku CSRinfo zostało również GRI Data Partnerem, dostarczając dane o Polsce do międzynarodowego rejestru danych. Pomysłodawczyni, kierownik podyplomowych studiów Manager CSR w Collegium Civitas w Warszawie.

W razie dodatkowych pytań prosimy o kontakt:

Anna Deres
Konfederacja Lewiatan