Zamknij X

INFORMACJA DOTYCZĄCA PLIKÓW COOKIES:

Ten serwis stosuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

  • A
  • A
  • A

Konferencja: Przyszłość sektora medycznego i społecznego - zawody i kompetencje jutra

Termin 10 grudnia 2019 r.
Miejsce Centrum Konferencyjne Zielna,
ul. Zielna 37. Warszawa
Rejestracja >>
Program >>

  

Szanowni Państwo,

Reforma szkolnictwa zawodowego i powstanie szkół branżowych miały stworzyć alternatywę dla liceów i poprawić jakość szkolnictwa zawodowego. Potrzebą było dostosowania programu nauczania do zmian technologicznych oraz ogromne potrzeby rynku pracy na właściwie wykwalifikowanych pracowników. Wyzwaniem pozostaje kształcenie praktyczne, realizowane w naturalnym środowisku pracy. Czy jest to możliwe w przypadku zawodów medycznych i społecznych? Jak zorganizować współpracę szkół i pracodawców, by efektem było dobre przygotowanie specjalistów do rynku pracy, który w związku ze starzeniem się społeczeństwa będzie coraz bardziej chłonny na takie zawody jak opiekun osoby starszej czy technik farmaceuta? Rynek pracy i gospodarka potrzebuje pracowników, którzy w dobrym zdrowiu i kondycji pracują jak najdłużej. To wymaga zarówno zmiany postaw samych pracowników (większa profilaktyka zdrowotna), jak i reform, które zapobiegną przedwczesnej lub długookresowej dezaktywacji zawodowej chociażby ze względu na konieczność opieki nad osobami zależnymi, w tym osobami starszymi, osobami z niepełnosprawnościami czy małymi dziećmi. Wyzwań jest więcej, wśród nich właściwy sposób kształcenia nauczycieli do realizacji nowych programów nauczania, czy wsparcie kształcenia zawodowego, by przełamać dystans, z jakim rodzice i uczniowie podchodzą do kształcenia branżowego. Warto zastanowić się także, jak wykorzystywać zmiany technologiczne w tym obszarze i jaki będą one miały wpływ na zapotrzebowanie na zawody i kompetencje w przyszłości.

Konferencja jest realizowana w projekcie, którego efektem będą modelowe programy praktycznej nauki zawodów we współpracy z pracodawcami oraz propozycje koniecznych do wprowadzenia zmian w prawie oświatowym dotyczących branży medycznej, społecznej oraz ochrony i bezpieczeństwa osób i mienia.

W naszej ocenie pozytywne zmiany są możliwe. Potrzeba jednak mobilizacji wielu stron tego procesu.
Do dyskusji i udziału w konferencji zapraszamy pracodawców, przedstawicieli szkół, nauczycieli praktycznej nauki zawodu, organizacje pozarządowe, ale także przedstawicieli administracji publicznej odpowiedzialnych za kształtowanie polityk i rozwiązań w szkolnictwie branżowym.

Serdecznie zapraszamy!

Tagi