Bezpłatne szkolenie: Równość=bezpieczeństwo (dla średnich firm zatrudniających od 50 do 249 osób)

Termin 7 marca, 9.00 - 16.00
Miejsce Siedziba Konfederacji Lewiatan, ul. Zbyszka Cybulskiego 3, Warszawa
Rejestracja https://online.ikongres.pl/conference/bezplatne_szkolenie_rownosc_=_bezpieczenstwo_dla_srednich_firm_-_od_50_do_249_pracownikow
Program Szanowni Państwo,
szkolenie „Równość = bezpieczeństwo" skierowane jest wyłącznie do średnich firm (tj. zatrudniających od 50 do 249 osób), którym zależy na budowaniu wizerunku nowoczesnej firmy i tworzeniu miejsca pracy atrakcyjnego dla pracowników. Szkolenie jest skonstruowane tak, by wesprzeć w codziennej pracy właścicieli/ właścicielki przedsiębiorstw, osoby odpowiedzialne za zatrudnianie i rozwój pracowników, ale także każdego, kto pracuje i chciałby lepiej znać swoje prawa.

Co dostajesz uczestnicząc w szkoleniu?

1. Skondensowaną, przygotowaną w przystępnej i ciekawej formie dawkę wiedzy na temat prawa pracy, w szczególności w zakresie przepisów dotyczących przeciwdziałaniu dyskryminacji i mobbingowi,
2. Przykłady działań/ dobre praktyki dotyczące budowania miejsca pracy atrakcyjnego dla pracowników w tym na etapie rekrutacji, w zakresie work-life balance, wynagradzania, motywowania,
3. Rozwiązania gotowe do wykorzystania:
• wzór regulaminu przeciwdziałania dyskryminacji i mobbingowi w miejscu pracy;
• wyciąg z przepisów dotyczących równego traktowania;
• ankietę do oceny miejsca pracy;
• narzędzie do mierzenia luki płacowej;
• pakiet wydrukowanych plakatów promujących równość szans w miejscu pracy;
• równościowy pakiet informacyjny dla (nowo)zatrudnionych osób;

4. Certyfikat udziału w szkoleniu dla osoby uczestniczącej;
5. Certyfikat udziału w szkoleniu dla firmy, potwierdzający jej zainteresowanie tematyką tworzenia miejsca pracy równych szans.

Szkolenie jest bezpłatne.
Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Rejestracja, wprowadzenie do szkolenia, kawa powitalna

Dlaczego warto tworzyć miejsce pracy równych szans?
• korzyści finansowe firmy
• korzyści wizerunkowe firmy
• omówienie kluczowych trendów na rynku pracy z perspektywy równościowej

Czy kobiety i mężczyźni mają równe szanse na rynku pracy?
• stereotypy płci i ich wpływ na sytuację kobiet i mężczyzn na rynku pracy
• przejawy dyskryminacji kobiet na rynku pracy
• przykłady dyskryminacji mężczyzn na rynku pracy

Przerwa kawowa

Do czego obligują mnie przepisy prawne?
• omówienie kluczowych zapisów wynikających z kodeksu pracy: dyskryminacja bezpośrednia, dyskryminacja pośrednia, molestowanie, molestowanie seksualne i mobbing
• omówienie kluczowych zapisów wynikających z Ustawy o wdrożeniu niektórych przepisów UE w zakresie równego traktowania (dotyczy zatrudnienia niepracownicznego)
• przedstawienie obowiązków pracodawcy w zakresie przeciwdziałania dyskryminacji
i mobbingowi w miejscu pracy
• zaprezentowanie i omówienie idealnej procedury antydyskryminacyjnej i antymobbingowej

12:45-13.15
Poczęstunek

13.15-14.15
Czy moja firma jest miejscem pracy równych szans?
• obiektywna ocena firmy pod kątem równego traktowania
• identyfikacja dobrych praktyk we własnej firmie
• identyfikacja rekomendowanych obszarów do zmiany w firmie

Przerwa kawowa

14:30-15.45
Planowanie działań równościowych dla własnej firmy
• poznanie dobrych praktyk biznesowych
• planowanie realnych do wdrożenia działań równościowych we własnej firmie

Podsumowanie szkolenia

Agnieszka Sznajder - trenerka i konsultantka w obszarze zarządzania różnorodnością oraz przeciwdziałania dyskryminacji w miejscu pracy. Jako trenerka tego obszaru tematycznego przepracowała ponad 1500 godzin szkoleniowych. Posiada doświadczenie we współpracy z podmiotami biznesowymi w ramach wspierania ich w wypracowaniu i wdrażaniu rozwiązań biznesowych uwzględniających różnorodność zespołów pracowniczych, zwłaszcza tą wynikającą z płci, wieku i (nie)pełnosprawności. Rozwiązania te obejmują obszar zarządzania strategicznego firmą, budowania kultury organizacyjnej oraz zarządzania zasobami ludzkimi w firmie.
Ekspertka i trenerka w ramach projektu „Równość w biznesie", którego celem jest promocja standardów przeciwdziałania dyskryminacji i mobbingowi w miejscy pracy wśród średnich firm; projekt realizowany jest w partnerstwie z Konfederacją Lewiatan (2017-nadal). Ekspertka Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach projektu „Równość w biznesie" (2014-2015), którego celem była promocja równości szans równości kobiet i mężczyzn w dużych firmach. Ekspertka ds. zarządzania różnorodnością Konfederacji Lewiatan w ramach projektu „Diversity Index" (2013-2014). Współautorka wskaźnika „Diversity Index", tj. narzędzia do oceny miejsca pracy pod kątem zarządzania różnorodnością. Autorka i współautorka licznych publikacji poświęconych tematyce równości i różnorodności:

(1) „Jak realizować zasadę równości szans kobiet i mężczyzn w projektach finansowanych z Funduszy Europejskich 2014-2020. Poradnik dla osób realizujących projekty oraz instytucji systemu wdrażania" (Ministerstwo Rozwoju, Warszawa 2016).
(2) „Uczelniany Standard Antydyskryminacyjny" (Uniwersytet Pedagogiczny, Kraków 2015).
(3) „Przewodnik dla firm: Więcej kobiet w zarządzaniu - to się opłaca" (Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, Warszawa 2014).
(4) „Przewodnik po zarządzaniu różnorodnością" (Konfederacja Lewiatan, Warszawa 2013).
(5) „Zarządzanie różnorodnością w miejscu pracy. Raport z II edycji Barometru Różnorodności" (Konfederacja Lewiatan, Warszawa 2014).
(6) „Zarządzanie różnorodnością w miejscu pracy. Raport z I edycji Barometru Różnorodności" (Konfederacja Lewiatan, Warszawa 2013).
(7) „Podręcznik coachingu do wspierania równowagi praca-rodzina" (Stowarzyszenie Doradców Europejskich PLinEU, Kraków 2013).

Więcej informacji Małgorzata Lelińska e-mail: mlelinska@konfederacjalewiatan.pl