Zamknij X

INFORMACJA DOTYCZĄCA PLIKÓW COOKIES:

Ten serwis stosuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

  • A
  • A
  • A

Nowy Plan Marshalla dla Europy – wieloletni budżet UE narzędziem do odbudowy gospodarczej Europy po pandemii

Termin 11 maja 2020 r.
Rejestracja >>
Webinarium z udziałem Jana Olbrychta, posła do Parlamentu Europejskiego.

 

Szanowni Państwo, Konfederacja Lewiatan zaprasza na spotkanie on-line z europosłem Janem Olbrychtem, doktorem socjologii, członkiem komisji ds. budżetu, członkiem - zastępcą w komisji ds. rozwoju regionalnego i komisji ds. kontroli budżetowej.

Tematem spotkania będzie wieloletni budżet UE jako narzędzie do odbudowy gospodarczej Europy po pandemii.

Spotkanie z europosłem Janem Olbrychtem, członkiem komisji ds. budżetu, członkiem - zastępcą w komisji ds. rozwoju regionalnego i komisji ds. kontroli budżetowej. Jan Olbrycht jest także wicekoordynatorem w komisji ds. budżetu z ramienia Europejskiej Partii Ludowej oraz stałym sprawozdawcą Parlamentu Europejskiego do spraw wieloletnich ram finansowych.

W 2018r., Komisja Europejska zaproponowała projekt budżetu unijnego na lata 2021-2027 w wysokości 1,279 biliona euro. W ramach tej propozycji, zobowiązania miały wynieść w sumie 1,11 proc. dochodu narodowego brutto (DNB) państw UE, a płatności - 1,08 proc. Wliczając dodatkowe fundusze, jak fundusz solidarnościowy, czy rezerwa kryzysowa, wydatki miały w kolejnej siedmiolatce sięgać 1,14 proc. DNB. Obecnie jest to 1 proc. DNB. KE zaproponowała także uzależnienie wypłaty funduszy od przestrzegania praworządności w państwach członkowskich. W ramach tej propozycji Komisji, cięcia na politykę spójności miały wynieść ok 7 proc., a na Wspólną Politykę Rolną - ok 5 proc.

Reakcją Parlamentu Europejskiego, wyrażoną w sprawozdaniu, którego współautorem był europoseł J. Olbrycht, był sprzeciw wobec cięć w polityce spójności oraz rolnej, wzmocnienie działań w obszarze B+R+I oraz wsparcie MŚP. PE apelował o ambitny budżet, który zapewni UE rozwój, pomimo Brexitu. Wg. wyliczeń europosłów, poziom nowych WRF powinien wynosić 1,3 proc. DNB państw Unii.

W 2019r. ukształtował się nowy Parlament Europejski oraz nowa Komisja Europejska z nowymi priorytetami - Zielonym Ładem dla Europy oraz cyfryzacją. W związku z pandemią, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, zapowiedziała rewizję projektu WRF. Wieloletni budżet UE, który KE przedstawi w maju br., ma być nowym Planem Marshalla dla Europy po pandemii, czyli pakietem inwestycyjnym, który pobudzi unijną gospodarkę. Ma temu służyć zapowiadany recovery fund, który poznamy najprawdopodobniej 13 maja. Przewodnicząca zapowiedziała także, że w nowej propozycji budżetu nie będzie cięć w polityce spójności w porównaniu z poprzednimi WRF. Oznacza to konieczność podwyższenia przez państwa członkowskie składek do unijnej kasy, co po ostatnich wypowiedziach kanclerz Angeli Merkel, staje się coraz bardziej prawdopodobne. Oznacza to także dalszy ciąg dyskusji o nowych zasobach własnych UE.

Tagi