Zamknij X

INFORMACJA DOTYCZĄCA PLIKÓW COOKIES:

Ten serwis stosuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

 • Strona główna
 • Kalendarium
 • 2021
 • e-Akademia Lewiatana: Uchybienia przy realizacji projektów unijnych. Co zrobić, gdy organ wzywa do zwrotu dofinansowania?
 • A
 • A
 • A

e-Akademia Lewiatana: Uchybienia przy realizacji projektów unijnych. Co zrobić, gdy organ wzywa do zwrotu dofinansowania?

Termin 3 września 2021, godz.: 14:00-16:00
Rejestracja

http://ikongr.es/c/yfnckfDf

Nierzadko zdarza się, że przy realizacji projektów z dofinansowaniem z funduszy unijnych instytucja stwierdza różnego rodzaju uchybienia i domaga się zwrotu przyznanych środków. Czy beneficjent ma obowiązek zwrócić przyznane wsparcie w każdym przypadku? Czy decyzję wzywającą do zwrotu dofinansowania można zaskarżyć? Jak wygląda przebieg postępowania zwrotowego w praktyce? Czy organ może dochodzić należności od członka zarządu?

Odpowiedzi na te pytania i szereg innych przedstawią eksperci kancelarii Brysiewicz, Bokina, Sakławski i Wspólnicy. Podczas webinaru prawnicy podzielą się nie tylko wiedzą i doświadczeniem zdobytymi ze swojej praktyki, ale również wnioskami wynikającymi z przygotowanego przez zespół raportu dotyczącego postępowań zwrotowych w Polsce pt.: „Efektywność procedur zwrotu środków unijnych".  W ramach kompleksowego badania, eksperci kancelarii zwrócili się do kilkudziesięciu instytucji zarówno centralnych, jak i regionalnych odpowiedzialnych za dystrybucję środków z szeregiem pytań dotyczących prowadzonych postępowań zwrotowych, pytając m.in. o ich długość, wyniki czy skuteczność. O wnioskach płynących z tego pierwszego w Polsce opracowania dotyczącego systemu zwrotu środków konfrontującego założenia teoretyczne z praktyką, eksperci kancelarii podzielą się z uczestnikami szkolenia. 

 

PROGRAM

Zakres tematyczny webinarium: 

 • Pojęcie nieprawidłowości przy realizacji projektów z dofinansowaniem unijnym
 • Przebieg postępowania w sprawie zwrotu środków
 • Procedura odwoławcza
 • Postępowanie przed sądami administracyjnymi
 • Droga cywilna w sprawach zwrotowych
 • Egzekucja i odpowiedzialność członków zarządu beneficjenta
 • Podsumowanie i Q & A.

Kancelaria Brysiewicz, Bokina, Sakławski i Wspólnicy jest jedną z niewielu kancelarii w Polsce mogących pochwalić się bogatą wiedzą i doświadczeniem z zakresu zasad przyznawania oraz realizowania projektów finansowanych ze środków unijnych, a także szerzej pomocy publicznej. Wspiera zarówno przedsiębiorców realizujących projekty finansowane z funduszy europejskich, jak i podmioty sektora publicznego zaangażowane we wdrażanie programów.

Zespół  kancelarii posiada bogate doświadczenie m.in. w postępowaniach przygotowawczych oraz sądowych dotyczących pomocy publicznej i środków unijnych, opracowywaniu opinii prawnych dotyczących określenia statusu przedsiębiorstw w rozumieniu przepisów unijnych, zmiany statusu beneficjentów i wpływu takiej zmiany na realizowane projekty, kwalifikowania wsparcia jako pomocy publicznej, zasad zwrotu środków i oceny projektów, dnia udzielenia wsparcia, ekspektatywy udzielenia dofinansowania czy zachowania konkurencyjności w projektach.

 

PROWADZĄCY

Krzysztof Brysiewicz

radca prawny z ponad 14-letnim doświadczeniem zawodowym. Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z pomocą publiczną i środkami unijnymi. Doradza w najbardziej zawiłych kwestiach dotyczących pomocy publicznej i funduszy unijnych, takich jak status przedsiębiorstw, tworzenie konsorcjów, zamówienia w projektach czy transfer praw autorskich. Kilkaset prowadzonych przez niego postępowań zakończyło się sukcesami, statystyki wskazują, że wygrywa 9 na 10 spraw. Jest partnerem zarządzającym Kancelarii Brysiewicz, Bokina, Sakławski i Wspólnicy. Autor wielu publikacji na temat pomocy publicznej i środków unijnych.

dr Magdalena Porzeżyńska

radca prawny z niemal 8-letnim doświadczeniem zawodowym, współkieruje praktyką środków unijnych i pomocy publicznej w kancelarii Brysiewicz, Bokina, Sakławski i Wspólnicy. Jej doświadczenie obejmuje kompleksowe doradztwo prawne w zakresie udzielania oraz wykorzystania pomocy publicznej i środków unijnych. Jest autorką opinii prawnych dotyczących m.in. kwalifikowania wsparcia jako pomocy publicznej, określenia statusu przedsiębiorstw w rozumieniu przepisów unijnych czy zasad zwrotu środków i oceny projektów. Adiunkt na Wydziale Prawa i Administracji UW, gdzie prowadzi zajęcia m.in. z prawa Unii Europejskiej i pomocy publicznej. Laureatka IX edycji prestiżowego konkursu Rising Stars - Liderzy Jutra (2020).

Małgorzata Woźniak

aplikantka adwokacka z kilkuletnim doświadczeniem zawodowym, z wynikiem bardzo dobrym ukończyła Wydział Prawa i Administracji UW. Doradza w sprawach z zakresu pomocy publicznej, funduszy unijnych, a także prawa spółek. W Kancelarii Brysiewicz, Bokina, Sakławski i Wspólnicy zajmuje się doradztwem w zakresie pozyskiwania i rozliczania finansowania ze środków publicznych i funduszy unijnych. Doradza m.in. w przedmiocie określenia statusu przedsiębiorstw oraz prawidłowości realizacji projektów współfinansowanych ze środków publicznych, w tym w zakresie rozliczania projektów i monitorowania ich wskaźników.

 

Kontakt:
Grażyna Mazurek

Konfederacja Lewiatan
e-mail:gmazurek@konfederacjalewiatan.pl
tel. +48 22 55 99 940

Tagi