Aktualności Bruksela 2019

• 2019-11-13 Aktualności Bruksela
    Aktualności Bruksela

European business priorities for the new EU cycle

BusinessEurope and all its members propose their priorities for the European Union in a new political cycle in 2019-2024. Prosperity, people and the planet - these are the three pillars for a successful Union that should be a source of inspiration for future political decisions.

• 2019-11-08 Aktualności Bruksela
    Aktualności Bruksela

Perspektywy dla biznesu w ramach europejskiej polityki kosmicznej – dyskusja z udziałem polskich firm w Brukseli

Stałe Przedstawicielstwo RP przy UE, Konfederacja Lewiatan razem ze Związkiem Pracodawców Sektora Kosmicznego, Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE (KPK) oraz Business&Science Poland zorganizowali wspólnie konferencję pt. „European Space Policy - perspectives for business", która odbyła się 6 listopada w Stałym Przedstawicielstwie RP przy UE w Brukseli. Konferencję uroczyście otworzył Ambsador Andrzej Sadoś, a w panelach o szansach jakie dla przemysłu stwarza Program Kosmiczny UE i Horyzont Europa dyskutowali przedstawiciele Komisji Europejskiej, firm i eksperci. Konferencja ta została zorganizowana z inicjatywy Stałego Przedstawicielstwa RP przy UE oraz Konfederacji Lewiatan.

• 2019-10-30 Aktualności Bruksela

Nowy numer biuletynu EKES

Dostępny jest już październikowy numer biuletynu Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego. Polska wersja językowa dostępna jest tutaj . Zachęcamy do lektury!

• 2019-10-30 Aktualności Bruksela
    Aktualności Bruksela

Trwają konsultacje dotyczące dyrektywy ws. ograniczenia stosowania niektórych niebezpiecznych substancji w sprzęcie elektrycznym i elektronicznym

Na forum unijnym prowadzone są konsultacje publiczne w sprawie oceny dyrektywy ws. ograniczenia stosowania niektórych niebezpiecznych substancji w sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (tzw. dyrektywy 2RoHS). Konsultacje potrwają do dnia 6 grudnia 2019 r.

Aktualności Bruksela

EFNI 2019 - co będzie z Europą?

Od pierwszego Europejskiego Forum Nowych Idei na EFNI powtarzamy, że świat się intensywnie zmienia i że zmiany są coraz szybsze, bardziej złożone i niejednoznaczne. Żywimy jednak przekonanie, że obok ogromnych wyzwań, niosą wielkie możliwości.

Chińczycy konkurują nieuczciwie

Nieuczciwa konkurencja ze strony chińskich firm na rynkach państw trzecich to wielkie wyzwanie dla europejskich przedsiębiorstw. Wsparcie ze strony Pekinu dla koncernów z Państwa Środka wykracza dalece poza dyplomację ekonomiczną, a rozbudowany program subsydiowania eksportu oraz inwestycji zagranicznych jest nieuczciwy i niezgodny z regułami WTO - ostrzegają BUSINESSEUROPE i zrzeszone w niej krajowe federacje.

Aktualności Bruksela

Tarcza Prywatności UE-USA: szansa czy zagrożenie dla ochrony danych osobowych?

23 października Komisja Europejska przedstawiła trzecie sprawozdanie rocznego raportu dotyczącego funkcjonowania Tarczy Prywatności (Privacy Shield) między Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi.

Priorytety przyszłej KE - Zielony ład w Europie

Wciąż nie wiemy kiedy ukonstytuuje się nowa Komisja Europejska. Proces opóźnia się z powodu odrzucenia przez Parlament Europejski trzech kandydatów - z Węgier, Rumunii oraz Francji. Podczas przesłuchań, europosłowie rozważają nie tylko zgłoszone kandydatury, ale także przypisane im portfolio. Jeśli będą mieli wątpliwości co do struktury nowej Komisji i zakresu obowiązków poszczególnych komisarzy, a były już podnoszone wątpliwości np. wobec portfolio, które przypadło Francji, czyli powierzenia jednemu komisarzowi rynku wewnętrznego oraz obronności, ten proces może się jeszcze bardziej wydłużyć. Możliwe, że nowa KE nie powstanie przed końcem tego roku.

Aktualności Bruksela

Badania i innowacje powinny być priorytetem dla nowego Parlamentu i Komisji

BusinessEurope opublikowało swoje stanowisko pt. „Badania i innowacje w nowym europejskim rozdaniu politycznym". Przedstawiono w nim 30 konkretnych propozycji rozwiązań, które można by wdrożyć w UE, aby zachęcić firmy do inwestowania w badania i innowacje. Rekomendacje są rezultatem przeanalizowania odpowiedzi z ankiety przeprowadzonej wśród krajowych stowarzyszeń biznesowych (takich jak Konfederacja Lewiatan) i wśród 133 firm - zarówno małych, średnich jak i wielkich korporacji.

• 2019-10-22 Aktualności Bruksela

Lewiatan w Brukseli: Europa Środkowo-Wschodnia potrzebuje dialogu społecznego

Capacity building (CB) to budowanie zdolności skutecznego dialogu społecznego (DS) i możliwości jego oddziaływania na procesy społeczne i gospodarcze zachodzące w kraju. Temat ten w odniesieniu do państw członkowskich UE z Europy Środkowo-Wschodniej stał się w ostatnim czasie przedmiotem rosnącego zainteresowania instytucji i organizacji europejskich.