Zamknij X

INFORMACJA DOTYCZĄCA PLIKÓW COOKIES:

Ten serwis stosuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Aktualności Bruksela 2020

 • 2020-06-29 Aktualności Bruksela
  Aktualności Bruksela

  Przed szczytem UE. Więcej zaleceń dla państw

  W ramach kolejnego etapu realizacji corocznego Semestru Europejskiego (SE) Komisja Europejska opublikowała komunikat na temat bieżącej sytuacji społeczno-gospodarczej w Unii Europejskiej oraz zaproponowała zalecenia, które stanowią wytyczne dotyczące polityki gospodarczej dla wszystkich państw UE na lata 2020-2021.
  KE stwierdziła, że nie należy w tym szczególnym momencie podejmować decyzji w sprawie objęcia państw członkowskich procedurą nadmiernego deficytu, nawet jeśli niektóre z nich już do tego się kwalifikują.

 • 2020-06-25 Aktualności Bruksela
  Aktualności Bruksela

  BusinessEurope: stanowisko w sprawie „inteligentnej suwerenności technologicznej”

   
  BusinessEurope opublikowało swoje stanowisko w sprawie „inteligentnej suwerenności technologicznej”. Koncepcja suwerenności technologicznej jest częścią europejskiej strategii przemysłowej i łączy się z ostatnimi debatami na temat „otwartej autonomii strategicznej” i „europejskiej odporności gospodarczej”.

 • 2020-06-25 Aktualności Bruksela
  Aktualności Bruksela

  Partnerzy europejscy podpisali umowę w sprawie digitalizacji

  • Partnerzy europejscy podpisali ramową umowę w sprawie digitalizacji, która w sposób całościowy odnosi się do problematyki zmiany technologicznej związanej z cyfryzacją środowiska pracy.
  • Wśród sygnatariuszy porozumienia są BusinessEurope, którego członkiem jest Konfederacja Lewiatan, a także Europejska Konfederacja Związków Zawodowych, CEEP i SMEunited.

   

 • 2020-06-23 Aktualności Bruksela
  Aktualności Bruksela

  BusinessEurope: Co handel może zrobić dla klimatu, czyli coś więcej niż graniczny podatek węglowy

  W trakcie trwających dyskusji na temat tego, w jaki sposób UE może lepiej wykorzystać swoją politykę handlową do osiągnięcia celów polityki klimatycznej, dzisiejsza publikacja BusinessEurope „Co handel może zrobić dla klimatu” ma na celu uzupełnienie brakujących elementów debaty.

 • 2020-06-23 Aktualności Bruksela
  Aktualności Bruksela

  BusinessEurope: Partnerzy społeczni UE osiągają porozumienie w sprawie digitalizacji

  BusinessEurope, ETUC, CEEP i SMEunited podpisały Europejską umowę partnerów społecznych w sprawie digitalizacji, aby wesprzeć udaną transformację cyfrową gospodarki europejskiej i zarządzać jej dużymi konsekwencjami dla rynków pracy, świata pracy i całego społeczeństwa.

 • 2020-06-17 Aktualności Bruksela
  Aktualności Bruksela

  Komisja Europejska wspiera badania naukowe i innowacje

  Pandemia Covid-19 spowodowała bezprecedensowy globalny kryzys sprawiając, że badania naukowe i innowacje znalazły się w centrum uwagi publicznej, jak nigdy dotąd. Powszechnie uważa się, że tylko one mogą zaoferować rozwiązania pozwalające wyjść z kryzysu i ożywić gospodarkę.

 • 2020-06-17 Aktualności Bruksela
  Aktualności Bruksela

  Unijna Strategia farmaceutyczna

  W związku z kryzysem spowodowanym pandemią, dodatkowego znaczenia nabrały dyskusje o potrzebie dywersyfikacji kluczowych łańcuchów dostaw oraz inwestycji w łańcuchy wartości o istotnym znaczeniu dla bezpieczeństwa i strategicznej autonomii UE. Szczególną rolę w tej dyskusji odgrywa przyszłość sektora farmaceutycznego.

 • 2020-06-17 Aktualności Bruksela
  Aktualności Bruksela

  Kodeks Usług Cyfrowych coraz bliżej

  Rynek cyfrowy w Europie czeka duża zmiana dot. nowych zasad regulujących funkcjonowanie platform internetowych. Publikacja tzw. Kodeksu Usług Cyfrowych (Digital Services Act) zapowiadana jest na koniec roku, ale już teraz Komisja Europejska chce poznać opinię rynku odnośnie kierunku przyszłych zmian.

 • 2020-06-16 Aktualności Bruksela
  Aktualności Bruksela

  Apel do premiera: Polska powinna poprzeć osiągnięcie przez UE neutralności klimatycznej do 2050 roku

  • W trosce o rozwój, dobrobyt społeczny, bezpieczeństwo socjalne i ekonomiczne obecnych i przyszłych pokoleń Polaków, apelujemy do Pana Premiera o jednoznaczne poparcie celu osiągnięcia przez UE neutralności klimatycznej do 2050 r. i złożenie w imieniu Polski stosownej deklaracji.
  • Będzie to dowodem odważnej polityki, pozwalającej włączyć nasz kraj do szerokiego europejskiego programu finansowania odbudowy europejskiej gospodarki, po kryzysie spowodowanym pandemią koronawirusa, którego fundamentem jest projekt Europejskiego Zielonego Ładu - napisała Konfederacja Lewiatan w apelu do premiera Mateusza Morawieckiego.

 • 2020-06-16 Aktualności Bruksela
  Aktualności Bruksela

  Unijna pomoc dla firm w związku z COVID-19

  UE podjęła liczne działania mające przeciwdziałać negatywnym skutkom gospodarczym COVID-19. Poniżej przedstawiamy instrumenty finansowe, z których już mogą korzystać firmy, albo będą mogły to robić w niedalekiej przyszłości.