Aktualności Bruksela 2019

• 2019-07-23 Aktualności Bruksela

Najnowszy numer biuletynu Brussels Headlines

W imieniu Kingi Grafy, dyrektorki naszego biura w Brukseli, zapraszamy do zapoznania się z najnowszym numerem biuletynu europejskiego Brussels Headlines.

Aktualności Bruksela

Zasady dotyczące własności intelektualnej na kolejny cykl polityczny

Własność intelektualna jest kluczowym elementem gwarantującym postęp, wzrost gospodarczy, konkurencyjność, a także miejsca pracy w Europie. Postęp jest niezwykle ważnym czynnikiem zapewniającym możliwość utrzymania przez Unię Europejską wiodącej pozycji w zakresie rozwoju trwałych rozwiązań, które posłużą za środek do uporania się z obustronnymi wyzwaniami, takimi jak np. bezpieczeństwo konsumenta, urbanizacja, cyfryzacja, zmiana klimatu, czy też zwiększająca się starzejąca populacja.

Aktualności Bruksela

Rozwój AI sposobem na zmierzenie się z wyzwaniami współczesnego świata

Sztuczna inteligencja może bezsprzecznie wesprzeć Europę w próbie sprostania społecznym wyzwaniom. Możliwe jest to jednak tylko w przypadku, gdy powstaną odpowiednie ramy prawne regulujące kwestie związane ze sztuczną inteligencją.

Aktualności Bruksela

Polityka przemysłowa UE jako jeden z priorytetów dla nowego Parlamentu i Komisji

W Unii Europejskiej rośnie świadomość, że do zbudowania silnej pozycji w globalnym łańcuchu dostaw potrzebny jest rozwój nowoczesnego, zaawansowanego technologicznie, stabilnego pod względem finansowania i konkurencyjnego przemysłu. Z tego powodu Komisja Europejska 13 września 2017 r. ogłosiła tzw. „Nową Politykę Przemysłową UE". Jest to pierwsza próba skonstruowania holistycznego podejścia na poziomie UE, które ma pomóc w sprostaniu wyzwaniom stojących przed przemysłem europejskim w związku z jego przejściem na nową cyfrową technologię przemysłową, znaną jako Przemysł 4.0.

Wytyczne dla nowej Komisji Europejskiej 2019-2024

Znamy już nie tylko nazwisko nowego szefa Komisji Europejskiej (KE), pierwszej w historii kobiety na tym stanowisku, ale także priorytety nowej Komisji. Ursula von der Leyen uzyskała od europosłów słaby mandat, poparło ją jedynie 383 z 751 europosłów. Aby przekonać do siebie lewicę i zielonych (ci drudzy ostatecznie i tak jej nie poparli), przedstawiła bardzo pro-socjalny program, którego fundamentem będzie ambitna polityka klimatyczna oraz inicjatywy społeczne, takie jak plan działania na rzecz wdrożenia europejskiego filaru praw socjalnych, wprowadzenie europejskiej płacy minimalnej, czy potrójnie większy budżet na program Erasmus+.

• 2019-07-18 Aktualności Bruksela

Gospodarka dobrobytu jednym z celów prezydencji Finlandii w UE

Gościem 545. sesji plenarnej EKES była Aino-Kaisa Pekonen, fińska minister spraw społecznych i zdrowia. „To trudny czas - jest wiele oczekiwań dotyczących nie tylko bezpieczeństwa, stabilności, ale konkretnych spraw: spowolnienia gospodarczego, trudności na rynku pracy, rosnących nierówności, ale także zmiany paradygmatu rozwoju" - powiedziała.

• 2019-07-17 Aktualności Bruksela

Congratulations to President-elect von der Leyen

50 concrete actions needed during first 100 days.

• 2019-07-15 Aktualności Bruksela

EKES - New publication: Corporate taxes: less is more - study says

Corporate taxes are the most harmful form of taxation to economic growth. Contrary to public perception, there has been no reduction in corporate tax revenues in relation to GDP in the last 40 years.

• 2019-07-01 Aktualności Bruksela

BusinessEurope: European business welcomes historic EU-Mercosur trade deal

After 20 years of negotiations the EU and Mercosur have finally delivered a deal. BusinessEurope congratulates EU negotiators on a breakthrough.

• 2019-06-28 Aktualności Bruksela
    Aktualności Bruksela

Rozpoczęły się prace nad programowaniem perspektywy finansowej na lata 2021-2027

Szacowany budżet polityki spójności dla Polski na te lata to ok. 61 mld euro. W kwietniu 2019 r. zarządzeniem Ministra Inwestycji i Rozwoju powołano 5 grup roboczych, które w ciągu najbliższego roku powinny wypracować propozycję kształtu przyszłych programów operacyjnych. Pracami grup kieruje MIiR. W ich skład wchodzą resorty merytorycznie odpowiedzialne za dany obszar polityki, przedstawiciele zarządów województw, innych jednostek samorządu, środowisk naukowych, organizacji pozarządowych, partnerów społecznych i gospodarczych oraz eksperci w dziedzinach odpowiadających zakresowi właściwego programu operacyjnego.