Aktualności Bruksela 2019

• 2019-10-09 Aktualności Bruksela
    Aktualności Bruksela

W Brukseli o przyszłości rynku pracy

W dniach 7-8 października 2019 odbyła się wizyta studyjna w Brukseli ekspertki ekonomicznej Konfederacji Lewiatan dr Soni Buchholtz. Wizyta związana była z uczestnictwem Konfederacji Lewiatan w seminarium organizowanym przez BusinessEurope „Active labour market policies for modern labour markets".

• 2019-10-09 Aktualności Bruksela
    Aktualności Bruksela

BusinessEurope: EU trade unions and employers want ambitious EU industrial strategy

European employers and trade unions are jointly calling on the new European Commission and Parliament for a more proactive and ambitious EU industrial strategy. The European Trade Union Confederation, BusinessEurope, SMEunited and CEEP want to position European industry as a global leader that will responsibly deliver prosperity by creating value for the people and the planet. EU industrial policy must support the creation of more world-leading companies and technologies, able to compete across the globe, able to offer good employment and working conditions in industry and be in line with Europe's climate and environmental commitments and ambitions.

• 2019-10-07 Aktualności Bruksela
    Aktualności Bruksela

BusinessEurope: Gattaz: “We must avoid the collapse of the WTO Appellate Body”

Tomorrow, participants from all over the world will attend the WTO Public Forum 2019 at the World Trade Organisation in Geneva. The WTO is in a highly critical situation as the collapse of the Appellate Body as the cornerstone of the WTO dispute settlement system could already happen in December this year.

• 2019-10-02 Aktualności Bruksela
    Aktualności Bruksela

Brexit – sprawdź, jak się przygotować

Zbliża się termin wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Prawdopodobieństwo wyjścia bez umowy z końcem października br. jest bardzo wysokie.
    Czy na pewno zrobiłeś wszystko, aby zminimalizować negatywne skutki dla swojej firmy? Wykorzystaj najbliższe tygodnie na przygotowanie się do bezumownego brexitu!
    Przetestuj stan swojego przygotowania do konsekwencji brexitu za pomocą tzw. checklisty.

• 2019-09-24 Aktualności Bruksela
    Aktualności Bruksela

Firmy zyskają czas, aby przygotować się do Brexitu

4 września Izba Gmin podjęła ważną decyzję w kontekście brexitu. Odrzucenie przez parlament brytyjski możliwości bezumownego wyjścia z UE 31 października daje europejskim przedsiębiorcom szansę, by nadrobili zaległości związane z formalnościami spowodowanymi brexitem. Odnotowujemy również fakt, że polskie ministerstwa i urzędy coraz rzetelniej informują biznes o skutkach rozwodu Wielkiej Brytanii z UE.

Nowa Komisja Europejska – zasady, struktura, priorytety

Nowa Komisja Europejska, pod przywództwem Ursuli von der Leyen, ukonstytuuje się najprawdopodobniej 1 listopada. Przewodnicząca oraz 26 komisarzy rozpocznie wówczas pięcioletnią kadencję. Zanim to się stanie, odbędą się wysłuchania kandydatów na komisarzy w Parlamencie Europejskim, podczas których będą musieli odpowiedzieć na pytania odpowiednich komisji PE, dotyczące ich przygotowania do realizacji powierzonego im portfolio.

Szkodliwa licytacja na płacę minimalną w Polsce i w Europie

Okres przedwyborczy sprzyja obietnicom - te zaś pierwszy raz od dawna odnoszą się do sytuacji pracujących. Dyskusję błyskawicznie zmonopolizowała płaca minimalna, a partie ochoczo weszły do licytacji. Poniżej zadajemy kilka pytań, które powinny towarzyszyć refleksji nad rolą płacy minimalnej w polityce społeczno-gospodarczej. Na niektóre z nich odpowiedź jest prosta, inne pozostawimy bez jednoznacznej konkluzji, a w jeszcze innych odpowiedź zależy od światopoglądu. W każdym przypadku należy sprawę potraktować zdecydowanie poważniej niż robią to politycy przed wyborami.

Aktualności Bruksela

Czy Horyzont Europa pomoże zbudować innowacyjną gospodarkę?

W następnym budżecie UE na lata 2021-2027 Komisja Europejska zaproponowała 100 mld euro na badania naukowe i innowacje w ramach programu Horyzont Europa, a Parlament Europejski sugeruje, aby było to nawet 120 mld euro. Ma on zastąpić dotychczasowy program Horyzont 2020. Jednak to jaka ilość środków zostanie przeznaczona ostatecznie na Horyzont Europa zależy teraz od przebiegu negocjacji nad nowymi Wieloletnimi Ramami Finansowymi (WRF) na lata 2021-2027 pomiędzy państwami członkowskimi.

Aktualności Bruksela

Kontrola produktów podwójnego zastosowania – trwają prace nad rozporządzeniem

W związku ze zbliżającymi się trilogami podczas których zostanie dokonany przegląd systemu unijnej kontroli wywozu produktów podwójnego zastosowania, BusinessEurope planuje przygotowanie stanowiska reprezentującego opinie i poglądy europejskich przedsiębiorców, którzy w swej codziennej działalności mają bezpośrednią styczność z produktami objętymi planowaną regulacją.

Usługi cyfrowe pod lupą Komisji Europejskiej

W ciągu 100 dni od ukonstytuowania się nowej Komisji Europejskiej, jak wynika z wypowiedzi jej nowej szefowej, Ursuli von der Leyen, światło dzienne ma ujrzeć projekt nowej regulacji dotyczącej usług cyfrowych.